У Польщі скаржаться: не буде кому працювати, якщо українських чоловіків повернуть додому

У Польщі скаржаться: не буде кому працювати, якщо українських чоловіків повернуть додому

Повернення чоловіків призовного віку в Україну негативно вплине на польську економіку – країна залишиться без робочої сили.

Варшава зголосилась допомогти Києву з поверненням чоловіків мобілізаційного віку, які зараз перебувають на території Польщі. Водночас, як пише Forbes, такий крок може мати негативний вплив на польську економіку. 

Наразі у Польщі перебувають понад мільйон українських біженців. З них – 371 тисяча – це чоловіки призовного віку, які можуть підлягати обов’язковій військовій службі.

Якщо Варшава справді допоможе Києву з поверненням чоловіків призовного віку, то тисячі громадян України, які проживають сусідній країні, ймовірно, будуть  змушені покинути свої робочі місця і піти до армії, або, для уникнення військової служби, намагатимуться виїхати з країни. 

Один з українців, з яким поспілкувались журналісти розповів, що ситуація може підштовхути його земляків змінити країну проживання на користь ФРН або Естонії, які виключили репатріаційний процес. 

“Ті, хто не хоче бути мобілізованим, будуть шукати способи уникнути повернення в Україну за будь-яку ціну, навіть якщо це означає приєднання до тіньової економіки або переїзд з сім’єю в іншу країну. Польща може втратити частину своєї важливої робочої сили”, – каже чоловік.

Спеціаліст з легалізації працевлаштування Андрій Арканюк вважає, що раптового відтоку українців з Польщі не буде, втім, він уже бачить підвищений інтерес до переїзду в Німеччину, Іспанію або за межі ЄС. 

З огляду на те, що Київ і Варшава підписали угоду про спрощення виконання судових рішень – рішення про ухилення від мобілізації в Україні можуть бути успішно виконані в Польщі.

“Якщо це станеться у великих масштабах, то може відбутися масовий виїзд громадян України призовного віку з Польщі”, – каже він.

Українські біженці позитивно вплинули на економіку Польщі

Звіт агентства ООН у справах біженців, показав, що українські біженці внесли 0,7-1,1% до ВВП Польщі у 2023 році, а в довгостроковій перспективі цей ефект зросте до 0,9-1,35%.

Відтак, доходи державного бюджету Польщі зросли на 10,1-13,7 млрд злотих ($2,525-3,425 млрд) у 2022 році та 14,7-19,9 млрд злотих ($3,675-4,975 млрд) у 2023 році. Таким чином дохід зміг компенсувати державні витрати на біженців у розмірі 15 млрд злотих ($3,75 млрд) у 2022 році та 5 млрд злотих ($1,25 млрд) у 2023 році. 

Переважна кількість українських біженців у Польщі працюють у секторах промислового виробництва, транспортних послуг та будівництва. Майже половина з них виконують роботи, які не відповідають їхній кваліфікації. Крім того, українці обирають бути підприємцями: торік вони створили  майже 10% нових приватних підприємств у Польщі. 

Фото: gettyimages.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *