«Ти відкриваєшся світу, і світ відкривається тобі…»

«Ти відкриваєшся світу, і світ відкривається тобі…»

Група українських журналістів в Індії дізнавалася таємниці аюрведи – тисячолітньої науки про життя

В Індії багато хвороб лікують за допомогою аюрведи. Всупереч наявній у нас думці, аюрведа, хоч і вважається медициною альтернативною, на практиці використовує традиційні способи діагностики і цілком цивілізовані в нашому уявленні методи лікування. При цьому, знання і, засновані на них методики, залишаються практично незмінними вже понад 6 тисяч  років. Як це пояснити?

За відповіддю я вирушила в Індію – на історичну батьківщину аюрведи – з незвичайним прес-туром, який організував Український журналістський фонд.

Острівець гармонії у шумі моторікш

Літак плавно приземлився в аеропорту міста Трівандрум, що в штаті Керала – на історичній батьківщині аюрведи. Ніч, тепло-волога атмосфера, сотні карих очей, шум, гам, море машин, моторікші… Миготять дрібні плакатики на англійській мові, серед них знаходимо «Somatheeram». Хлопчина з білозубою широкою усмішкою радіє групі журналістів з України. Розпитує, як долетіли, проводжає в автобус, роздає воду і шоколад. Ще 40 хвилин – і нас зустрічають у самому госпіталі (так називається санаторій-пансіонат), який нас гостинно прийняв.

Курортний комплекс «Дослідницький інститут і аюрведична клініка Somatheeram» (www.somatheeram.in) розташований на крутому обриві над Аравійським морем, має приголомшливу панораму на безкінечний пляж. Уся територія потопає в зелені та квітах (згодом я дізналася, що госпіталь має свій ботанічний сад на 6 гектарах, де й вирощують усі трави для лікування). Симпатичні будиночки-бунгало, обов’язково – живі квіти у вазочках. І де ж від них подітися – багато усякої сумирної живності: ігуанки, бурундучки, павичі.  Ще один подив – ресторан із аюрведичною кухнею, де я нарахувала близько 100 вегетаріанських страв.

Хто ти?

Отак, приємно вражена, в очікуванні нових відкриттів, я з колегами прийшла на зустріч із керівництвом госпіталю і доктором аюрведи Сіною.

«Намасте!», – склавши руки в молитві і схиливши голову в поклоні, доктор Сіна привітала журналістів з України. Згодом ми дізналися, що «Намасте» – універсальне вітання в індусів, що означає: «Я бачу в тобі Бога». За весь час перебування в Соматірамі ми чули це вітання-зізнання багато разів і вже й самі почали так вітатися. Від доктора Сіни ми отримали коротку настанову: «Аюрведа – це наука про життя. Принцип аюрведи – з’єднувати тілесне, ментальне, духовне, емоційне». Все те, що ми в 21 столітті намагаємося дізнатися з просунутих тренінгів і від потужних психологів, давно відкрили до нас.

Аюрведа, як система зцілення, ставить дуже непросте запитання: хто ти? Ось так – відразу і по суті. Хто ти є? Які твої фізичні, емоційні і духовні особливості? Яким чином енергія й інформація з усього світу перетворюється в твої особисті надії і мрії? Як це впливає на твою роботу, взаємини з людьми, їжу, реакцію на стреси і навіть на те, о котрій годині ти лягаєш спати, о котрій встаєш, які сни тобі сняться. Що робить тебе не таким, як інші люди, і що у тебе з ними спільного? Які твої сильні і слабкі сторони? Згідно з аюрведою, відповіді на всі ці питання можуть бути виражені через індивідуальну конституцію тіла, унікальний взаємозв’язок думок, почуттів і фізичних проявів.

Так от яка в мене доша!

В аюрведі даний від природи стан, або ознаки, називаються доші. Є більш повітряний (літаючий, мрійливий) тип – вата, є вогняний проривний (діяльний) – пітта, і є земний (стабільний, повільний) – капха. У кожному з нас присутні всі три, питання – в балансі. Іноді обставини життя або власні дії виводять з рівноваги то одне, то інше. Чи можна при цьому допомогти бути більш спокійними і збалансованими в думках і почуттях? На це в аюрведі є свої прийоми.

Панчакарма починається з очищення вогнем

Наша група журналістів проходила в госпіталі Соматірам найдавніший аюрведичний метод очищення тіла і свідомості – панчакарма – це сучасний детокс, перезавантаження. Є різні форми, жорсткі та м’які, але щоразу це – індивідуальна, підібрана для конкретної людини, система кроків щодо приведення її у баланс. Причому тілом, розумом і духом.

Панча – п’ять, карма – дія. П’ять дій для очищення одночасно тіла, думок і душі: розслаблюючий масаж із промаслюванням, індійська парилка, прийом масла всередину, очищення стравоходу через клізми і блювоту, очищення слизових носа, кровопускання, спеціальна дієта. Власне, все йде від запиту.

І ніякого  УЗД, МРТ, ЕКГ, РЕГ і т.д.

Перше спілкування з лікарем тривало півгодини і мені здалося, що вона мене бачить наскрізь. Доктор заміряла пульс у декількох точках передпліччя, провела загальний огляд, ставила десятки питань, навіть мріями поцікавилася.  І ніякого УЗД, МРТ, ЕКГ, РЕГ і т.д. Я за традицією чекала на діагнози. Я ж їх знаю, але цікаво, чи почую такі ж! Не збіглося, бо те, що в нас називають хворобою, в аюрведі це вже четверта стадія хвороби, а потрібно шукати першопричину. У давнину до лікарів йшли не тоді, коли, приміром, уже боліли суглоби чи мучили закрепи, а коли помічали, що в характері з’являлася злість чи заздрість, жага до багатства.

Повне промащування маслом гхі та кунжутною олією

Миловидна індіанка Суджу, постійно всміхаючись, запросила мене в напівтемну кімнату й почала наді мною чаклувати: запалила аромапалички, помолилася, поклала на мою голову свою долоню і тихенько заспівала. Вібрації її голосу потроху знімали напругу з мого тіла, але не з голови – я за звичкою продовжувала все контролювати й фіксувати кожен рух Суджу. Вона ж вправно почала масажувати мені шию, голову, спину. Аж тут з’явилася друга, трішки молодша, індіанка Айшен і, звернувшись до вогню та поклонившись мені, почала синхронно зі старшою напарницею обливати мене теплою кунжутною олією і змащувати нею кожну клітинку тіла. Далі треба було лягати на матрац на столі – починалися масажі в чотири руки.

Кожен вид масажу відпрацьовувався тричі: масаж голови і рук, масаж загальний, масаж трав’яними мішечками, пудровий із трави і гороху, масаж масляний на лоб, масаж масляний на голову, масаж пальців і в кінці масляні ванни, коли на тебе ллють тепле масло і воно ніжно огортає все тіло. Моїх дівчат-подруг навіть купали в теплому молоці.

До того ж, масляні закапування носа, очей. Окремо треба сказати про те, з якими надзусиллями треба було випити тепле масло гхі. Це – різновид очищеного пряженого масла. Згідно з аюрведою, гхі володіє омолоджуючими й тонізуючими властивостями.

«Ти – це те, що їси»

Звичайно, панчакарма передбачає очищення за допомогою дієти. Зазвичай, дотримуються вегетаріанського харчування, підібраного індивідуально в залежності від балансу дош і запиту. До речі, борщ – це також аюрведична страва, але без жирного м’яса.

До нової їжі я звикала кілька днів. По-перше, від їжі аж пашіло в роті – все дуже гостре, але жодного разу не було печії. По-друге, ні грама м’яса, а всі ситі й задоволені. По-третє, ніякого алкоголю, а всі з настроєм, веселі, привітні.

Що я отримала в результаті?

З’явився новий погляд на систему свого тіла й організму в цілому. А ще – народилися нові ідеї і мрії. І тепер я знаю, що є перевірена методика «злізти» з хімічних засобів лікування. І їй уже кілька тисячоліть. Що  потрібно перезавантажуватися вчасно, і баланс буде зсередини назовні.

Тільки на 5-й день відпочинку я навчилася зупинятися «тут і зараз» і просто дивитися на зелень, квіти, море, небо, людей… До речі, там люди бачать один одного без «нальоту», косметики і модних речей, без гламуру і витребеньок. Ти бачиш, і тебе бачать просто людиною, жінкою і чоловіком, видно всю суть, ти, як на рентгені. Відкриваєшся світу, і він відкривається тобі.

Я дуже хочу пережити ці емоції знову і знову! Намасте!

Окрема вдячність Українському журналістському фонду на чолі з головою правління Людмилою Ольховською та власнику аюрведичної мережі Somatheeram Бебі Метью (Індія, штат Керала) за надану можливість доторкнутися до мудрості Аюрведи й відчути в реальності багатотисячолітню науку про життя.

Юлія МИХАЙЛИЧЕНКО.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *