Індіанці, ковбої, рейнджери, ранчо, прерії, пустелі, кактуси – таким є американський штат Техас в уяві багатьох людей. А ще – романтичний, героїчний, незбагненний. Техас є таким насправді – це не вигадка Голлівуду.
… Уперше подорожувала на Дикий Захід в кінці грудня. В Айові, звідки виїхала, було холодно – типова українська зима. А в Техасі напередодні нового року і в перших числах січня було 22-23 градуси тепла. Зимові чобітки і куртку довелося змінити на легкий одяг.
Упав у око знак на техаських дорогах «Drive friendly!» – «Керуй дружелюбно!». Тутешні водії поступаються один одному на дорогах, приязно махають рукою з вікон авто. Узагалі, техасці відзначаються доброзичливістю, відкритістю. А ще вони надзвичайно волелюбні. Шанують свої традиції й мистецтво. Обожнюють порядок. У штаті популярний слоган: «Don’t mess with Texas!» – «Не нашкодь Техасу!». Це, зокрема, означає – не смітити й не завдавати неприємностей техасцям.
Як відомо, символом штату є ковбойські чоботи і капелюхи. Час змінюється, а для техасців ковбойські чоботи залишаються повсякденним взуттям. Їх носять чоловіки (cowboy), жінки та дівчата (cowgirl) й діти. Власне, як і капелюхи.
До речі, про ковбоїв. У нашому понятті – це крутий хлопець на коні з лассо. У минулому ж це був звичайний простий хлопець, що доглядав за худобою і переганяв її на північ на продаж. Звідси й слово «ковбой»: «кау» – корова, «бой» – хлопець. А романтичним вважали те, що ковбої вміли добре їздити верхи, були безстрашними, вміли осідлати бика й завойовувати своєю спритністю серце красунь. До речі, родео і «ковбойські танці» – й сьогодні невід’ємна частина культури штату.
Донині у Техасі у великому пошанівку коні. Вони є майже на кожному ранчо. Дуже доглянуті. Красені! Хоча утримання коней – задоволення не з дешевих. У штаті часто бувають посухи. Корм потрібно купувати. І обходиться він дорогувато. Але що за ранчо без коня?
Зимовий Техас – рай для птахів. Таку кількість пернатих уперше побачила саме тут. У Техасі й своїх птахів вистачає. А коли злітаються на зимівлю й інші… Електролінії увечері схожі на співаючі гірлянди. Неймовірно!
Дерева, кущі також належать птахам. І вони зовсім не бояться людей. Коли підійшла з фотоапаратом близько до куща, жодна птаха й не думала летіти геть. До тварин, птахів, до природи загалом тут ставляться дуже дбайливо. Мабуть, техаське пташине і тваринне товариство це розуміє.
На дорогах, у парках – навіть у п’ятимільйонному Х’юстоні, можна зустріти єнотів, оленів, зайців та інших тварин. Вони, зазвичай не втікають від людей.
Природа Техасу направду дивовижна. Мене зачарувала гігантська квітка кактуса. Таку красу побачила у місті Галвестоні.
Особливістю штату є техаські рейнджери. Їх більш немає ніде у США. Пригадуєте популярний американський телесеріал «Уокер – техаський рейнджер», де головний герой Чак Норріс? Техаські рейнджери існують не лише в кіно – вони є й нині. Це – поліцейські з дуже високим рівнем знань і професійної підготовки. А з’явилися рейнджери в часи виникнення американських колоній на техаській землі. Це були озброєні вершники, які захищали територію від нападів індіанців та мексиканських банд. Що цікаво, рейджери вміли читати сліди на землі так само, як індіанці.
Теперішні рейнджери їздять на авто. Проте, якщо необхідно, вони пересідають на коней. Кожен рейнджер повинен добре вміти їздити верхи.
Ще одна цікавинка штату – Мексиканська затока. Її називають внутрішнім морем Атлантичного океану. У Мексиканську затоку впадає річка Міссісіпі. У минулому узбережжя було заселено американськими індіанцями і племенами сучасної Мексики. За часів колонізації за цю територію Дикого Заходу сперечалися Англія, Франція, Іспанія. Тепер затоку використовують для перевезення вантажів, нафтопереробки, розвитку туризму. Сюди припливають величезні круїзні лайнери. І тут розташовані дуже гарні пляжі, готелі, ресторани…
Коли побувала біля Мексиканської затоки, вона була спокійна. Однак, її нерідко навідують руйнівні урагани й торнадо.
До речі, США протягом деякого часу через бідність та постійні війни з Мексикою не хотіли брати Техас до свого складу. Згодом відкриття нафтових родовищ та розвиток промисловості перетворили штат в один із найбагатших. Тепер місцеві мешканці з гордістю кажуть: Техас може прожити без США, але Сполучені Штати не виживуть без Техасу. Техасці вважають свій штат най, най, най… І сперечатися з ними не варто. Вони дуже переконливі…
Я люблю гомінливі міста. Але й сподобала техаські прерії. Дивне місце, не зіпсоване цивілізацією. Дикі трави, поодинокі низькі деревця, кактуси… Тут начебто зупинився час. І невидими стежками бродить дух давніх індіанців… Сюди хочеться повернутися…
Ольга ЧОРНА.
Фото автора.