На вартість національної валюти впливає багато чинників. Чи позначиться негативно на гривні закупівля енергоресурсів для опалювального періоду на тлі підвищення цін на газ, нафту, а також зростаючий попит на валюту з боку населення?
– Національні валюти країн, що розвиваються, до яких відноситься й Україна, знаходяться під девальваційним тиском через зростання торговельних, економічних і боргових ризиків. Національні валюти розвинених держав також схильні до таких ризиків, але суттєво менше.
Сировинна модель розвитку економіки України генерує вразливість платіжного балансу країни і високі валютні ризики.
Осіння закупівля енергоресурсів до опалювального сезону і споживчого імпорту у великих обсягах чинять девальваційний тиск на гривню. Так, коли приходить опалювальний сезон, в Україні закуповують більше імпортного газу, тоді інвалюта в оплату за газ виходить за межі України, і гривня послаблюється.
Тому, закупівля енергоресурсів для опалювального періоду на тлі підвищення цін на газ з 1 листопада на нафту негативно вплине на національну валюту.
Перед зимовими святами торговці та громадяни закуповують багато імпортних товарів на подарунки. Це теж означає підвищений попит на інвалюту і спричинює знецінення гривні.
– Основними чинниками негативного впливу на валютний курс гривні є:
ситуація на глобальних ринках, яка призводить до падіння цін на експорт та обсяги його поставок. Глобальні ринки зараз досить мінливі, тобто, зазнають різких змін. Модель сировинної відкритої економіки України, зокрема концентрація економічної активності на експорті сировини та імпорті споживчих товарів. Періодичні кризи платіжного балансу, пов’язані з глобальними циклами цін на сировину. Якщо ціни на експортні товари на світових ринках будуть зростати, то валютний курс гривні буде зміцнюватися і навпаки.
Збільшення видатків з держбюджету на соціальні цілі також призводить до девальвації національної валюти.
Припинення співпраці з Міжнародним валютним фондом дасть негативний сигнал для іноземних інвесторів та кредиторів, що негативно вплине на курс національної грошової одиниці.
При погашенні великого обсягу зовнішнього як державного, так і приватного боргу, зростає попит на інвалюту і, відповідно, знецінюється національна валюта та знижуються золотовалютні резерви Національного банку України.
Після переходу України на плаваючий обмінний курс гривні у 2014 році на валютному ринку спостерігається певна сезонність. Курс гривні коливається, тому що вітчизняна економіка є сировинною, а зовнішня торгівля залежить від сезонності.
Уже четвертий рік поспіль – з 2014 року по 2017 рік, – традиційно в грудні-січні гривня послаблюється (дешевшає), тобто знецінюється, а потім, ближче до літа, – зміцнюється (дорожчає), і знову послаблюється восени-взимку.
Так, у перші місяці року зростає попит на інвалюту, зокрема з боку імпортерів, які формують запаси товарів на новий рік, і одночасно знижуються надходження інвалюти, особливо з боку аграріїв, які, зазвичай, протягом року забезпечують приблизно половини пропозиції валюти на міжбанківському ринку. Коли аграрії продають зерно, отримують та заводять в країну іноземну валютну виручку і міняють її на гривню – курс нацвалюти посилюється.
Так буде змінюватися, на нашу думку, ситуація на валютному ринку і цьогоріч. Після посилення девальваційного тиску на курс гривні у кінці цього року, протягом жовтня-грудня, спостерігатиметься волатильність (мінливість) валютного курсу гривні, поєднана з її поступовим знеціненням.
На мою думку, нижня межа курсу гривні до долара США знаходитиметься на рівні 28 гривень за долар. А верхня межа може досягати трохи вище за психологічну позначку у 30 гривень за долар.
Для зниження ризику девальвації гривні, що залежить від деструктивної моделі сировинної відкритої економіки, необхідні фундаментальні структурні реформи в економіці країни, зокрема у реальному секторі та банківській системі.
Після прийняття узгодженого з МВФ держбюджету-2019 оптимістичним виглядає перехід у наступному році на нову програму співпраці з Фондом щодо виділення кредитних коштів. Саме відновлення співпраці з МВФ має стримати подальшу девальвацію гривні.
Проте, на дешевий курс гривні до долара розраховувати не доводиться. Незважаючи на оптимістичні очікування щодо переговорів із МВФ, курс у 28 гривень за долар на даний час є оптимальним на валютному ринку.
Утримати гривню повинні також валютні інтервенції Нацбанку і висока облікова ставка на рівні 18 відсотків.