Загалом у 2020 році уряд, центральний банк, підприємства й банки повинні виплатити $17,059 мільярдів боргів. Із них $13,060 мільярдів – основна сума боргу, $3,999 мільярдів – відсотки.
За інфоррмацією Нацбанку, пікові виплати за зовнішнім боргом цьогоріч припадають на перший квартал – $5,415 мілярдів та на третій – $5,237 мільярдів.
Значні суми Україна позичала у Міжнародного валютного фонду. До речі, членом МВФ наша держава стала у 1992 році. Позики обчислюються мільярдами доларів. Цікавий факт. Першу масштабну позику від МВФ Київ отримав під час фінансової кризи 1998 року. Уникнення дефолту зіграло важливу роль у переобранні Леоніда Кучми на другий термін президентства в 1999 році. І це на його совісті поява такого ганебного явища як олігархи, викоренити яке поки не вдається.
Повернемось до справ фінансових. Експерти пророкують світові в цьому році нову фінансово-економічну кризу. За даними JPMorgan, акції ринків, що розвиваються, подешевшають на 48 відсотків, їхні валюти – на 14,4 відсотків. Американські акції втратять у вартості 20 відсотків. Щоправда, криза матиме менш негативні наслідки, ніж події 2008-го. Але це лише прогнози…
Чи вплине світова криза на українську економіку? Думки різняться. Економіст Андрій Новак, приміром, стверджує: вплине, але не сильно. Проте… Світова економіка вразлива до передбачуваних, а, тим паче, непередбачених викликів. Як-от проблеми в Китаї. Слід зазначити, більша половина товарів, які зараз споживають в Україні, вироблені саме в Китаї. Та й світ загалом сидить на «made in China».
Тепер, коли Китай косить коронавірус, економісти та експерти почали пов’язувати ймовірну фінансову кризу з цієї недугою. Частка Китаю у світовій економіці складає 18 відсотків. Це – друга за величиною економіка світу.
Прогнозують: ймовірно, нова світова фінансова криза може стартанути з провінції Ухань, – регіоні, де зафіксували перші випадки захворювання на коронавірус.
Ухань – один із найважливіших промислових та логістичних регіонів Китаю. Там розташовані більше 300 із 500 найбільших компаній світу. В тому числі Microsoft, німецька компанія з розробки програмного забезпечення SAP, французький виробник автомобілів Groupe PSA… Ахмед Рахман, економіст Лехайського університету в США, заявив виданню «Associated Press»: «Закриття Уханю може виявитися найбільш руйнівним для світової економіки».
За словами директора економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолія Амеліна, клієнти з усього світу вже відмовляються від посилок з «Аліекспрес». Іншими словами, все лише починається…
Для прикладу, через коронавірус до шестирічного максимуму подорожчало золото. Таких цін не було з 2013 року. Інвестори почали вкладати свої активи у цей дорогоцінний метал. Зросла й вартість срібла. Водночас почали різко падати світові ціни на нафту.
Як зазначає виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко, у зв’язку з вірусом, збільшуватимуть свої бюджети провідні світові фармацевтичні компанії. А ось туристичний бізнес може піти в збиток. Зменшення купівлі туристичних путівок спостерігатиметься не лише у керунку Китаю, а й в інші країни. З метою безпеки.
Через Китай у світовій економіці може розпочатися великий «шухер». Деякі компанії, можливо, виводитимуть свій бізнес із Китаю в інші, безпечніші, місця. Через перетрубації ймовірні фінансові втрати. А що буде з цінами?..