На кілька днів старовинне містечко Бережани перетворилося на знімальний майданчик. Професійна техніка, десятки операторів, техніків, костюмерів, гримерів. Днями тут стартували зйомки фільму «Червоний. Без лінії фронту» – приквелу стрічки «Червоний» режисера Зази Буадзе, створеного за мотивами однойменного роману Андрія Кокотюхи. Для бережанців зйомки фільму у їхньому місті стали справжньою визначною подією. Близько двох сотень містян випробували себе у ролі акторів. У середмісті з’явилися ярмарок і ковзанка, зникли сучасні вивіски.
Чотири дні у Бережанах вирувала неймовірна атмосфера 1930-х років. Незважаючи на холод і мороз, тут натхненно знімали українське кіно. Приквел до фільму «Червоний» – це історія головного героя Данила Червоного до того часу, як він потрапить у табір. Режисером фільму знову став Заза Буадзе. Із акторів із першого фільму до нової частини приквелу перейшов Микола Береза (“Червоний”) та Олег Стефан (“Ворон”).
Події у фільмі “Червоний. Без лінії фронту” розгортатимуться в період з 1935 по 1945 роки на територіях, котрі зараз належать до Тернопільської та Волинської областей. Вперше на великому екрані – життя українців у міжвоєнний період, протистояння патріотів репресіям польських, німецьких та російсько-радянських окупантів. Данило Червоний пройде шлях від студента Кременецького ліцею до командира загону Української Повстанської Армії. Зустріне кохання, здобуде перемоги, зіткнеться зі зрадою та виправить власні помилки.
– У Бережанах знімали одну з найголовніших сцен фільму, – розповів режисер стрічки Заза Буадзе. – Тут відбувається бойова ініціація – перша бойова операція студента Кременецького ліцею Данила Червоного.
Зйомки фільму проходили у центрі міста – на Площі ринок.
– Події цього епізоду фільму відбувалися у 1935 році взимку, – розповідає заступник міського голови Бережан Олег Захарків. – Повністю відтворили атмосферу різдвяного ярмарку за допомогою старих світлин. Підготовка тривала близько двох тижнів – насправді це складний і клопіткий процес. Центральні вулиці перекрили, магазини у середмісті також не працювали. Демонтували яскраві сучасні рекламні вивіски і замінили старовинними. Працювали два десятки волонтерів, поліція, охоронна фірма, щоб забезпечити порядок.
Бережанці дуже гостинно зустріли знімальну групу. Майже двісті містян зголосилися взяти участь у зйомках. Серед них були і діти, і дорослі.
– Для Бережан це історична подія, – зізнається керівник творчого об’єднання «Пектораль» та фотохудожниця Зіна Токарська, яка активно допомагала у зйомках. – Це були неймовірні чотири дні. Усі ми – і учасники зйомок, і небайдужі бережанці намагалися допомогти усім, чим могли, відчували себе співучасниками творення цього фільму. Багато людей приносили одяг, різні речі старовинні, аби відтворити атмосферу того часу.
«Червоний. Без лінії фронту» на Тернопільщині ще зніматимуть у Кременці і Тернополі. А в Бережани знімальна група повернеться ще влітку – тут вони приглянули одну з найстаріших вулиць міста Валову і там планують відзняти ще кілька епізодів.
– Фільм дав поштовх до багатьох справ на майбутнє, – додав Олег Захарків. – Ми побачили недоліки і плюси нашого міста. Зрозуміли, що потрібно відкрити кінотеатр у Бережанах. Також у місті буде створена група, яка в разі потреби буде займатися організацією зйомок фільму в місті – вже маємо доволі значні напрацювання у цій сфері. Також мерія отримала стимул ще більше працювати над збереженням історичного обличчя міста. Ми побачили, як виглядає центр Бережан без яскравої реклами і як на практиці це можна змінити на краще. А ще плануємо наступного року організувати у центрі міста різдвяний ярмарок, ковзанку і льодові фігури. Думаю, цю традицію потрібно відродити у Бережанах.
Прем’єру фільму запланували на 2019 рік. Бюджет стрічки 43,9 мільйона. З них 22,8 мільйона гривень надало Державне агентство України з питань кіно.