Аби не мерзнути, ЄС у газовій суперечці з Росією здався і Україну здав

Аби не мерзнути, ЄС у газовій суперечці з Росією здався і Україну здав

9671_1

Захід добре розуміє, що газ для Росії – економічна зброя і важливий «аргумент» на будь-яких переговорах. Проте санкції «Газпром» досі оминають. І малойвірно, що коли-небудь торкнуться. Бо Європа залежна від російського палива. І коли йдеться про енегетичну безпеку ЄС, то брюссельські чиновники та європейські урядовці готові пожертвувати будь-чим і будь-ким, лише б не пояснювати своїм громадянам, чому холодно у їхніх домівках.

Європу влаштовує так зване перемир’я на українському Сході, незважаючи що за цей час російські бойовики обстріляли сили АТО більше тисячі разів і гмнуть люди. І Європу влаштовують попередні домовленості тристоронніх газових переговорів у форматі Росія-Україна-ЄС. Позитивним є те, що українці, можливо, не будуть мерзнути цієї зими. Росія зобов’язалася поставити нам п’ять мільярдів кубів газу. Але Україна повинна заплатити «Газпрому» 3,1 мільярда доларів. Найближчим часом. Це, кажуть росіяни, наш газовий борг.

Аналітики за підсумками перемовин зробили висновок: фактично, Європа Україну зрадила. Бо нас зобов’язали заплатити за газ високу ціну – 385 доларів за тисячу кубів. Також Євросоюз, зазначає видання «Ділова столиця», визнав: реверс газу в Україну з боку європейських країн можливий тільки, якщо не будуть порушуватися контракти. Тобто, якщо у «Газпрому» та якоїсь іншої країни, для прикладу, Угорщини чи Словаччини, є угода про транзит газу, значить ніякого реверсу не буде. Словацький напрямок, кажуть фахівці, найперспективніший і багатообіцяючий у плані обсягів – до 30 мльйонів кубів на добу. Без цього реверсу, на думку фахівців, п’ять мільярдів російських кубів Україну можуть не врятувати.
Мініст енергетики Юрій Продан каже, що 3,1 мільярда доларів, які вимагає Росія і які зобов’язує Україну заплатити Європа, – це не погашення боргу, а передоплата. І що механізм формування ціни у 385 доларів Україну не задовольняє (йдеться про зниження ціни на 100 доларів за рахунок скасування мита, яку у будь-який момент можна повернути одним розчерком пера Путіна).
Експерти зазначають: вина у такому рішенні не міністра Продана, не прем’єра Яценюка і не президента Порошенка. Просто Європа, на яку Україна щиро розраховувала, у першу чергу вирішила захистити власні інтереси. Бо Захід усвідомлює: «Газпром» може відключити газ навіть собі на шкоду. Навіть, якщо заради цього доведеться випускати паливо у повітря, а трубопроводи будуть рватися від перепадів тиску. І усвідомлення цього факту, схоже, шокувало Європу. Ба, більше: російське ембарго на імпорт європейських товарів уже викликало невдоволення пересічних європейців. А тут заява російського міністра енергетики Олександра Новака про те, що, мовляв, «ми можемо відключити газ і ЄС». Міненерго РФ потім ці слова спростувало. Але натяк європейці зрозуміли. У якості «реабілітації» Росія оприлюднила інформацію, що вартість газу для країн Євросоюзу буде знижуватися. І ЄС здався, і Україну здав, аби не мерзнути, констатують експерти.
А ще Німеччина продала Росії останній важіль газової війни – власні газосховища. І не почервоніла. Бо санкції ЄС проти РФ, як уже було зазначено, не торкаються найважливішої сфери, яка хвилює Путіна і яка може вплинути на його рішення – енергетики.

Отже, «Газпром» у вересні купив багато газових сховищ у Німеччині. Як могли дозволити це? Екс-депутат Бундестагу, експерт із енергетики Ханс-Йозеф Фелл сказав ТСН: «Німеччина продала значну частину своїх газових сховищ Росії під час її війни в Європі. Сто днів, або рівно одну зиму, ці сховища можуть забезпечувати економічний центр Європи газом. Європа досі не усвідомила ризику. І досі не усвідомила, що війна – на її кордонах… Нинішні перемовини про газ – спосіб затягнути час і поставити Україну та Європу в умови, коли ніхто вже не зможе сказати «ні», піддаючись на умови Росії».

Чергова зустріч Росія-Україна-Єврокомісія, на якій обговорюватимуть питання транзиту й поставок газу в Україну, відбудеться, орієнтовно, у четвер-п’ятницю цього тижня. У Берліні. Мабуть, Україні сподіватися на якісь газові преференції з боку Москви марно. Європа на конфлікт з Росією не піде. Німецький канцлер Ангела Меркель наголосила: ЄС нині не вигідно розривати енергетичну співпрацю з РФ. «Майже всі європейські країни пов’язані з Росією через їхнє енергопостачання. Для Німеччини ця залежність від російського газу складає 38 відсотків, для інших країн – сягає ста відсотків. Ми не ставимо за мету повністю позбутися цієї залежності», – сказала Меркель у інтерв’ю агентству AFP. Попри те, щоправда, зауважила: якщо Росія й надалі продовжуватиме агресію проти України, то Євросоюз у довгостроковій перспективі повинен переглянути свою енергетичну співпрацю з Москвою.

Ця «довгострокова перспектива» Україну не гріє. І на плани Путіна щодо воєнної агресії не впливає. Фактично, кожен отримає своє. Європа – тепло. Росія – гроші та можливість подальшого газового шантажу європейських «партнерів», якщо виникне така необхідність. Що у підсумку матиме Україна, територією якої до ЄС транспортується близько половини поставок блакитного палива? Побачимо у четвер-п’ятницю, якщо Росія не вирішить затягнути перемовини аж до зими.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *