Для «райського» життя простому українцеві треба працювати мільйони років

Для «райського» життя простому українцеві треба працювати мільйони років

Сучасний світ живе від скандалу – до скандалу, від теракту – до теракту, від великої брехні – до ще більшої. Ті, що керують цим світом, «роблять погоду» в політиці та економіці, диктують правила суспільного життя, декларують боротьбу з бідністю і голодом, війнами та насиллям, а самі нехтують закони, приховують податки, обманюють суспільство.

І ось черговий офшорний скандал. Багатії заховали від податківців майже вісім трильйонів євро! Неймовірна сума! Як і «герої» скандалу. А це – тринадцять посадовців з команди американського президента Дональда Трампа, поп-зірки Мадонна і Боно, члени британської королівської родини, колишній генсек НАТО та інші. Більше ста двадцяти політиків із майже 50 країн світу фігурують у скандальних документах. Є там і українці – понад десяток. Разом із президентом Петром Порошенком. Щоправда, в команді глави держави цю «крамолу» заперечують. А як же інакше?

Нове глобальне журналістське розслідування назвали «Paradise Papers» або «Документи з райських островів». 400 журналістів із 67 країн одночасно опублікували матеріали про фінансові таємниці чиновників та інших відомих людей, які «припаркували» свої гроші на Бермудських та Кайманових островах, островах Кука, Багамах, Арубі, Антигуа, Вануату, Тринідад і Тобаго, Самоа, Домініці тощо. Понад 600 мільярдів євро (!) щорічно переміщуються транснаціональними корпораціями за допомогою податкових «притулків».

Це вже другий великий витік інформації після «Panama Papers». Раніше в Інтернет «злили» дані про офшори, де, зокрема «засвітилися» 360 українських громадян та компаній.

Щодо згаданих восьми трильйонів євро, то експерти підрахували: цих грошей вистачило б, аби видати кожному жителю планети по одній тисячі євро готівкою. А на Землі проживає майже 7,6 мільярдів людей. Також можна відправити щонайменше на 4,5 років до школи дітей, які не мають доступу до освіти. Або годувати протягом 61 року всіх, хто страждає від голоду на планеті.

Поки люди очікують на соціальну допомогу, віддають останні гроші, щоб сплатити податки, не мають чим заплатити за лікування, багатії створюють собі власні правила і живуть за ними, розкошуючи. І, як справедливо зазначив скарбник Австралії Уейн Свон, у світі ніколи не буде жорсткого придушення схем офшорних податків доти, поки високопосадовці не перестануть наживатися на грошах платників податків.

Щодо українських чиновників, то їхнє нахабство вражає. Топ-менеджер «Нафтогазу» Сергій Олексієнко, наприклад, мав свою офшорну компанію для виведення валюти за кордон, що суперечило валютним обмеженням, які діяли в Україні. Для нього створили компанію «Pioneer Foundation», яка проіснувала 14 місяців. А українцям тим часом підвищували вартість «голубого палива».

А один із колишніх людей президента-втікача Віктора Януковича Антон Пригодський замовив через офшорну компанію 37-метрову яхту «Santa Maria T», яка коштує більше 13 мільйонів євро.

Оліхархи та чиновники створили собі справді райське життя в бідній Україні. Так, статки супер-багатія Рената Ахметова зрівнялись із внутрішнім валовим продуктом європейської та азійської країн. Йдеться про ВВП Таджикистану, яке складає  6,9 мільярдів доларів і Молдови – 6,8 мільярдів «американців».

Для українця з середньою зарплатою, за підрахунками експертів, знадобиться 2,1 мільйон років, щоб заробити нинішній статок Ахметова. А при мінімальній платні на це піде аж 4,8 мільйонів років.

Повертаючись до теми офшорів, процес виводу коштів з України почався ще у 1992 році. Саме тоді зароджувався олігархат, який прихвачував усе.

Експерти зазначають: з України щорічно виводиться від 25 до 40 мільярдів доларів. А надходить у вигляді інвестицій, дотацій чи запозичень близько 15 мільярдів «зелених». Різниця суттєва. До слова, використання офшорів законодавством України не заборонене.

І варто нагадати важливий факт: після першого «панамського скандалу» у відставку подали високопосадовці з кількох європейських держав. А в Україні не було жодної реакції. Офшорну «пігулку» легко «проковтнули». Невже й цього разу буде так само?

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"

Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *