Головне управління ДФС у Тернопільській області нагадує, що податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Податковим кодексом України (далі – ПКУ).
Повернути частину податку на доходи фізичних осіб, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, при реалізації ними права на податкову знижку.
Згідно з положеннями ст.166 ПКУ платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Для отримання податкової знижки за наслідками 2016 року фізичній особі необхідно заповнити і подати до державної податкової інспекції за своєю податковою адресою (місцем проживання фізичної особи, за яким вона береться на облік як платник податку у контролюючому органі) податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – декларація) по 31 грудня 2017 року.
Якщо платник податку до кінця 2017 року не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками 2016 року, таке право на наступні податкові роки не переноситься відповідно до п.п.166.4.3 п.166.4 ст.166 ПКУ.
У 2017 році 4604 осіб задекларували 43,6 млн грн витрат з метою отримання податкової знижки (в минулому році 2016 осіб задекларували 44,6 млн грн). Із них 4058 (88,1 відсоток) – подали декларації на отримання податкової знижки в зв’язку з понесеними витратами на навчання, 83 – у зв’язку зі сплатою відсотків за іпотечними кредитами, 439 – сплатою страхових внесків за договорами довгострокового страхування життя, 6 – які понесли витрати по оплаті допоміжних репродуктивних технологій та усиновленню дітей, 1 – який поніс втрати у вигляді пожертвувань, 15 – які понесли витрати у зв’язку з переобладнанням транспортних засобів, 2 – які понесли витрати на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла.
За наслідками перерахунків цим громадянам нараховано до повернення 7,2 млн грн податку на доходи фізичних осіб, з яких 6,9 млн грн податку або 96 відсотків від визначеної до повернення суми вже повернено.