У ЗУНУ відбулася цікава й пізнавальна зустріч з головою Рахункової палати Валерієм Пацканом

У ЗУНУ відбулася цікава й пізнавальна зустріч з головою Рахункової палати Валерієм Пацканом

У Західноукраїнському національному університеті стартував авторський проєкт знаного фінансиста, доктора економічних наук, професора, ректора Андрія Крисоватого «Студії публічних фінансів».

Сьогодні із студентами та викладачами класичного університету Тернополя спілкувався голова Рахункової палати України Валерій Пацкан.

Розповідаючи про побудову всеохопної системи контролю публічних фінансів, Валерій Васильович зазначив: «Аудитори Рахункової палати постійно зіштовхуються з проблемою неоднозначного понятійного апарату фінансового законодавства, відсутністю єдності та однозначності у підходах до будови системи публічних: державних та місцевих фінансів. Вирішенню цієї проблеми, на мою думку, сприятиме ухвалення двох важливих законів, а саме: Закону України «Про публічні фінанси» та  Закону України «Про фінансовий контроль».  У сучасній науковій літературі активно застосовується термін «публічні фінанси». Публічні фінанси включають в себе системи державних фінансів, місцевих (муніципальних) фінансів, а за окремими підходами можуть включати й фінанси публічних корпорацій.  Однак, в Україні на сьогодні відсутній єдиний законодавчий акт, який міг би вирішити питання з розумінням категорії “публічні фінанси”, ввівши її у правове поле.  Отже, ухвалення Закону «Про публічні фінанси» дозволить нормативно врегулювати невизначеність категорій «публічний сектор», «публічні фінанси» та «управління публічними фінансами». Наступним важливим кроком є визначення поняття «публічні доходи», що включає систематизацію та визначення усіх публічних доходів.  У законі про публічні фінанси має бути чітко визначена система публічних фондів, загальні положення щодо їх правового режиму, порядку взаємодії, затвердження їх бюджетів, відкритості та контролю за їх діяльністю. Також необхідно впровадити єдині підходи застосування механізмів макроекономічного прогнозування на всіх етапах публічної фінансової діяльності».

Цікаво було почути про систему державного фінансового контролю України, яка складається з зовнішнього контролю та аудиту і внутрішнього контролю.

Також Валерій Пацкан зосередив увагу на найважливіших для нього питаннях, одне з них – розвиток зовнішнього аудиту: «Що сьогодні потрібно зробити в Україні, щоб мати європейську модель? По-перше, нам необхідно узгодити законодавство України з законодавством ЄС та зі стандартами INTOSAI. Необхідно розширити мандат РП в частині здійснення аудитів позабюджетних фондів (Пенсійного фонду та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, інших фондів, що мають публічні кошти), місцевих бюджетів, коштів суб’єктів державного сектору економіки, чітко визначити три форми аудиту: відповідності, ефективності та фінансового».

Підсумовуючи зустріч, спікер сказав: «Тож багато роботи вже зроблено, водночас багато ще попереду… Переконаний, фінансовий фронт сьогодні також є дуже важливим. Ми повинні як ніколи мобілізувати усі свої зусилля та ресурси: і наукові, і практичні – для досягнення загальної мети: Перемоги та добробуту України і українців!»

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *