Без м’яса та риби життя існує

Без м’яса та риби життя існує

Вегетаріанство набирає обертів

Сьогодні актуальним є питання харчування, адже всі хочуть бути здоровими та красивими. Як відомо, багато залежить від того, що ми їмо. Але як досягти бажаного в генномодифіканому світі з домішками фаст-фуду? Багато людей вбачають вихід у нетрадиційній для нашого менталітету системі харчування, а саме у вегетаріанстві. Те ж сталося і зі мною.

Сьогодні актуальним є питання харчування, адже всі хочуть бути здоровими та красивими. Як відомо, багато залежить від того, що ми їмо. Але як досягти бажаного в генномодифіканому світі з домішками фаст-фуду? Багато людей вбачають вихід у нетрадиційній для нашого менталітету системі харчування, а саме у вегетаріанстві. Те ж сталося і зі мною.

Але вегетаріанство має кілька аспектів, і немалу роль відіграє прагнення жити в гармонії з собою та світом.

 

«Ми не вбиваємо тих, кого любимо…»

Спочатку розповім, чому я відмовилася від «традиційної» їжі. Вегетаріанство є своєрідним маніфестом збереження тих, хто існує на планеті поряд з нами. «Ми не вбиваємо тих, кого любимо», – кажуть прихильники цього руху. І таких, якщо вірити інтернету, в світі щороку все більше. Наприклад, серед моїх друзів з Острозької академії, де навчаюся, чимало не вживають м’яса роками.

– Я вважаю, що тварини живуть не для того, щоб ми їх їли. Розуміння цього і відрізняє вегетаріанців. Це просто інший підхід до життя, – розповідає Аліна Томілович, яка є вегетаріанкою вже чотири роки.

І справді, найважливішим аргументом на користь  відмови від м’яса є етичні міркування. Вчені довели: тварини відчувають свою загибель і страждають від цього..

Водночас, для декого відмова від м’яса стає панацеєю від хвороб. На власному досвіді переконалася, що побільшало енергії, сил і натхнення.

 

Платон і да Вінчі теж були вегетаріанцями

Ідея вегетаріанства не нова. Сьогодні у світі  існує дві основні моделі харчування: західна і ведична (східна). Західна була сформована не так давно – в 19 ст. – і розглядає людину як фізичне тіло,  будівельним матеріалом для якого є білки, жири та вуглеводи. Згідно зі східною моделлю, яка формувалася впродовж тисячоліть, людина – це ще й тонке тіло, яке отримує енергію з навколишнього світу, в тому числі через їжу. При цьому рекомендують молочні продукти, зерно, цукор, овочі, фрукти та горіхи, а от м’ясо та рибу радять уникати як «нечисті» харчі.

У різні часи серед вегетаріанців було багато відомих людей – наприклад, Платон, Плутарх, Леонардо да Вінчі. Сам термін похожить від латинського «vegetus», тобто «здоровий, свіжий, бадьорий», і спочатку позначав не модель харчування, а гармонійний, з філософської точки зору, спосіб життя.

 

За стіл – у доброму настрої

А от що стосується вегетаріанського меню, то воно може бути дуже різноманітним. Повноцінно харчуватися можна і без м’яса. Замість нього вживають молочні продукти, свіжі та тушені овочі й трави, фрукти і ягоди, зернові та бобові, насіння, горіхи, сухофрукти, мед та інші дари бджільництва.

Однак важливо не лише те, що ми їмо, але і як це робимо. Споживати продукти потрібно з  доброзичливим настроєм. Благословення або освячення харчів теж має глибокий сенс. Якщо ви атеїст, просто подякуйте за смачні страви. Не варто поспішати і метушитись. Кількість їжі має бути невеликою: в ідеалі – скільки поміститься в двох долонях, складених разом.

Їсти краще вдома. І готувати самому: з позитивними думками,  почуттями любові та вдячності, з простих продуктів, що сприяють поповненню життєвих  сил.

… Думаю, ще не один рік будуть ламатися списи довкола проблеми, чи є життя без м’яса. Цією публікацією я не ставила собі за мету агітувати когось за такий спосіб харчування. Дала лише вегетаріанський харч для роздумів… 

Віра ХОМ’ЯК.

 

А що думають лікарі?

 Як вегетаріанство впливає на організм і чи можна замінити рослинною їжею мясо? Відповідає Андрій ЗАРУСІНСЬКИЙ, лікар-методист обласного Центру здоров’я.

Як кажуть, на колір і смак товариш не всяк. Замінити можна все, але настільки це буде доцільним, вирішує організм. Добре, якщо відреагує чудово, але бувають і негативні наслідки – недомагання, слабкість.

Кому ж вегетаріанство приносить користь, а для кого небажане?

– Немає такого поділу. Коли комфортно бути вегетаріанцем, то чому б і ні? Але якщо ви вирішили відмовитися від м’яса, риби, найкраща порада – робити це під контролем лікаря. Не зайвим буде пройти медичне обстеження. Взагалі, сказати, що вегетаріанство – це добре чи погано, не можна. Хоча вчені довели: коли тварина відчуває, що її вб’ють, у неї починає виділятися адреналін. А це не найкращим чином впливає на людину. Рослини, з цієї точки зору, більш «спокійні»  і сприяють підтриманню емоційної рівноваги.

– Під час вагітності жінці-вегетаріанці треба вживати м’ясо для нормального розвитку дитини?

– Знову ж таки, все індивідуально. Якщо жінка не вживає м’яса, то різкий початок прийому може навіть нашкодити. У мене є знайома вегетаріанка, яка народила, не вживаючи м’яса. Дитина здорова, розумна, повноцінно розвивається. Кожен має прислухатися до себе, лише щоб це не приносило шкоди.

Автор
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *