Все «схвачено», за все заплачено?

Все «схвачено», за все заплачено?

384035524

Серед західних політиків дедалі частіше звучить фраза: Європа починає втомлюватися від російсько-українського конфлікту. Це означає, що «глибоко стурбований» ЄС не проти махнути рукою на Україну і пробачити Путіну анексований Крим.

Також деякі європолітики, зокрема, екс-голова Європейської ради Герман ван Ромпей, неначе потакаючи Кремлю, висловлюються за федералізацію України. І це попри те, що за європейськими мірками, понад 80 відсотків населення нашої держави складають українці. То на основі чого Україна повинна федералізовуватись? Ось Росії такий устрій в ідеалі підходить.

Крім того, «стурбована» Європа повинна пам’ятати: саме вона, через недалекоглядність і на догоду Москви, заблокувала зближення України з НАТО, що й призвело до агресії з боку Росії.

Ще на совісті Заходу – «кидалово» під назвою «Будапештський меморандум». 5 грудня мине 20 років відтоді, коли був укладений цей документ. Хоча, як виявилось, повноцінним документом його назвати годі.

У Будапешті, в 1994 році, на Раді із забезпечення співробітництва в Європі, президент України, яка добровільно відмовилась ядерної зброї, та лідери США, Великобританії і Росії поставили підписи під Меморандумом про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Пізніше документ підтримали своїми заявами Франція і Китай.

Варто зазначити: у 1990 році в Україні налічувалося 176 ракет із 1272 ядерними бойовими зарядами та 2500 одиниць тактичної ядерної зброї. Крім того, військово-промисловий комплекс у Дніпропетровську міг виробляти найсучаснішу ядерну зброю – стратегічні ракети – за номенклатурою НАТО – «Сатана».

До моменту підписання Меморандуму Росія здійснювала потужний дипломатичний та інформаційний пресинг на Україну. Бо на той час ми залишалися єдиною пострадянською державою із ядерною зброєю (крім РФ). Москва таким чином хотіла змусити українське керівництво прискорити передачу стратегічних ядерних сил РФ. Західні ЗМІ підтримували позицію Росії.

Меморандум, з огляду на «газові», економічні війни з боку РФ, анексію Криму, подій на Сході, – не спрацював. Експерти пояснють: по-перше, документ не був ратифікований парламентом жодної з країн-гарантів. Крім того, меморандум – це дипломатичний документ, у якому визначені лише наміри сторін. Без додатків меморандум – найнижчий (!) рівень дипломатичної угоди. Він давав лише «запевнення у безпеці», а не «гарантії безпеки».

На жаль, Україна обмежилась існуванням меморандуму й не наполягла на його ратифікації країнами-гарантами. За 20 років не було укладено жодної іншої дипломатичної угоди на основі цього документа. Невже українські президенти не розуміли, що це таїть величезну небезпеку?

Лише тодішній секретар РНБО Володимир Горбулін і доктор політичних наук Олександр Литвиненко у 2009 році оприлюднили заяву, що Україна повинна скликати міжнародну конференцію для підготовки договору про гарантії безпеки й заміни Будапештського меморандуму. Пропозиції українська влада не почула. Захід – також.

Нині Леонід Кравчук почувається обдуреним через Будапештський меморандум. «Обрурили Україну, фактично. Я особисто відчуваю себе обдуреним. Ми склали ядерну зброю, а сьогоні вони дискутують, чи давати Україні гвинтівку», – обурився перший президент.

Меморандум зіграв для України роль нереалізованого дипломатичного документа. Нейтральний статус виявився фікцією. Ми отримали війну…

У час небезпеки суспільство очікує від влади адекватних дій. А новітні «батьки» нації продовжують розчаровувати. Якщо Порошенко не схаменеться – буде «військовий переворот», попереджують авторитетні видання «The Economist» і «The Daily Beast». «Україна потребує реальних та швидких кроків з реформування країни, проте керівництво держави нікуди не поспішає. Війна на Донбасі й терпіння військових не безмежне, оскільки вони воюють не за владу чи перерозподіл грошей, а за майбутнє дітей та за сувернітет України», – пише «The Economist». І додає: влада Порошенка може протриматись не довго. Про це у Києві розповіли виданню на умовах анонімності «дуже багаті патріотичні бізнесмени» – спонсори українських добровольчих батальйонів. За їхніми словами, Україна продовжує продавати зброю та військове обладнання в Росію, а тим часом українські вояки на Сході гинуть через «брак політичної волі, саботажу і бездарної бюрократії». Також вони повідомили, що значна кількість західної допомоги банально розкрадається.
А пригадуєте розрекламоване прем’єром Яценюком зведення стіни на кордоні між Україною і РФ? Люди вірили: невдовзі кордон захищатиме багатометровий паркан, схожий на той, який збудували між США та Мексикою чи між Ізраїлем і Палестиною. Насправді ж «могутня» українська стіна – це траншея і паркан з металевою сіткою, повідомляє ICTV.

На проект «Стіна» спершу виділили 100 мільйонів гривень. Потім суму збільшили до 235 мільйонів. Але будівництво стоїть, бо досі не проведені тендери. Протитанкову ж траншею на Харківщині, приміром, риють трактором, який знайшли і відремонтували місцеві волонтери. 50-тонний трактор за день проходить до двохсот метрів. Якщо рити одним таким трактором усі 2300 кілометрів кордону, знадобиться понад 30 років. Узимку роботи припиняться – земля замерзне. Тобто, укріплення держкордону змушене зачекати. Російські диверсанти також скромно чекатимуть весни? Судячи з численних вибухів у тому ж Харкові – ні.

Складається враження, що влада швидше зведе стіну між собою і народом, аніж між Україною і Росією

Узагалі, до представників нової влади з кожним днем усе більше запитань. Зокрема, народні депутати Віталій Купрій, Борис Філатов, Андрій Денисенко і Юрій Береза передали заступнику генпрокурора сім звернень з приводу бездіяльності прокуратури у розслідуванні резонансних та суспільно важливих справ, повідомляє «Цензор.нет». «Просимо дати відповіді: скільки було грошей на рахунках Арбузова до зняття арешту і залишилося після? Які дії Генпрокуратури за фактами зловживань Охендовського на виборах? Як розслідуються вбивства на Майдані? Які заходи вжиті щодо рослідування Іловайської трагедії? Як розслідується повідомлення у пресі стосовно того, що Махніцький купив «Хаятт»? Ми не заспокоїмось. Навіть не сподівайтеся. Заради пам’яті наших братів», – наголосив Борис Філатов.

І люди не заспокояться, якщо Майдан і війна на Сході українських владоможців нічого не навчили. Країна не може більше жити за злодійсько-«рєшаловим» правилом: «Все «схвачено», за все заплачено.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *