Вареники – страва, з якою найчастіше асоціюють Україну, і з якою зазвичай схильні асоціювати себе самі українці, коли йдеться про кулінарні традиції. Вареники пасують до весілля чи посту, та й просто до вечері – страва ця універсальна. Однак подібні страви існують у багатьох країнах. І звичайно, кожна країна думає, що ця їжа – саме її надбання. Сьогодні пропонуємо вам приготувати вареники країн світу в себе вдома.
Італійські равіолі
Потрібно: для начинки – 1 ст. ложка яловичого фаршу, 1 ст. ложка свинячого фаршу, 6 ст. ложок тертого адигейського сиру, 6 ст. ложок тертої бринзи, 4 яйця, 2 ст. ложки подрібненої шинки, 50 г вершкового масла, 1 ст. ложка оливкової олії, шпинат, петрушка, часник, мускатний горіх за смаком; для тіста – 2 скл. борошна, 1 яйце, 2 ст. л. води, щіпка солі.
Приготування: для тіста змішати борошно, яйце, сіль і замісити. Потім поступово додати воду і продовжувти вимішувати тісто до однорідності й еластичності. Накрити тісто плівкою і залишити на півгодини.
Для сирної начинки змішати по 2 ст. л. бринзи і адигейського сиру. Додати яйце, мускатний горіх, петрушку і перемішати. Для сирно-м’ясної начинки змішати по 2 ст. л. бринзи і адигейського сиру. Додати яйце, мускатний горіх і шинку. Для м’ясної начинки змішати яловичий і свинячий фарш. Обсмажити на оливковій олії, додати туди подрібнений часник, спеції і шпинат. Зняти з вогню і додати у фарш по 2 ст. л. бринзи і адигейського сиру, яйце і перемішати.
Для приготування равіолі слід розділити тісто на дві частини і розкачати його на смужки завширшки 8-10 см і завтовшки 2 мм. Викласти на одну смужку начинку невеликими порціями на відстані 3-4 см одна від одної. Накрити зверху другою смужкою тіста і трохи притиснути біля кожної порції фаршу. Нарізати равіолі фігурним ножем, відступаючи від начинки приблизно 1 см. Присипати борошном і залишити на 2 хв. Посолити окріп і додати оливкову олію. Кидати равіолі в окріп і варити, поки вони не спливуть, не довше 3 хвилин. Відкинути на друшляк і дати стекти воді.
Для заправки розігріти на сковороді вершкове масло і оливкову олію, додати часник і спеції, перемішати і потім додати подрібнені петрушку і зелену цибулю. Зняти сковороду з вогню, додати туди равіолі, перемішати, викласти на тарілки і подавати.
Цзяо-цзи – китайські пельмені на пару
Потрібно: 400 г свинячого фаршу, 200 г свіжого кропу, велика ріпчаста цибулина, імбир (корінь, 5 см), 2 скл. пшеничного борошна, сіль і перець за смаком, третя частина склянки крохмалю, холодна вода – 250 г.
Приготування: борошно змішати з крохмалем і просіяти в миску. Поступово вливаючи охолоджену воду, потрібно приготувати однорідне м`яке тісто, постійно помішуючи його. Борошна або води може знадобитися трохи менше або більше. Далі слід приготувати начинку. У свинячий фарш додати дрібно порубані зелень кропу і ріпчасту цибулю, натертий на дрібній тертці імбирний корінь. Посолити й поперчити. Від шматка тіста слід відірвати невеликий шматочок і розкачати в коржик качалкою. У центр кожного коржика покласти ложку начинки. Потім акуратно підняти краю коржі вгору і скласти у вигляді квітки, трохи защіпуючи края. Повторити процес, поки не закінчиться тісто або фарш. Змастити чашу пароварки вершковим маслом або олією і готувати цзяо-цзи приблизно чверть години. Звичайно, можна просто відварити їх в помірно соленій воді, як і звичайні пельмені, але на пару вони вийдуть набагато більш ніжними. Подавати страву з салатом: нашаткувати соломкою огірок і зелену цибулю, збризнути овочі соком лимона і злегка присипати чилі чи солодкою паприкою.
Грузинські хінкалі
Потрібно: для тіста – 3-3,5 скл. борошна, 1 скл. води кімнатної температури; для начинки – 500 г сиру сулугуні, 100 г вершкового масла.
Приготування: в глибоку миску просіяти борошно, зробити поглиблення і поступово влити воду, розмішуючи рукою. Коли тісто збереться в кулю, місити його, поки стане не липким і лискучим Покласти шар тіста назад в миску, накрити рушником і залишити на 30 хвилин. Після закінчення цього часу помісити тісто ще хвилин 5.
Для начинки сир натерти на великій тертці, розтопити вершкове масло і перемішати з сиром, не ущільнюючи його, щоб начинка не втратила легкості. Помісити тісто, тонко розкачати його, вирізати чашкою кола. На середину кожного кола покласти 1 ст. л. начинки, підняти краї і зібрати в центрі «гармошкою», формуючи хінкалі. Утворену «пипочку» злегка витягнути, відриваючи зайве тісто. Намагайтеся зробити побільше складочок, в ідеалі повинно бути 19. Взяти велику простору каструлю, закип’ятити воду, посолити її і обережно опускати хінкалі. Шумівкою помішувати, щоб хінкалі не опустилися на дно і не пристали. Коли вони спливуть і вода закипить, витримайте 5 хвилин і виймайте шумівкою. Подавати на стіл гарячими, поки сир всередині розплавлений.
Тибетські момо
Потрібно: для тіста – 2,5 чашки борошна, ¾ чашки води; для начинки – качан капусти, морква, болгарський перець, зелень – петрушка, кріп, кінза – за бажанням, свіжий імбир, цибулина, сіль за смаком.
Приготування: на 2,5 чашки борошна додати приблизно ¾ чашки води. Приготувати туге тісто, як для пельменів. Накрити і дати йому півгодини полежати. Для начинки невеликий качан капусти натерти на крупній тертці. Маленьку морквину – на дрібній. Половину великого болгарського перцю дрібно нарізати. Можна додати петрушку, кріп, кінзу, теж дрібно порізані. Для запаху додати трохи тертого свіжого імбиру. Невелику цибулину нарізати (її можна обсмажити у вершковому маслі зі спеціями), все перемішати й посолити. Також можна робити момо з гарбузом, лише з капустою або зі шпинатом.
Тісто поділити на маленькі кульки (2,5 см в діаметрі), тонко розкачати в кружечки, покласти приблизно 1 ст. л. начинки і защипнути тісто. Овочеві момо наповнюють особливо щільно, бо начинка в процесі приготування зменшиться в розмірі. Найкрасивіше виглядають круглі, але момо подовженої форми легше готувати. Раніше їх пекли на гарячому вугіллі в печі, зараз використовують пароварку, після того, як вода закипить. Момо з капустою вариться на пароварці близько 20 хвилин, зі шпинатом – набагато швидше, оскільки він попередньо обсмажується разом з цибулею, часником і імбиром. Момо готові, як тільки тісто перестає бути липким. Якщо нема пароварки, можна поставити в каструлю металевий друшляк і прикрити кришкою. Подають з соусом чилі. Їсти момо – теж мистецтво. Спочатку треба відкусити маленький шматочок тіста і випити сік, потім зачерпнути соус і з’їсти решту.