2 березня – день пам’яті святого мученика Теодора Тирона. Це воїн в місті Аласії (Понтійська область Римської імперії), і прізвище Тирон вказує на те, що був він новобранцем. Коли імператором був Максимін, його звинуватили в підпалі язичницького храму. Теодора та інших християн змушували зректися віри в Христа. Однак на суді юнак мужньо заявив, що не зробить цього.
Привели його тоді до градоначальника Публія та кинули до в’язниці, щоб він там помер голодною смертю. Але через деякий час знайшли живим та неушкодженим. Знову запропонували Теодору зректися Христа, але він відмовився. Потім віддали його страшним тортурам. З’явився йому тоді Ісус, почав втішати і підкріплювати сили. Потім засудили юнака на спалення. Теодор мужньо увійшов у вогонь і віддав Богові душу. Сталося це 306 року.
2 березня здавна молилися святому Теодору Тирону, щоб отримати від нього захист від злих людей. В народі цей день також називали “Федір-тиран” або просто “Федір”.
Також сьогодні вшановується пам’ять святої мучениці Фотини (Світлани). У цей час бувають перші грози, розпускається сіра вільха. У багатьох птахів на початку квітня починається шлюбний період.
Пам’ятні дати
Календар важливих подій в Україні та світі за 2 березня:
1444 рік – Скандербег утворює Лезьку лігу для боротьби з турецькими завойовниками;
1767 рік – король Карл III виганяє єзуїтів з Іспанії;
1796 рік – французького генерала Наполеона Бонапарта призначають головнокомандувачем так званою Італійською армією;
1807 рік – Томас Джефферсон підписує закон, що забороняв увезення рабів на територію США, підконтрольні їм порти й території;
1836 рік – у містечку Вашингтон-на-Бразосі на з’їзді американців Техасу проголошують незалежність цього штату від Мексики;
1918 рік – в УНР ухвалюють перший закон про громадянство України;
1918 рік – війська УНР звільняють Київ від більшовиків;
1923 рік – у США виходить друком перший номер журналу “Time” – 32-сторінкове видання було першим американським тижневиком новин;
1933 рік – відбувається прем’єра культового художнього фільму Меріана Купера “Кінг-Конг”;
1949 рік – закінчується перший безпосадковий політ на літаку навколо земної кулі, який тривав 94 години і був здійснений на літаку Lucky Lady II (B-50 Superfortress);
1956 рік – Франція і Марокко домовляються про припинення протекторату і незалежність африканської країни, яка стала незалежним султанатом на чолі з Мухаммедом V;
1962 рік – відбувається військовий переворот у Бірмі: владу взяли генерали на чолі з У Не Віном;
1965 рік – США починають регулярні бомбардування Північного В’єтнаму;
1972 рік – із мису Канаверал стартує космічний апарат “Піонер-10”, що першим досяг третьої космічної швидкості та почав досліджувати Юпітер;
1983 рік – з’являються перші компакт-диски й CD-програвачі;
1993 рік – заснували Академію медичних наук України;
2022 рік – близько двохсот лауреатів Нобелівської премії у різних галузях підписуються під відкритим листом на підтримку українського народу та вільної незалежної Української держави перед обличчям російської агресії.
Який день в Україні та світі
2 березня в Україні і світі святкують Міжнародний день сірників. Науковці вважають, що людина отримала владу над вогнем приблизно мільйон років тому, але це набуло особливого значення в період неоліту. Спершу вогонь добували шляхом тертя двох сухих шматків деревини одна об одну. Згодом людство звернуло увагу на поширену мінеральну речовину — кремінь. Якщо вдаряти камінь об камінь, можна висікти іскру. Навіть однієї вистачить, щоб розпалити сухі рослини.
Прототип сірників винайшли китайці в Середні віки. Однак ця річ тоді не була самостійною. Вона була додатком до кресала. Тонкі трісочки просочували з різних боків сіркою, а потім прикладали до тлійного трута. Це значно полегшило процес розпалювання. В Китаї ці трісочки поетично називалися “рабами, що несуть світло”. Дійшли вони і до європейських країн, але популярності не здобули.
Перший самозапалювальний сірник виготовив 1805 року Жан Шансель, який був помічником відомого французького хіміка Луї Жака Тенара. Голівка його була створена з сірки, хлорату калію, гуми та цукру. Також із ним використовували спеціальну пляшечку з концентрованою сірчаною кислотою. Сірник можна було запалити після змочування в ній.
1826 року хімік-фармацевт Джон Вокер представив сірники, які займалися від тертя об наждачний папір. Винахід неприємно пахнув та міг спалахнути в будь-яку мить, навіть від найлегшого удару. Фосфорні сірники були створені французом Шарлем Соріа 1830 року. Він додав до хлорату калію білий фосфор. Ця речовина була отруйна, від неї сильно страждали робітники на заводах. Згодом хіміки помітили, що білий фосфор стає нетоксичним, коли нагрівається (він стає також червоним). Вперше його використав у виробництві сірників швед Йохан Лундстрем.
Всесвітній день психічного здоров’я підлітків. Це нове свято, яке з’явилося 2020 року за ініціативи американського бренду молодіжного одягу Hollister. Компанія створила проєкт, який полягає в допомозі різноманітним організаціям, діяльність яких пов’язана з психічною рівновагою підлітків.
День народження компактного диска. Саме цього дня 1983 року компанії Polygram, Philips й Sony продемонстрували у Великій Британії перший у світі компакт-диск з програвачем. Для прикладу його роботи запустили Дев’яту симфонію Бетховена. Перші компакт-диски були в діаметрі 12 см і могли відтворювати лише аудіо.