Історія одного експоната: фонди Тернопільського краєзнавчого музею поповнила 106-річна австрійська державна облігація (ФОТО)

Історія одного експоната: фонди Тернопільського краєзнавчого музею поповнила 106-річна австрійська державна облігація (ФОТО)

Облігації – один із видів представницьких цінних паперів, а саме – довгострокові боргові зобов’язання, за якими позичальник (держава чи приватне товариство) зобов’язується повернути позичену суму й виплатити позикодавцеві дохід у формі виграшів або оплатити купони.

Військові облігації – позикові цінні папери, випущені урядом з метою фінансування військових операцій під час війни. Вони сприяють накопиченню коштів на ведення війни і водночас дають можливість громадянам країни усвідомити свою причетність до військових дій. Також це є засобом боротьби з інфляцією, оскільки гроші вилучаються з обігу до кінця війни. Як правило, уряд випускає облігації, ціна яких нижча за ринкову, і які ранжуються в широкому ціновому різновиді, що робить їх доступними для всіх громадян.

Уряд Австро-Угорщини з перших днів Першої світової війни розумів, що не зможе розраховувати на можливості своєї банківської системи для покриття витрат на війну. Тоді вони провели політику фінансування війни за зразком Німеччини: у листопаді 1914 року було продано першу облігацію. В Австро-Угорщині кредити видавалися за раніше розробленим планом кожні пів року в листопаді та травні. Ставка першої австрійської облігації мала 5% і видавалася на п’ятирічний термін. Найдешевша облігація коштувала 100 крон.

Нещодавно фонди Тернопільського обласного краєзнавчого музею поповнила одна із таких австрійських державних облігацій, вартістю 200 крон, випущена у Відні 1 листопада 1917 року (серія 102, № 108, 887).

Вона має вигляд складеного вдвоє аркуша тонкого паперу, на зовнішній стороні якого нанесено орнамент із дрібних хвилястих ліній. По периметру титульної сторінки – рамка прямокутної форми з геометричним орнаментом у зелено-чорних кольорах, вгорі якої зображено герб Австро-Угорської монархії (двоголовий орел із трьома коронами та гербом на грудях, що тримає у лапах меч, скіпетр і державу), у верхніх кутах – число 200. Нижче розміщено текст німецькою мовою, надрукований шрифтом різного розміру, під яким – підпис міністра фінансів та написи чорним чорнилом.

На зворотній стороні у прямокутній рамці надруковано тексти різними мовами (у тому числі – українською), що пояснюють умови позички. У кутах рамки – число 200. На звороті другого листка облігації – 22 відрізні талони по 5 крон 50 гелерів на загальну суму 200 крон.

Cтан експонату задовільний і він займе достойне місце у музейній колекції цінних паперів.

Віра ШУМСЬКА, старший науковий співробітник відділу стародавньої історії ТОКМ.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *