Відбитки пальців у всіх людей різні. Саме тому за цими унікальними слідами, залишеними людиною, можна ідентифікувати особу. Такий метод називається дактилоскопія і застосовується багатьма службами.
– Дактилоскопічна експертиза має важливе значення під час досудового розслідування та судового розгляду, адже від її результатів залежить доля людини, – розповіли в обласному управлінні поліції. – На підставі висновку експерта Феміда підтверджує причетність особи до злочину чи її невинуватість.
Виявленням і вивченням слідів пальців рук, залишених на місці злочину, та їх ідентифікуванням займається сектор дактилоскопічних видів експертиз та обліків Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Його фахівці досліджують сліди папілярних візерунків, порівнюють їх із відбитками пальців та встановлюють, кому вони належать.
– Нам надходять матеріали досліджень з різних підрозділів правоохоронних органів, – розповідає судовий експерт Степан Добко. – Це можуть бути як готові матеріали, так і відкопійовані або вилучені сліди з місць нерозкритих злочинів. Після лабораторного дослідження відбитки заносять в базу даних, що надалі полегшує роботу та дає можливість встановити причетність осіб до злочину.
Експерти-дактилоскопісти у своїй роботі використовують різні засоби та методи для виявлення і фіксації слідів рук.
– Залежно від поверхні, давності залишеного сліду обирається метод, – зауважує Степан Добко. – Це може бути застосування найпростіших дактилоскопічних порошків або складні хімічні реактиви. Відбитки пальців рук у кожної людини індивідуальні – двох людей з однаковими не існує. При народженні на шкірі людини з’являються унікальні узори, змінити які будь-якими методами неможливо. Бували випадки, коли зловмисники зрізали верхній шар шкіри, щоб стерти папілярний малюнок, та з часом він відновлювався.
Саме за допомогою папілярних ліній на руках криміналісти можуть ідентифікувати особу.
Цікаво, що під час дослідження відбитків пальців експерт може надати безліч інформації – вік, зріст, вагу, стать, фізичні вади та навіть професійні навички особи, яка його залишила.