Тернопільські медики б’ють на сполох – вже цього року в області зафіксували 15 випадків цієї недуги в жителів Борщівського, Збаразького, Кременецького, Підволочиського, Підгаєцького, Теребовлянського, Чортківського районів і Тернополя. Серед інфікованих є і дитина 2004 року народження. Два випадки – летальні.
Як розповідають в обласному лабораторному центрі МОЗ України, рівень захворюваності населення краю на лептоспіроз є стабільно високим і перевищує середні державні показники. Випадки недуги реєструють щороку. Для прикладу, торік захворіло 16 людей, а рекордним став 2014 рік – 35 випадків.
Лептоспіроз – це гостра інфекційна хвороба, що викликається збудником з роду лептоспір. Зараження людей відбувається через пошкоджену шкіру й слизові оболонки, під час купання у водоймах зі стоячою водою, у разі вживання сирої води з природних водойм, заражених молока, м’яса, при контакті з вологим ґрунтом, а також при забої інфікованих тварин, обробленні м’яса.
Носіями лептоспір у природі є гризуни (щури, миші), а також свині, рідше – велика худоба та собаки.
– Всього з початку року в області зареєстровано 36 випадків укусів мешканців мишовидними гризунами (сірими пацюками, мишами, хом’яками), – каже лікар-епідеміолог відділення
особливо небезпечних інфекцій Надія Годована. – Зокрема встановлено, що 60 відсотків вогнищ лептоспірозу заселені гризунами. Зараженню людей сприяло ведення домашнього господарства, а саме догляд за сільськогосподарськими тваринами без засобів захисту при наявності мишовидних гризунів, прямий контакт з гризунами, а також купання та риболовля у місцевих відкритих водоймах.
Початок хвороби зазвичай гострий. З’являється озноб, нерідко сильний, температура тіла швидко досягає високих цифр (39-40 ° С), червоніють очі, але без симптомів коньюнктивіту (відчуття стороннього тіла в оці тощо). Серед симптомів також сильний головний біль, безсоння, відсутність апетиту, спрага. Характерною ознакою є сильні болі в м’язах, особливо в литкових, а також м’язах стегон і поперекової області. Біль у м’язах може супроводжуватися сильним болем в шкірі. При важких формах захворювання м’язові болі настільки сильні, що хворі ледь можуть пересуватися.
Висока температура зазвичай тримається протягом 5−10 днів, після чого знижується. Якщо хворій людині не призначали антибіотики, через 3−12 днів температура може знову піднятися, але вже на більш короткий термін. Іноді температура знижується до 37 градусів і довго тримається на такому рівні.
Спостерігається також збільшення печінки, іноді селезінки.
При більш важкому перебігу хвороби уражаються оболонки ока, з’являється жовтяничне фарбування шкіри, іноді висип.
Може постраждати і нервова система — розвинутися менінгіт або поліневрит.
Крім того, лептоспіроз викликає порушення згортання крові і, відповідно, кровотечі або крововиливи, наприклад в наднирники або склеру ока.
При лептоспірозі також страждають нирки, аж до розвитку гострої ниркової недостатності, яка може стати причиною летального результату.
У разі підозри, що ви захворіли на лептоспіроз, слід негайно звернутися до лікаря.
Для профілактики варто уникати купання в стоячих водоймах, особливо якщо там можуть водитися пацюки, надягати гумові чоботи і рукавички при роботі з землею, не пити воду з відкритих водойм і захищати продукти від гризунів.