Важливі аспекти заповнення заяви до Європейського суду з прав людини

Важливі аспекти заповнення заяви до Європейського суду з прав людини

Одним із обов’язкових кроків при зверненні до Європейського суду з прав людини (далі – Суд) є заповнення офіційного формуляра заяви (зі змінами на момент звернення), який можна отримати, звернувшись безпосередньо до Суду, або завантажити форму з веб-сайту Суду (https://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants/ukr&c=).

За наявності в особи, яка подає заяву представника (адвоката), у розділі повноважень (частини B, D) проставляється як підпис заявника, так і його представника.

Формуляр заяви містить три сторінки, виділені для фактів (частина Е), дві сторінки для порушень (частина F) і сторінку для окреслення вичерпання засобів правового захисту (частина G).

Суд хоче, щоб заявники, заповнюючи заяву, подавали стислу і повну версію або резюме своєї історії (з фактами, передбачуваними порушеннями та вичерпаними засобами правового захисту) на самому бланку заяви. Прочитавши це резюме, Суд може невідкладно оцінити, про що йдеться, і виділити його у відповідне судове формування, прискорити розгляд скарг і запобігти виникненню випадків очікування рішень. Опис обставин справи повинен бути чітким, лаконічним з посиланням на  факти (частина Е).

Заявник повинен викласти суть того, на що скаржиться (частина F). Суд не може зробити висновок з фактів чи національних судових документів про те, що саме заявник вважає порушенням його (її) права. Заявник має чітко визначити ті статті Конвенції, які охоплюють оскаржуване порушення. Наприклад, «частина 1 статті 6 – цивільне  провадження  за  моїм  позовом  про  компенсацію  шкоди  було необґрунтовано  довгим,  оскільки  воно  тривало  понад  десять  років:  з  10 січня 2002  р.  по 25 квітня 2012 р.».

Також заявник повинен заповнити інформацію стосовно вичерпання засобів правового захисту (частина G), тобто тих заходів, які були вжитті заявником із зазначенням дати, назви суду (чи іншої установи) та стислим описом прийнятого рішення. Наприклад, «частина 1 статті 6 – Так. Використано процедуру передбачену Законом України від №; рішенням Четвертого суду від 05.12.13 в задоволені позову відмовлено; апеляційна скарга Шостим судом відхилена 14.01.15.».

Разом з тим, можливо, але не обов'язково, у випадку, коли аркушів, які виділені для опису фактів в бланку заяви, недостатньо, заявник може долучити додаткову заяву, що розширює факти, скарги або використані засоби правового захисту. Ця додаткова заява повинна мати не більше 20 сторінок, і не повинна містити нових скарг або порушень, а лише окреслювати те, що викладені у формі.

Крім того, заявник в обов’язковому порядку повинен підтримувати свої скарги документальними доказами, тобто, якщо є скарга на офіційний акт або рішення, то необхідно надати копію цього рішення або документа.  При цьому надсилаються копії всіх судових рішень, а не лише судового рішення касаційної інстанції. Якщо ви не можете отримати копію рішення або документа, то повинні пояснити це в заява і довести, що для вас було практично неможливо його отримати. Крім того, заявнику під час заповнення заявки (частина І) необхідно в хронологічному порядку з коротким описом зазначити всі документи, які він долучає до заяви, вказуючи номер сторінки, на якій можна знайти долучений документ.

Ще один важливий аспект – форма заяви Суду є юридичним документом з юридичними наслідками, а відтак повинна бути засвідчена оригіналом підпису заявника або його адвоката. Фотокопія підписаної заяви є неприйнятною.

Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *