За рік провели 635 тисяч діагностичних досліджень, забракували і вилучили понад 40 тисяч тонн неякісних продуктів та не допустили обрахування споживачів комунальних послуг на понад 4 мільйони гривень. Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області підсумували свою діяльність за 2018 рік і розповіли про найважливіші напрацювання.
– Наша служба є свідченням змін, які відбуваються в нашій державі. Кожен підприємець чи громадянин за приципом єдиного вікна може звернутися в одну службу, яка об’єднує всі контролюючі функції, – каже начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області Василь Хомінець. – Хоч Держпродспоживслужба перебуває на етапі розвитку, не всі пересічні громадяни ще розуміють, для чого вона створена, однак, уже чітко видно її функції, повноваження та результати роботи в різних напрямках. Держпродспоживслужба має стати арбітром у вирішенні питань між споживачем та виробником як продовольчих, так і непродовольчих товарів.
За словами Василя Хомінця, на Тернопільщині протягом року було проведено 4 млн. 226 тис. профілактичних щеплень та обробок тварин і птиці щодо більш, як 40-а захворювань.
– Зокрема, у 2018 році наші фахівці дослідили на африканську чуму 1609 проб крові від домашніх свиней і виявлено 7 голів позитивних. Також перевірили 81 пробу від диких кабанів та виявили одну хвору тварину на Шумщині, – зазначив він.
У минулому році на Тернопільщині виявили 45 випадків захворювання на сказ різних тварин. Зокрема, 10 собак, 12 котів, 18 лисиць, 2 вивки, по одному борсуку, кроту і їжаку. Найбільше випадків сказу за цей період реєструвалось у Бережанському районі – 9, Зборівському – 7, Тернопільському – 6.
– Одними з причин поширення сказу є надмірна популяція червоної лисиці та безпритульні тварини, – додає Василь Хомінець. – Цієї осені ми провели одну з наймасштабніших за останні роки імунізацію лисиць від сказу. Ми розкидали з літаків майже 192020 доз вакцини.
За 2018 рік до Управління захисту споживачів надійшло 391 звернення громадян з приводу порушення їх прав як споживачів. При цьому отримано 307 звернень на особистому прийомі, письмово поступило – 56, з урядової “гарячої лінії” отримано 28.
У 2018 році в Тернопільській області працівники Держпродспоживслужби розслідували п’ять спалахів кишкових інфекцій, де було 65 постраждалих, у тому числі 57 дітей, а також 1 масове отруєння, де постраждали 252 особи, у тому числі 99 дітей. Із 5-ти зареєстрованих у 2018 році спалахів – 4 спалахи сальмонельозу та 1 норовірусної інфекції; 4 пов’язані з дошкільними навчальними закладами і один із закладом громадського харчування.
– Причиною спалахів послужили грубі порушення вимог чинного санітарного законодавства, зокрема: порушення технології приготування страв, недотримання погоджених перспективних меню, використання немаркованих курячих яєць невідомого походження, відсутність умов для миття і обробки курячих яєць, формальне ведення документації, особливо з організації харчування, відсутність дезинфікуючих засобів, неправильне їх використання та інші, – зазначає Василь Хомінець.
Минулого року фахівці Держпродспоживслужби провели планові перевірки на 13 автозаправних станціях. Перевірено 21,13 тис.л нафтопродуктів, понад половина яких не відповідали вимогам.
– Не завжди легко перевірити якість пального на заправках відомих брендів у нашій області, – заначає Василь Хомінець. – Враховуючи те, що планова перевірка повинна бути внесена в річний план. За 1-2 місяці до перевірки автозаправні станції, не змінюючи вивісок і бренду, змінюють суб’єкта господарювання. У назві змінюється навіть одна буква, і це вже не дає нам права здійснювати перевірку. В такому разі ми вже не маємо права їх перевіряти.