Влада хоче українцям підвищити мінімалку, тільки не сказала, де взяти гроші

Влада хоче українцям підвищити мінімалку, тільки не сказала, де взяти гроші
Приємно, звичайно, коли підвищують зарплату. Але є моменти, коли ця ідея викликає суперечності. Бо спершу слід зважити можливості та ризики, прорахувати економічну доцільність. Особливо тепер, під час пандемії коронавірусу та карантину, коли, для прикладу, малий і середній бізнес – на межі виживання.

Крім того, в Україні склалася традиція: підвищується зарплата чи пенсія – злітають догори ціни. І податки. А фіскальні збори в Україні – серед найвищих у Європі.     

Але… президент Володимир Зеленський поставив завдання Кабміну підвищити мінімалку. В уряді відповіли: треба – то треба. І прем’єр-міністр Денис Шмигаль майже миттєво озвучив попередній графік підвищення мінімальної зарплати.

За попередніми розрахунками Кабміну, з 1 вересня цього року мінімалка зросте до 5 тисяч гривень (зараз – 4723 гривні – плюс 277 гривень). З 1 січня 2021 року – до 6 тисяч, а з 1 липня – до 6,5 тисяч гривень.

І, хоча, на перший погляд суми, порівняно, невеликі, проте, з урахуванням податків, для багатьох підприємців це може виявитися неабияким тягарем. Але влада повинна якось наповнювати бюджет, Пенсійний фонд. От і сподіваються на «свіжі» гроші.

А ситуація в економіці доволі непроста. І підвищення зарплати для декого з українців може обернутися втратою роботи. А для підприємців – скороченням або закриттям бізнесу. Бо підприємець повинен не лише платити зарплату та податки, а й щось заробляти. Не виключено також, що хтось піде в «тінь».   

На початку карантину багатьом компаніям довелося скорочувати персонал або зарплати, щоб залишитися на плаву. Після послаблення обмежень не всі повернули зарплати на попередній рівень.

Так, за даними опитування сайту пошуку роботи Work.ua, 66 відсотків опитаних працівників сказали, що досі отримують урізану зарплату. Кожен п’ятий роботодавець зізнався, що й далі відчуває кризу, тому платить робітникам трохи менше.

Достеменно спрогнозувати, як буде розвиватися економіка як у світі, так і в Україні, поки не може ніхто: ні МВФ, ні Світовий банк, ні уряди, ні авторитетні аналітичні компанії. Наразі, на тлі пандемії COVID-19, аналітики Міжнародного валютного фонду погіршили прогноз. Негативним фактором також може стати нова хвиля інфікування коронавірусом. Усі очікують вакцини, яка рятуватиме і людські життя, і економіки держав. 

Щодо економіки України, то, за прогнозами МВФ, вона стабілізується аж у 2024 році.

Невідомо, коли в Україні «встане на ноги» сфера обслуговування, туризму. А це – чималі прибутки. Тому, на думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, поки вся надія на порятунок економіки лежить на промисловості. Але індекс промислового виробництва неухильно знижується останні 12 років.

Експерти кажуть: сьогодні максимум, чого очікує багато хто, – «аби не було гірше».

У контексті цього, 60 відсотків підприємців планують зберегти персонал компанії у незмінному складі. 28 відсотків – думають над скороченням. Цифра доволі серйозна. На найближчі півроку 69 відсотків опитаних планують залишити рівень заробітних плат незмінним. 21 відсоток – готуються скоротити зарплати. Але ж президент «поставив завдання». Особливо, це стосується тих, хто платить своїм працівникам мінімалку. Лише 9 відсотків підприємців розмірковують над підвищенням платні. Такі результати опитування Європейської бізнес асоціації.

І – важливе застереження від експертів: коли економіка падає, підвищувати платню не можна, оскільки це знищить бізнес. «Підвищення зарплати – це процес, який тісно пов’язаний із зростанням обсягу виробництва, з ростом економіки та ВВП. Зарплата – одна зі складових собівартості продукції. Якщо ВВП падає, то падає і загальний обсяг виробленої продукції. У нас ВВП за перший квартал упав на 1,2 відсотки. І незрозуміло, за рахунок яких внутрішніх резервів уряд збирається зарплату підвищувати (у підвищенні мінімалки якусь частину витрат візьме на себе й бюджет). Якщо вони хочуть це робити за рахунок власника бізнесу, то він просто його закриє або піде в тінь», – заявив у коментарі ГолосUA економіст Олег Пендзин.

Не втішні й наступні факти. Як повідомляє Finance.ua, в Україні, за результатами першого кварталу цього року, збитки великих та середніх підприємств склали 4,9 мільярдів гривень, що зафіксовано вперше за декілька років.

І збільшується безробіття. Вже нарахували 516 тисяч офіційно зареєстрованих безробітних, що на 76 відсотків, або 223 тисячі більше, ніж за аналогічний період торік. Кількість людей, які залишилися без роботи, зросла через пандемію та запроваджений карантин.

Не слід забувати й про рейтинги. У влади з цим зараз не все гаразд. Рейтинги котяться донизу. Та навряд, чи підвищена мінімалка попхає їх догори…

Ольга ЧОРНА.  

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *