
Дефіцит вітаміну D для дітей є небезпечним, т.к. може створити умови для порушення зростання елементів опорно-рухового апарату та негативно вплинути на роботу всіх систем. Проте слід враховувати, що лікарі рекомендують давати дітям цю сполуку у таблетованій формі лише після проведення обстеження та виявлення нестачі цієї хімічної сполуки. Купуйте тільки якісну продукцію в інтернет-магазині Фітомаркет.
Для чого дитині вітамін D
Вітамін D (кальцифірол) – це узагальнена назва групи жиророзчинних активних речовин, що беруть участь у багатьох процесах в організмі. Його недолік негативно відбивається на роботі нервової, серцево-судинної та легеневої системи, а також елементах скелетно-м’язового апарату тощо. Найбільш цінними для людини є ергокальциферол та холекальциферол. Перший тип виробляється в епідермісі під впливом ультрафіолету. Другий варіант надходить із їжею. Їхній недолік може мати вкрай небажані наслідки.
Вітамін D є жиророзчинною сполукою. Він необхідний насамперед для формування кісткової тканини та зростання зубів. Вітамін D потрібний для засвоєння організмом кальцію та нарощування кісткової тканини в зонах зростання.
Вітамін D дітям до року потрібен у великій кількості. Він виступає будівельним елементом для формування та нормальної роботи імунної та ендокринної системи. Він бере участь у виробленні пепдидів, виступаючих бар’єром для патогенної мікрофлори, регулює продукцію інсуліну і бере участь у підтримці нормальної роботи нервової системи. Вважається, що надходження в організм достатньої кількості цієї речовини знижується ризик цукрового діабету, розсіяного склерозу та ревматоїдного артриту в майбутньому.
Вітамін D бере участь у нормалізації роботи обмінних процесів. У дітей, які протягом життя не мають його дефіциту, рідше спостерігається розвиток аутоімунного захворювання. Крім того, ця сполука знижує ризик великих запальних процесів. Д можна як у капсулах, так і у вигляді крапель для найменших дітей.
Норма споживання
Добова норма вітаміну D залежить від віку дитини, тому прийом препаратів, що містять її, має бути під контролем лікаря. Новонародженим дітям допустимий рівень надходження до організму становить 400 МО. Малюкові до 1 року потрібно до 600 МО цієї жиророзчинної речовини. Підліткам старше 12 років та дорослим людям потрібно 1000 МО. Дітям, які мешкають у несприятливих екологічних умовах крайньої півночі, йому може вимагатися до 1500 МО.
Як проявляється дефіцит
Гострий брак вітаміну D у дітей зустрічається дуже рідко. Тільки 10% норми надходить з їжею, а ще 90% виробляється в шкірних покривах при дії на них ультрафіолету. Таким чином, гострі симптоми можуть виникати лише при збігу низки несприятливих обставин. До ознак цього гіповітамінозу належать:
- порушення сну;
- підвищена дратівливість;
- запалене джерельце;
- розм’якшення та деформація тім’яної та потиличної кістки;
- уповільнення зарощування джерельця;
- викривлення ніг;
- погіршення якості волосся;
- здуття живота;
- зниження м’язового тонусу;
- зригування;
- погіршення апетиту;
- підвищена пітливість;
- повільний набір ваги тощо
При тривалій нестачі з’являються ознаки рахіту. Можлива поява порушень формування скелета та реберної клітини. Змінюється форма кісток черепа. Викривляються нижні кінцівки, що призводить до того, що дитина відчуває труднощі у навчанні прямоходіння, а також швидко втомлюється при фізичній активності. При тяжкому перебігу збільшується розмір живота. Можливе уповільнення фізичного та психічного розвитку. Якщо приймати вчасно дитячі вітаміни, рекомендовані вашим педіатром, багатьох із цих симптомів можна легко уникнути.