У Борщівському краєзнавчому музеї на Тернопільщині можна побачити оригінальні роботи одного з найвідоміших графіків світу Якова Гніздовського

У Борщівському краєзнавчому музеї на Тернопільщині можна побачити оригінальні роботи одного з найвідоміших графіків світу Якова Гніздовського

Виповнилося 107 років з часу появи на світ одного з найвідоміших та найоригінальніших графіків світу – Якова Гніздовського. Він народився 27 січня 1915 року у звичайній селянській родині у селі Пилипче на Борщівщині. Ще будучи учнем середньої школи хлопець мріяв «рисувати звуки». Згодом зважився на життя емігранта, щоб втілити в життя найбільшу мрію своєї юності – стати незалежним митцем. Про це йдетьсяна фейсбук-сторінці Борщівського обласного комунального краєзнавчого музею.

Гніздовський відомий як графік, живописець, скульптор, автор статей. Але, після довгих років шукань у різних техніках, йому вдається підкорити Америку та світ своїми дереворізами. Народженні у необігрітому помешканні у східному Бронксі роботи художника, моделями для яких слугували мешканці Бронкського зоопарку, приносять йому славу неперевершеного майстра дереворізу.

Україна та Борщівщина про свого славетного земляка дізналася вже після його смерті.

Борщівський обласний краєзнавчий музей, що на Тернопільщині, став одним із перших музеїв в Україні, хто отримав авторські роботи художника.

Завдяки співпраці працівників музею із жителем с. Пилипче Іваном Васильовичем Гуменюком, який один із перших відкрив для Борщівщини ім’я Гніздовського, у музей надійшли перші надходження. Дружина митця Стефанія Гніздовська-Кузан у березні 1990 року надіслала дві рекомендовані посилки – подарунок у фонд Борщівського краєзнавчого музею. Це були 10 дереворізів, світлини, каталог. Через два місяці пані Стефанія прибула в Україну на першу велику виставку графіки Якова Гніздовського, після якої подарувала мистецькі роботи чоловіка музеям Києва, Львова, Тернополя.

Та найбільший мистецький спадок Якова Гніздовського пані Стефанія залишила на його малій батьківщині – на Борщівщині. Вона особисто відвідала Борщівський краєзнавчий музей, де під час зустрічі передала музею особисті речі митця, книги, афіші виставок та 18 дереворізів. Це стало початком формування музеєм іменного фонду Якова Гніздовського, який триває і до сьогодні та поповнюється цікавими експонатами. Також, у цей період з’являються перші музейні публікації в українських виданнях, зокрема: у літературно-мистецькому альманасі «Нічлава» №5 за 1990 рік була опублікована стаття Михайла Сохацького «Повернувся в Украну», у науково-краєзнавчому збірнику «Літопис Борщівщини» публікація того ж автора «Гніздовський: повернення в Україну» (№2, ст.83).

Неодноразово дереворізами Якова Гніздовського із музейних фондів ілюструвався «Літопис Борщівщини», що видається Борщівським обласним краєзнавчим музеєм.

Якщо ви більше хочете дізнатися про життя художника, графіка Якова Гніздовського та побачити оригінальні роботи митця, завітайте до Борщівського обласного краєзнавчого музею.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *