Із 1 січня 2019 року розпочалась кампанія декларування громадянами доходів за 2018 рік. Відтак, з’ясуємо, хто та у яких випадках повинен подавати декларацію про майновий стан, як самостійно обчислити суму податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Дізнаємось також, кому подавати декларацію не потрібно, а також уточнимо, в які терміни необхідно сплатити податкові зобов’язання, зазначені у декларації, а також визначимо витрати, дозволені для включення до податкової знижки. Саме на таких аспектах зупинимося сьогодні у розмові із заступником начальника Головного управління ДФС у Тернопільській області Петром Якимчуком.
– Петре Миколайовичу, розкажіть, у яких випадках людина зобов’язана подати декларацію?
– Насамперед хотів би наголосити, що порядок подання декларації про майновий стан і доходи та оподаткування доходів фізичних осіб визначає розділ IV Податкового кодексу України.
Варто зазначити, що більшу частину доходів громадян становить заробітна плата. Звісно, що з таких доходів, як і з багатьох інших, утримується і сплачується податок на доходи фізичних осіб, військовий збір податковими агентами – зазвичай, роботодавцями. Однак у деяких випадках фізичним особам необхідно самостійно обчислити суму податку шляхом подання до фіскального органу декларації, розрахувати суму податку та військового збору, що належать сплаті до бюджету.
– Давайте конкретно зупинимось на тих випадках, коли люди зобов’язані самостійно обчислити податки.
– Платники податків зобов’язані самостійно подати декларацію та сплатити податки у випадку, якщо впродовж 2018 року вони отримували доходи від особи, яка не є податковим агентом. Це можуть бути спадщина, подарунки, доходи від здавання в оренду майна іншій фізичній особі, доходи від операцій з продажу чи обміну рухомого та нерухомого майна тощо.
Людина має обов’язок подати декларацію, якщо отримувала окремі види доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, проте не звільнені від оподаткування. До них належать такі: суми заборгованості, за якими минув строк позовної давності; нецільова благодійна допомога понад установлену норму; додаткові блага від третьої особи тощо.
Ті, хто отримував минулоріч іноземні доходи, теж повинен їх задекларувати.
– Кого звільнено від обов’язку подання декларації про доходи і майновий стан?
– Від обов’язку подання податкової декларації незалежно від виду й суми отрима-них доходів звільняються малолітні/неповнолітні чи недієздатні особи, які водночас пере-бувають на повному утриманні інших осіб (наприклад, батьків) і/або держави станом на кінець звітного податкового року. Це стосується також громадян, які перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні чи ув’язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації чи у розшуку станом на кінець звітного податкового року або ж на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року.
– Петре Миколайовичу, людина не є підприємцем і здає в оренду своє житло. Чи повинна вона подавати декларацію?
– Звісно, що так. У такому випадку фізична особа, що здає в оренду майно та отримує кошти, зобов’язана подати декларацію. Крім цього, вона повинна визначити свої податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору й сплатити їх до бюджету.
– Минулого року людина продала вантажний автомобіль. Безпосередньо у присутності працівника сервісного центру МВС був оформлений договір продажу вантажівки. Відповідно сплачено податок та військовий збір. Чи потрібно подавати декларацію?
– Так. Незважаючи на те, що податок та військовий збір при здійсненні зазначеної операції сплачено, платник податку не звільнений від подання декларації.
– У які терміни потрібно задекларувати доходи?
– Громадяни, які зобов’язані подати декларацію, повинні це зробити до 1 травня року, що настає за звітним. Отже, цьогоріч для них останній день подання декларації за 2018 рік — 2 травня 2019 року. Адже, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
– Якими способами можна подати декларацію?
– Насамперед, варто зауважити, що податкова декларація подається платниками за місцем своєї податкової адреси. Це можна зробити такими способами: особисто або уповноваженою на це особою; надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення або засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.
Доречно наголосити, що у разі надсилання податкової декларації поштою особа зобов’язана здійснити таке відправлення не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації. Є також нюанс щодо електронного подання декларації. Подання документа в електронній формі необхідно зробити не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
– Відомо, що фіскальна служба розробила електронний сервіс, за допомогою якого можна заповнити декларацію. Декілька слів про нього.
– Такий сервіс є в «Електронному кабінеті». Він передбачає часткове автоматичне заповнення декларації на підставі облікових даних платника, відомостей щодо нарахованих (виплачених) доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого (рухомого) майна.
Хотів би наголосити на основних кроках, яких необхідно дотримуватися платникам при поданні декларації в електронній формі у режимі реального часу (online) або ж з використанням сервісу автоматичного заповнення на основі даних ДФС.
Крок перший: необхідно отримати електронний цифровий підпис. Він видається Акредитованим центром сертифікації ключів (АЦСК) Інформаційно-довідкового департаменту ДФС, що діє при Головному управлінні ДФС у Тернопільській області за адресою: м. Тернопіль, вул. Білецька,1, або іншими АЦСК.
Крок другий: авторизуватися за допомогою особистого електронного ключа на сайті ДФС України (www.sfs.gov.ua).
Крок третій: отримати відомості про отримані доходи з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (розділ «Заяви, Запити для отримання інформації» форма запиту F 1301802).
Крок четвертий: скориставшись розділом «вхідні/вихідні документи», перевірити отримання відповіді від ДФС.
Крок п’ятий: перейти до заповнення на основі даних ДФС у режимі «Декларація про майновий стан і доходи».
До речі, на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua) розміщена покрокова відео-інструкція з автоматичного заповнення декларації, то ж із нею можна ознайомитись.
– У які терміни необхідно сплатити платежі із задекларованих доходів?
– Граничний термін сплати податкових зобов’язань, зазначених у декларації, поданій за результатами 2018 р. для громадян – 31 липня 2019 року.
– А чи є відповідальність за несвоєчасну сплату?
– Звісно, що так. Якщо платник не сплатив суму податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, зазначених у декларації за 2018 р., то він притягується до відповідальності у вигляді штрафу. Відтак у випадку, коли сплату затримано до 30 календарних днів включно, що настають за останнім днем строку сплати, штрафна санкція складає 10% погашеної суми податкового боргу. Якщо ж сплату протермінували більш ніж на 30 календарних днів, то штрафна санкція складатиме 20% такої заборгованості. Крім того, на суму податкового боргу нараховується пеня.
– Куди звернутися людям, аби отримати практичну допомогу в заповненні декларацій, проведенні розрахунків?
– У Центрах обслуговування платників, які діють при податкових інспекціях територіальних управлінь області, фахівці фіскальної служби нададуть консультаційну та практичну допомогу. Нагадаю, що працюють Центри обслуговування так: понеділок-четвер з 9.00 год. до 18.00 год, п’ятниця з 9.00 год. до16.45 год., субота та неділя – вихідні дні, обідня перерва з 13.00 год. до 13.45 год.
Отож, чекаємо громадян, а зі свого боку обіцяємо допомогти їм виконати свій конституційний обов’язок щодо декларування доходів своєчасно та правильно.
Сектор комунікацій Головного управління ДФС у Тернопільській області.