Сьогодні: Четвер. 22.05.2025

«Голос моєї душі»: у Тернополі презентували унікальний альбом художніх творів Івана Марчука

«Голос моєї душі»: у Тернополі презентували унікальний альбом художніх творів Івана Марчука

Гарна мистецька подія відбулася днями у Тернополі. В обласній універсальній науковій бібліотеці презентували незвичайний альбом-каталог «Голос моєї душі», присвячений геніальному українському художнику Івану Марчуку. П’ять томів вагою понад 15 кілограмів, більше трьох тисяч робіт – це найповніше  зібрання творів митця, багато з яких публікуються вперше.   

Від студентських робіт – до картин сучасності

«Дайте мені тисячу років – я розмалюю небо і не повторюся» – напевне, найвідоміші слова народного художника України Івана Марчука. Його називають патріархом авангарду, українською легендою, а британська газета Daily Telegraph внесла митця до списку «100 найкращих живих геніїв».

У виданні «Голос душі» представлено найповніше на сьогодні зібрання робіт художника – від студентських картин з 50-их років минулого століття – до найновіших полотен, створених Іваном Марчуком. Воно містить зображення всіх відомих на кінець 2024 року його творів. 

Презентуючи фоліант, директор книгозбірні Валерій Бачинський, який дружить з Іваном Марчуком уже немало часу, зазначив, що над створенням цього масштабного проєкту художник працював разом із командою. Досліджували архіви, опрацьовували документи, матеріали з українських та закордонних музеїв, галерей, аукціонних компаній і приватних колекціонерів з усього світу. 

“Тут важко визначити межу кожного тому, це продовження кожного за іншим. 15 Марчуків тут представлено, 15 стилів його неповторності. Це фантазія, це філософія, це мудрість… Тому нині віддаємо шану великому художнику, земляку, який прославив наш край своєю титанічною працею. Мені приємно, що я запізнав цю талановиту, незвичайну людину, патріота України. Тішуся, що маємо таку нагоду презентувати цей унікальний п’ятитомник тернополянам, читачам, який віднині буде зберігатися у нашій бібліотеці. Переглянути та ознайомитися з «Голосом душі» Івана Марчука можуть усі охочі. І мабуть, символічно, що одночасно з нашою презентацією проходить виставка Івана Марчука у Відні, на якій представлено понад чотириста його полотен», – відмітив Валерій Бачинський.

Від живопису – до творів у  кераміці та робіт із заплющеними очима

«Голос душі» охоплює 15 творчих циклів, що різняться тематикою, технікою, кольористикою. Унікальними є розділи: «У пошуках власного шляху в мистецтві», де представлені перші студентські роботи митця. «Творча майстерня» охоплює ескізи, художні задуми. «Сліпий цикл» – експерименти з інтуїтивним малюванням, роботи із заплющеними очима. Цикл картин, де Іван Марчук відкрив новий технічний прийом, який привів до авторського методу малювання та стилю у мистецтві – пльонтанізму. 

Крім живопису, альбом відкриває твори в кераміці, мозаїці, декоративному мистецтві, де підкреслені експерименти з кольором і формою, де поєднуються різноманітні емоції.

На сторінці книгозбірні відзначили, що робить цей масштабний проєкт унікальним. 

Насамперед, це велика кількість робіт. По-друге, – висока якість ілюстрацій. Більшість репродукцій мають великий формат та точно передають колірну палітру оригінальних робіт, що дає змогу максимально наблизити глядача до живопису. Наприклад, візуальний ряд «Голосу моєї душі» створений за допомогою сучасної професійної фотозйомки робіт художника з його архівів. До нього також увійшли матеріали з музеїв України, українських та закордонних художніх галерей, аукціонів і приватних колекцій.

По-третє, у видання включений унікальний матеріал, який раніше не публікувався або був відомий лише фрагментарно. Це, зокрема, керамічні вироби, мозаїка, студентські роботи, ескізи, а також експериментальний «Сліпий цикл» – роботи, створені із заплющеними очима під час подорожей митця. 

«Голос моєї душі» – то глибока сповідь митця

На презентацію «Голосу моєї душі» в обласну книгозбірню завітали ті, хто по-справжньому любить, цінує творчість Івана Марчука. Здавалося, ніби й сам художник був незримо присутній у мистецькій залі. Бо з екрану транслювали його інтерв’ю на виставці у Відні. Присутні ж ділилися теплим спогадами про знайомство ще навіть із молодим Іваном Марчуком. Про те, як у радянські часи йому було складно працювати, творити, а іноді й жити. 

Про це згадував народний художник України Богдан Ткачик. З Іваном Марчуком він знайомий ще з 1973 року, понад пів століття.

«Тільки я бував у Києві, я був в Івана в майстерні. Пам’ятаю першу його виставку в спілці письменників України, яку організував Дмитро Павличко, щирий друг Івана. Адже тоді офіційно влада Марчука боялася. Він був настільки талановитий, і настільки випереджував час в мистецтві, що вони цього просто не доганяли, не розуміли. Та Івана навіть спілка художників не визнавала. Його нікуди не запрошували, не пускали. Виставки Івана були заборонені у тодішньому союзі. Бо, як зазначав сам Марчук, він втрутився у святая святих – соцреалізм, і почав його руйнувати. У своїй творчості.  

Так, він творив і казав, що прикутий до галери. Насправді, був прикутий до серця української землі. Він довіряв їй, а вона йому дарувала натхнення», – згадував народний художник України Богдан Ткачик.

Власними спогадами та емоціями про творчість Івана Марчука, про нього як особистість та людину щиро ділилися відомі тернопільські художники Микола Дмітрух, Олег Кіналь, Володимир Якубовський.

Цінність видання, його важливість  візначали й інші присутні. Ольга Ваврик, заступниця директора обласного художнього музею, зазначила, що альбом «Голос моєї душі» стане довідником для науковців і мистецтвознавців. 
Михайло Ратушняк, відомий меценат, підприємець, акцентував на ролі бізнесу в підтримці та розвитку національного мистецтва. І таких значимих для України особистостей як Іван Марчук. 

Світлана Байталюк, директорка департаменту культури та туризму Тернопільської ОВА, подякувала директору обласної книгозбірні Валерію Бачинському за популяризацію творчості Івана Марчука. 

«Цей альбом – культурний літопис життя митця, який говорить голосом української душі. Людини планети, славетної та незбагненної. Маємо по-справжньому тішитися, гордитися, що і в тернопільських музеях є полотна Івана Марчука, живого генія, нашого земляка», – сказала пані Світлана. 

До голосу душі Івана Марчука, його глибокої сповіді у творчості нині може доторкнутися кожен охочий. Унікальне видання відтепер у фонді бібліотеки. 

P.S. Видання побачило світ завдяки меценатській підтримці та ініціативі ПрАТ «Вентиляційні системи» (бренд ВЕНТС). Компанію та Івана Марчука поєднує багаторічна дружба й співпраця. За словами представників компанії, підтримка культури – це не лише соціальна відповідальність, а й глибоке усвідомлення вагомості творчості митця для всього світу.

Зіна КУШНІРУК.
Фото із сторінки Тернопільсько обласної універсальної наукової бібліотеки та відкритих джерел.  

Автор

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *