Жителі Тернопільщини масово потерпають від шахрайства. Днями 45-річний мешканець села Старий Збараж втратив 32,5 тисячі гривень. До нього зателефонував чоловік, який назвався співробітником служби безпеки банку. Аферист повідомив, що кошти краянина в небезпеці, оскільки зловмисники намагалися їх зняти. Пройдисвіт запевнив, що гроші можна вберегти, але для цього йому необхідно перерахувати готівку на інший рахунок. Потерпілий зняв готівку й виконав усі вказівки. Лише наступного дня збагнув, що його обдурили.
Психологи Національної поліції Тернопільщини виділили основні фактори, які допомагають злочинцям ошукувати людей.
Отож, перш за все, не впадайте в паніку й не поспішайте виконувати умови того, хто до вас звертається, незалежно від того, чи це бесіда про «біду із родичем», чи смс-повідомлення, яке надійшло нібито із банківської установи. Знайдіть можливість впевнено запитати щось, бо шахраї не будуть розмовляти із впевненими в собі людьми.
Попри те, що голос із телефону, що просить допомоги, нібито схожий на родича, обов’язково запитайте щось таке, чого не може знати злочинець. Попросіть назвати прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження родича, який потрапив у біду. Майже у всіх випадках злочинці не володіють такрю інформацією, а ваш номер набрали шляхом випадкового набору.
У разі надходження сумнівної інформації на обільний телефон особисто зверніться у банк чи інстанцію, яка направила повідомлення. Не лінуйтесь перевірити правдивість смс-підтвердження про перерахунок вам коштів, якщо використовуєте сайти із продажу товарів.
Менше особистої інформації розміщуйте у соціальних мережах, адже злодії та шахраї користуються анкетними даними користувачів інтернету. Наприклад, фотографії із відпочинку для злочинця – інформація про те, що людини немає вдома, а також, що у неї є достатньо заощаджень. Також пройдисвіти можуть створити аналогічний вашому акаунт і, наприклад, розіслати вашим друзям повідомлення: «Я за кордоном, потрібні гроші, потрапив у біду, номер картки для перерахунку коштів такий:…».
Якщо ж ви потерпіли від рук аферистів, не зволікайте, кажуть у поліції, й одразу телефонуйте на лінію «102».