Дорога України до асоціації та євроінтеграції і далі лежить через палату Тимошенко?

Дорога України до асоціації та євроінтеграції і далі лежить через палату Тимошенко?

Дехто з вітчизняних політичних експертів останнім часом стверджував, начебто європейське майбутнє України уже не вельми залежить від долі ув’язненої екс-прем’єрки Юлії Тимошенко. Мовляв, угода про асоціацію буде підписана незалежно, де і в якому статусі знаходитиметься на той час ЮВТ. Схоже, українські оракули помилялися. Бо чим ближче до листопадового Вільнюського саміту, тим актуальнішою стає тема ув’язненої №1.

16102013-9Минулого понеділка у Кракові президенти Польщі, Німеччини та Італії під час зустрічі з Президентом України обговорювали перспективи підписання угоди про асоціацію між Україною і Євросоюзом. І центральним питанням перемовин президентів України Віктора Януковича і Німеччини Йоахіма Ґаука було звільнення Юлії Тимошенко. У Берліні закликають Главу нашої держави не гаяти з цим час.

«Чим довше щодо Юлії Тимошенко немає чіткого рішення, тим більша загроза нависає над підписанням угоди про асоціацію на саміті у Вільнюсі», – сказав «Deutsche Welle» речник президента Німеччини. За його словами, для Йоахіма Ґаука розв’язання цієї проблеми є барометром того, наскільки серйозними та вартими довіри є зусилля Адміністрації Януковича щодо розвитку демократії і правової держави. При цьому, у канцелярії німецького президента зазначили:  главі ФРН важлива не лише доля Тимошенко, а й питання правової держави, дотримання прав людини та демократичних стандартів в Україні загалом. У  цих сферах на сьогодні Україна не відповідає необхідним стандартам, наголошують у Берліні.

Однак Німеччина готова підписати угоду про асоціацію з Україною, якщо буде виконано висунуті Євросоюзом умови. На даний момент вони не виконані, наголосили у відомстві Йоахіма Ґаука.

Варто зазначити, ініціатором зустрічі президентської четвірки у Кракові став очільник Польщі Броніслав Коморовський. Польщу називають адвокатом Києва у Євросоюзі і чи не найбільшим прихильником євроінтеграції України. Господар зустрічі наголосив: Президент України у Польщі долає останні бар’єри на шляху підписання угоди з ЄС. До слова, сьомого жовтня президенти зустрілися уже вшосте за цей рік.

А четвертого жовтня члени місії Європарламенту Пет Кокс і Олександр Квасневський подали Віктору Януковичу клопотання про помилування екс-прем’єра Юлії Тимошенко.

У день краківської зустрічі президентів з проханням допомогти зі звільненням Тимошенко офіційно звернувся до лідера провладної фракції «Партії регіонів» Олександра Єфремова і народних депутатів загалом лідер фракції «Батьківщини» Арсеній Яценюк. Він попросив парламентарів підтримати клопотання про помилування екс-прем’єрки. На переконання Яценюка, більшість нардепів так і вчинить.

У фракції Партії регіонів, однак, не бачать юридичних підстав для підтримки клопотання про помилування Тимошенко. Про це заявив Олександр Єфремов, відповідаючи на запитання, чи підпише він згадане звернення. «Помилування має підписувати Президент, і в нього мають бути юридичні підстави. З юридичної точки зору, крім бажання засудженого отримати помилування, має бути ще кілька факторів. Більше половини терміну він має відсидіти, а потім виникає питання, чи є інші судові процеси, матеріальна заборгованість перед державою», – сказав він. І водночас зазначив, що, швидше за все, необхідно все ж ухвалити закон, який би дозволив Тимошенко виїзд закордон на лікування. І цей закон, на його думку, повинна розробити опозиція, оскільки для Партії регіонів «це було б гротескно». Але наразі такого закону ніхто не розробляє.

У свою чергу спікер парламентву Володимир Рибак не зізнався, чи підпише особисто лист підтримки.

Цікаву інформацію озвучив і голова ЦВК Михайло Охендовський. В інтерв’ю «Комерсант-Україна» він сказав: Юлія Тимошенко має право балотуватися на пост президента. Тобто, екс-прем’єрка може подати документи для реєстрації кандидатом у президенти України, як і будь-який інший громадянин держави. Однак, Охендовський не зміг відповісти на запитання, чи зареєструє її ЦВК.

Тим часом, дехто стверджує: так звана «медична еміграція» Тимошенко – мрія команди Януковича. Адже Віктор Федорович, як і його прихильники, не припускають думки, що можуть програти вибори. Це – по-перше. А, по-друге,  Янукович, у випадку щедрого жесту своїй політичній опонентці і підписання угоди про асоціацію, може вважати себе великим євроінтегратором України.

Також на користь того, що Юлії Володимирівній, ймовірно, Президент все-таки може дати «зелене світло» для виїзду на лікування за кордон, зокрема, в Німеччину, свідчить недавня відставка першого заступника Генпрокурора Рената Кузьміна, який очолював Головне управління з розслідування особливо важливих справ ГПУ. Кузьмін прославився і в Україні, і на Заході заявами з приводу справи Тимошенко. Точніше, він заявляв про десяток кримінальних справ із судовою перспективою. Проте на європейців викриття колишнього першого заступника Генпрокурора враження не справили. А Сполучені Штати навіть заборонили Кузьміну в’їзд на свою територію.

Уже найближчим часом парламентарі повинні проголосувати за ряд важливих законів, необхідних для підписання угоди про асоціацію. Експерти прогнозують: серед цих документів може бути й «тимошенківський» – стосовно декриміналізації статтей, за якими засуджено екс-прем’єрку. А директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов з цього приводу зауважив: такий закон писали (якщо він справді існує – авт.) не лише під Юлію Володимирівну, а й під інших, ймовірних у майбутньому, фігурантів кримінальних справ за «економічним статтями». Бо, може, і в них виникне необхідність лікування за кордоном, коли потраплять до буцегарні.

А наразі не можна заперечувати факту, що дорога України до асоціації, а, відтак і до Європи, лежить через палату Тимошенко. Ключ від дверей – у кишені Януковича…

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *