Нехай часник і не овоч першої необхідності, проте він надзвичайно популярний на наших присадибних господарствах. Ці гострі й ароматні зубки вирощує кожен. Але виростити – це пів-справи. Хотілося б ще й зберегти отриманий урожай, як мінімум, до весни, а ще краще – до літа, причому зробити це у помешканні, заощадивши місце в льосі. Яровий часник краще зберігається в теплому (+16-+20°С), а озимий – у прохолодному приміщенні (+1-+3°С). Але на практиці, виходячи з обсягів зібраного врожаю, городники самостійно обирають, як і де його зберігати.
Тож пропонуємо вам кілька варіантів зберігання часнику безпосередньо у квартирі.
У косах та пучках
Це – найдавніший спосіб. Потрібно сплести косу із висушених разом зі стеблом головок і підвісити її у темному, сухому і прохолодному місці (наприклад, у тамбурі, коморі або в шафі). Таким же чином можна зв’язувати сушені стебла з часником у пучки.
У сітці
Ще один спосіб, що не вимагає багато місця. Головками часнику наповнюють сітки, які потім знов-таки підвішують. Варто відзначити, що й у сітці, в косах, і в пучках часник треба час від часу переглядати й вибраковувати зіпсований: від висихання і проростання ці способи його не рятують.
У солі
А от часник, що зберігається в солі, цілком здатний без втрат пережити зиму. Дехто складає його у дерев’яний ящик з отворами, пересипаючи кожний шар сіллю. Дехто набиває часником стерилізовані слоїки, заповнюючи сіллю порожнечі. Головне, щоб знизу і зверху ємкості був значний шар солі (2-3 см).
У борошні
Багато хто зберігає часник у звичайному борошні. Справа в тому, що мука дуже добре поглинає надлишок вологи. На дно каструлі, банки або будь-якого іншого посуду з кришкою насипають шар борошна. Потім обвалюють у борошні часникові головки, щільно укладають у ємкість, зверху присипають борошном і закривають кришку. Часник зберігає свою свіжість до літа.
У цибулинні
Якщо у вас великий врожай цибулі й залишається багато лушпиння, чому б не використати його для зберігання часнику? Ним можна пересипати часник у мішку, кошику або ящику і поставити, наприклад, на антресолі.
У харчовій плівці
Харчовою плівкою у два шари туго обгортають кожну головку часнику. Вона добре захищає їх від висихання.
У попелі
Власники дачної лазні або пічки можуть використати для зберігання часнику попіл. Його потрібно насипати у звичайну картонну коробку шаром у 2 см і зверху щільно скласти головки часнику. Наступним шаром знову буде попіл, потім – часник і так далі. Верхній шар має бути з попелу. Укомплектовану таким чином коробку можна зберігати навіть на кухні.
У парафіні
Парафін необхідно розтопити на водяній бані, по черзі занурити в нього головки часнику, дати стекти. Парафін утворить на поверхні захисну плівку, яка перешкоджатиме втраті вологи і не допустить до часнику хвороботворні організми.
У стерильних банках
Можна скласти часникові головки у звичайні скляні банки, нічим не засипаючи. Кажуть, що й без усіляких “наповнювачів” часник у банці відмінно зимує, не висихає і не проростає. Але перед тим банки варто простерилізувати і висушити.
У тканинному мішку
Добре зберігається часник у звичайному полотняному або з іншої натуральної тканини мішку, особливо якщо попередньо головки хвилинку потримати в концентрованому сольовому розчині, а потім висушити. Така обробка мінімізує ризик цвілі та інших хвороб. Можна, до речі, вимочити в солі не головки, а мішечок. Потім його просушують, заповнюють часником і, не зав’язуючи, залишають на зберігання.