Карнавал асоціюється у нас, перш за все, з екзотичними і теплими країнами – Італією, Грецією, Індією і, звичайно ж, Бразилією. Але яскраве й не менш колоритне видовище можна побачити і в Україні, зокрема й на Тернопільщні. Та що там побачити? Взяти участь самим! Поринути в колосальну карнавальну ходу вуличних гулянь, отримати заряд позитивних емоцій і нових вражень можна на святі Маланки, який прийнято проводити в середині січня у селі Горошовій Борщівського району. Традиція маланкування тут зберігається понад століття.
Свято Маланки відзначають 13 січня у багатьох регіонах України. За церковним календарем, преподобна Меланії Римлянка була донькою багатих батьків, вони видали її заміж за вельможу. Коли в подружжя помер новонароджений син, Меланія сказала: таким чином Господь дав їм знак присвятити своє життя йому. Саме її пам’ять Церква і вшановує цього дня. У народній традиції дохристиянський та християнський обряди об’єдналися, і постала відома традиція – водіння Меланки увечері напередодні Старого Нового року і святого Василія Великого, яке за церковним календарем святкуємо 14 січня. У цей день чоловіки перевдягаються у жінок, жінки у чоловіків, і ватагами ходять по селі, вітаючи господарів і бажаючи всіляких благ.
У Горошовій і донині зберегли автентичне дійство. Невеличке село у Борщівському районі навіть порівнюють із найвідомішим карнавальним містом світу, жартома називаючи Ріо-де-Горошова. Маланкують тут з діда-прадіда. За радянської влади, згадують старожили, учасників театралізованого дійства могли запроторити на 15 діб за ґрати. Попри все, у Горошовій традиції зберегли й додали до них новації, які є своєрідним народним поглядом на реалії. Тепер уже перевдягнені у вигадливі костюми селяни можуть «ув’язнити» кого завгодно із влади. А ще влаштовують парад рухомих оригінальних скульптур і готують неймовірні костюми, подивитися на які приїжджають гості з багатьох регіонів України.
Цього року вулицями села ходили переодягнені римські боги, козаки, поліцейські та яскраві персонажі казок і українського фольклору. Традиційно був присутній символ нового року. Цьогоріч ним є Жовта Земляна Свиня. Велетенську фігуру тварини виготовили спеціально до фестивалю й поставили посеред святкової площі в Горошовій.
Дорогою до села гостей перепиняли на імпровізованих контрольно-пропускних пунктах і, щоб проїхати далі, просили виконати певні завдання – заколядувати чи заплатити кілька гривень.
Родзинкою святкування Були, звісно ж, Маланки – перевдягнені в дівчат хлопці. За традицією, у Горошовій вони ходять від хати до хати, де є дівчата, з піснями та танцем. До ранку треба встигнути обійти усіх незаміжніх. Заради цього і влаштовують гуляння.
Примітно, що цього року на Тернопільщині гучне святкування Маланки відбулося і в уже добре відомому в Україні селі Устя. Також відновлюють традицію в Синькові Заліщицького району. Наступного року, обіцяють, свято Маланки буде яскравішим, колоритнішим і незабутнім.