Краса із клаптиків: Тернополянка створює неймовірні речі зі шматочків тканини (ФОТО)

У декреті навчилася шити і заснувала власний бренд домашнього текстилю в стилі печворк. Тернополянка Оксана Відяшова зшиває клаптики тканини, перетворюючи їх на яскраві покривала, скатерки, подушки, лежанки для тварин. Її витвори приносять у дім затишок і позитивні емоції, а ще стають справжньою родзинкою інтер’єру.

Що ж таке печворк?

Це клаптикове шиття (від англ. patchwork – «ковдра, покривало із різнокольорових клаптів»),  вид декоративно-ужиткового мистецтва, яке полягає у зшиванні цілісного виробу зі шматочків тканин за принципом мозаїки. Це рукоділля має давню історію. Воно виникло як спосіб використання обрізків тканин, які залишаються під час шиття, або ж як переробка старого одягу. У Єгипті зберігся орнамент, створений зі шматочків шкіри газелі близько 980 року до н. е. В Англії в 16 столітті  шиття з клаптів з’явилося внаслідок дефіциту ситцю, що виник через заборону продажу в країні індійських тканин. У такий спосіб уряд мав намір зберегти вітчизняні мануфактури, на яких виготовляли вовняні та шовкові тканини. Ситець потрапляв до Англії контрабандними шляхами, і його ціна різко виросла. Обрізки, що залишилися після крою одягу з ситцю, не викидали, а використовували для створення інших виробів. Їх зшивали, утворюючи єдине полотно. Сьогодні печворк знову актуальний. І не лише як хобі. Сучасна мода дедалі частіше звертається по натхнення до народних промислів, і вбрання й аксесуари у техніці печворк з’являються на показах іменитих дизайнерів. Особливо печворк актуальний у 2019-му, пишуть модні видання.

Декрет – шанс змінити життя

Оксана Відяшова за фахом бухгалтер. Зізнається, не була в захваті від своєї професії, адже для неї це занадто пасивна робота.

– Я завжди мріяла започаткувати власну справу, але довго не могла вирішити, чим би хотіла займатися, – розповідає жінка. – Декрет – це чудова можливість для жінок відкрити нові таланти і знайти своє покликання. Мандруючи тенетами інтернету, я натрапила на сайт з одягом. Побачила там жіночі штани у стилі печворк. Стало цікаво, що то за стиль. Коли ж натрапила на фото зі строкатими ковдрами, була вражена. Це неймовірна краса! Захотілося і собі щось подібне. Так, як на той момент в мене не було швейної машинки, я попросила її у своєї подруги. Шити до того не вміла – подивилася в інтернеті відео-уроки. Купила спеціальний килимок, шаблон, дисковий ніж, сантиметрову стрічку і нитки – мінімальний набір, необхідний для клаптикового шиття. Старої, непотрібної тканини у мене було досить, як у всіх господинь, напевне. Розпочала. Спочатку я навіть не могла собі уявити наскільки це важко – зшивати клаптики тканини і збирати три шари в готовий виріб. Адже покривало складається із суцільної тканини з одного боку, всередині утеплювач (наприклад, сентипон) і панно з клаптиків з іншого боку. А воно в мене було розміром майже три на три метри. Цю першу свою серйозну роботу я все-таки закінчила, але потім довго відпочивала. Далі шила покривальця для дітей співробітників, родичів і знайомих.

Як творити у стилі печворк?

Врешті Оксана вирішила розпочати власну справу і створювати домашній текстиль в стилі печворк. Купила швейну машинку, замовила розробку логотипу і візиток, створила сторінки в соціальних мережах, записалася на курси крою і шиття.

– Там моє хобі переросло в роботу, – розповідає жінка. – На курсах нас навчили знімати мірки, будувати лекала, моделювати одяг і, звичайно, шити. До того рукоділлям займалася лише в дитинстві. Як усі дівчата, вишивала з бабусею. Я навіть не думала, що мені настільки буде цікаво.

Як же створити річ із клаптиків? Спершу потрібно вирішити, що ви б хотіли пошити – знайти картинку в інтернеті або ж намалювати ескіз власноруч.

– Далі розрахувати кількість елементів. Для довідки: на одне покривало може піти від 350-400 квадратів 15х15, – розповідає Оксана. – Підбираємо тканину. Розкроюємо її на спеціальному килимку за допомогою дискового ножа і шаблонів – лінійок з розміткою. Далі складаємо клаптики в узор, збираємо ряди клаптиків у купки і чітко пронумеровуємо їх. Далі зшиваємо їх спершу в ряди, а потім ці ряди з’єднуємо між собою. Перед зшиванням рядків-блоків шви кожного шматочка в рядку загладжуються в протилежні боки, щоб при зшиванні уникнути потовщення в місцях стиків.

Ще один важливий етап – складання «сендвіча». Це три шари майбутнього виробу: суцільне полотно (бавовняна тканина, плюш чи вельвет), утеплювач (сентипон чи листовий холофайбер) і пано з клаптиків. З’єднуємо все по периметру шпильками чи булавками, гарно розправляючи виріб. Зметуємо майбутнє покривало стібком «вперед» вручну. Зшиваємо на машинці покривало. Вирівнюємо краї майбутнього виробу і відрізаємо зайве. Виготовляємо бейку  – смужку з тканини для окантовки і обшиваємо нею краї.

Не бійтеся експериментувати!

Печворк – це насправді величезне поле для фантазії. У різних техніках печворк можна виготовляти дуже багато речей для дому – це і покривала, і оббивка меблів, скатерки, серветки, подушки, для дітей –  конверти, гніздечка, бортики у ліжечко, лежанки для тварин, сумки, косметички, декор одягу.

– Для Тернополя вироби в стилі печворк – новинка, – каже майстриня. – Їх замовляють на подарунки. На великі покривала ціни не з дешевих. Адже це клопітка робота, а ще потрібні якісні матеріали, щоб річ прослужила довго. Часто мене просять пошити лежанки для тварин. Із цікавих замовлень – вігвам, восьминіг, вальтрап (підкладка під сідло) для коня.

Клаптикові шедеври тернополянки вже є у різних куточках України, а також за кордоном. Оксана постійно вчиться і вдосконалює своє вміння і радить жінкам не боятися експериментувати.

– До прикладу, якщо у вас в шафі є старі джинси, то ви можете пошити із них накидки на крісла, – розповідає майстриня. – Ще можна зробити сумку-торбинку або порізати старі джинси на смужки, позшивати кінці, зробити три довгі смужки, заплести довгу косичку, потім скручувати і зшивати один шар до іншого. Це теж одна з технік печворк. Вийде круглий килимок – супер-міцний, супер-практичний. Можна пошити килимок для домашнього улюбленця. Зшити з шматочків джинсу мішок відповідного розміру і «начинити» його холофайбером. Цей матеріал продається в швейних магазинах. Для створення речей у стилі печворк не потрібно якигось особливих навиків. Хіба вміти тримати голку і ножиці в руках. А далі все залежить від вашого бажання і фантазії.

Сьогодні Оксана Відяшова мріє, щоб її бренд @patch_studio розвивався. Хоче мати свою майстерню, помічників, магазин, де б могла продавати вироби, і створити власну лінію одягу. А ще Оксана щиро радить жінкам не боятися експериментувати під час декретної відпустки і шукати справу до душі.

– У мене багато знайомих, котрі, виховуючи маленьких дітей, змогли втілити в життя давні мрії – навчитися пекти торти, робити тільди, валяти іграшки з шерсті, і цим самим заробляти більше, ніж на роботі. Вагітним жінкам і молодим матерям відкриваються особливі портали, з яких вони черпають ідеї та натхнення. Це неймовірний період, який дає багато можливостей. Тут головне прислухатися до своїх бажань і не втрачати шанс змінити власне життя.

  • IMG-4838
  • IMG-4837
  • IMG-4836
  • IMG-4835
  • IMG-4834
  • IMG-4833
  • IMG-4832
  • IMG-4831
  • IMG-4829
  • IMG-4828
  • IMG-4827
  • IMG-4826
  • IMG-4819
  • IMG-4816
  • IMG-4815
  • IMG-4807
  • IMG-4806
  • IMG-4805
  • IMG-4803
  • IMG-4839
  • IMG-4801

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *