Спеціалісти Всесвітньої організації охорони здоров’я радять нам щодня користуватись антисептиком, виготовленим на основі етанолу. Тобто, такого самого спирту, як той, що застосовується в лікеро-горілчаній продукції. Які переваги та недоліки такого підходу? Чи справді спирт є найкращою сировиною для побутового антисептика? В цій статті ми намагаємось дати відповіді на усі питання, пов’язані з використанням спирту.
Науковий підхід
Давайте спершу розберемось, на чому ґрунтується рекомендація ВООЗ. Останні наукові дослідження підтверджують, що етанол здатен знищити до 99% мікроорганізмів, що можуть викликати хвороби. Найголовніше, що він чудово знешкоджує віруси.
Адже оболонка вірусів складається з жирів. Спирт легко їх розчиняє, руйнуючи внутрішню структуру. Вірус знешкоджується й вже не становить небезпеки.
Механізм знищення бактерій схожий, але не до кінця. У цьому випадку етанолу треба більше часу на те, що зруйнувати захисну оболонку. Й краще, щоб це був не концентрований спирт, а розведений. Бактерії, на відміну від вірусів, це живі організми. Й вони здатні відновити пошкоджену оболонку. Але тільки тоді, коли пошкодження мінімальне. Концентрований спирт саме так й діє. Він надто швидко “пропалює” бактерію, й вона може відновитись. Але якщо застосовувати розведений етанол, то у мікроорганізму немає жодного шансу вберегтись.
Доступність
Це, мабуть, найголовніша риса етанолу. Його легко придбати в аптеці, магазині чи замовити через інтернет. Ціна етилового спирту порівняно невисока. Принаймні, вона нижча за вартість хлоргексидину біглюконату чи інших хімічних речовин, які можуть слугувати основою для антисептичних розчинів. Навіть такі дорогі сорти, як “Люкс” чи “Екстра” коштують недорого, якщо купувати їх в промисловій шестилітровій тарі.
Для того, щоб цілком й повністю забезпечити потреби однієї родини з чотирьох осіб в антисептичному розчині, потрібно лишень 3-4 літри етанолу на місяць. Кожна родина в нашій державі може собі дозволити придбати таку кількість.
Як приготувати антисептик
На 10 літрів готового розчину вам потрібно брати 8,33 л спирту етилового, стандартної міцності 96,3%. Його розводять приблизно на 1,105 л дистильованої води. Звичайно, у критичному випадку можна брати не дистильовану, а просто кип’ячену воду.
Змішавши ці два компоненти ви отримуєте ефективний антисептичний розчин, який точно захистить вас від появи хвороботворних мікроорганізмів на шкірі рук. Але краще ще трішки допрацювати цю формулу.
Додайте до свого розчину ще звичайний харчовий гліцерин. Не багато, достатньо взяти тільки 145 мл 98% гліцерину. Він захистить шкіру від подразнення. Тепер кожного разу, коли ви будете обробляти руки, гліцерин зволожить їх поверхню. Відповідно, шкіра не пересихатиме. На ній не утворюватимуться тріщини чи ранки.
А для повної впевненості варто додати до антисептичного розчину ще й перекис водню. Беріть стандартну концентрацію у 3%, цього буде цілком достатньо. На 10 літрів готового антисептику вам знадобиться 417 мл розчину перекису водню.
Правильне використання
Спирт діє не миттєво. Для того, щоб відбулись усі необхідні хімічні реакції, потрібно не менше однієї хвилини. Краще зачекати навіть трішки більше. Тому головне правило − не витирайте руки одразу після того, як ви нанесли на них антисептик. Дайте час етанолу виконати свою роботу.
Не хвилюйтесь, ви не будете відчувати ніяких неприємних відчуттів. Лишень почуєте прохолоду на шкірі. Це навіть приємно, а не тільки корисно.
Джерело – https://vodka-ua.luxe/