Годинник із трьома циферблатами планують відновити на тернопільській Архикатедрі. Хронометр “дивитиметься” на вулицю Сагайдачного, у бік магазину «Молоко» і до майдану Волі.
Від колишніх циферблати відрізнятимуть лише тим, що у давнину вони були чорні, а зараз – білі, і матимуть ще й нічну підсвітку. Діаметр їх буде по 160 сантиметрів, розповідає ініціатор відновлення годинника громадський активіст Вадим Перець
– Тернопіль, як і всі міста навколо, мав колись у центрі ратушу, на якій були куранти, – каже він. – Ми з друзями задумалися над відновленням цього пульсу міста на одному з центральних соборів – Архикатедральному. Спочатку встановили спеціальний механізм, який щочверті години відбиває звуки курантів. А потім з’явилася ідея відновити й сам годинник.
Як видно зі старих світлин, тристоронній часомір колись прикрашав південну вежу катедри. Однак, він був знищений під час Другої світової війни.
– У вересні 1939 року прийшли так звані радянські визволителі й спровокували, ніби з катедри хтось по них стріляв, – каже Вадим Перець. – Почалася пожежа, і згоріли маківки на двох куполах.
Згодом собор відреставрували, але про годинники не згадали.
Остаточно відновити міську куранти планують до Великодня. Годинник виготовляє польська фірма, яка працює з 1973 року. Це фірма Druch Bells & Clocks. Вона була генеральним виконавцем автоматики до дзвону «Святий Іван Павло ІІ» у Королівській катедрі на Вавелі у Кракові.
Хронометр відбиватиме кожну годину. Вночі звук стишуватимуть, аби не заважав мешканцям центральної частини міста. Регулюватимуть роботу годинника сучасні механізми, він не потребуватиме додаткового обслуговування й зможе витримувати погодні перепади температур.
У катедрі підтримали ініціативу відновлення часоміра. За словами отця Ореста Павліського, який виконує обов’язки настоятеля храму, щоранку священики звіряють годинники перед початком літургії з боєм механізму курантів. Звірятимуть і з тристороннім годинником.
– Я зростав в Івано-Франківську, де збереглася ратуша, – розповідає він. – Звик до курантів і відліку часу. Добре, що це започатковано у Тернополі.
Вартість робіт із виготовлння хронометра – близько 100 тис. грн. Втілення задуму, за словами ініціаторів проекту, довелося відкласти через події в Україні.
– Ми живемо у старовинному місті, краса якого, на жаль, була понищена під час воєн і приходу “визволителів”,– зауважує Вадим Перець. – Руйнування було таким сильним, що функцію обласного центру декілька років виконував Чортків. Ми хочемо започаткувати громадський рух, залучити небайдужих краєзнавців, аби Тернопіль зберіг старовинний шарм середньовіччя міста.
Атоніна БРИК.