Дубай до нестями: місто-міраж, у якому можливо все
Коли йдеш вулицями Дубая, з одного боку – свіжа трава й квіти, з іншого – височезні хмаросяги, тільки спекотне сонце над головою нагадує, що ти – в пустелі. Дубай – це фантастичне місто, місто-мрія, яке з шаленою швидкістю виросло на піску, як виростає міраж над розпеченими барханами.
І не просто виросло – в ньому все з приставкою “най”. Найвища будівля, найдорожчий і єдиний у світі семизірковий готель, найбільший за площею архіпелаг штучних островів, наймасштабніший парк розваг. У Дубаї можна знайти чи не все, про що можна мріяти. Хочеться снігу? Скільки завгодно – навіть у сорокаградусну спеку. Теж, до речі, в одному з найбільших гірськолижних курортів. А всього лише півстоліття тому на місці, де зараз Дубай, не було нічого, лише пустеля і бідні глинобитні хатинки місцевих.
Забудьте слово “неможливо”
У червні завдяки Українському журналістському фонду і найбільшому українському туроператору Travel Professional Group (TPG) в Дубаї побували журналісти з різних міст України. З Києва летіти близько п’яти годин. Вже в аеропорту втома від перельоту змінюється цікавістю, коли твій паспорт перевіряє чоловік у довгій білій туніці або жінка в чорному хеджабі.
Над виходом з дубайського аеропорту слід було б розмістити вивіску на кшталт: “Забудьте слово “неможливо”. Дубай – це взагалі не те, що ти бачив до цього. Це зовсім не те, що ти очікуєш побачити, надивившись картинок і відео в Інтернеті. Це те, що варто хоча б раз у житті побачити на власні очі.
Куди приводять мрії
“Це фотографії шейхів. У Дубаї люблять своїх правителів і поважають за те, як вони ставляться до народу”, – сказав наш гід, коли ми поцікавилися, чиї портрети висять у всіх будівлях і навіть на вулицях.
Чесно кажучи, причин для того, аби любити своїх правителів, у місцевих багато. Люди заселили ці землі кілька тисяч років тому, але історія тутешніх міст почалася лише в середині минулого століття, коли знайшли нафту. Завдяки мудрому використанню ресурсів всього за кілька десятків років колишні британські колонії на березі Персидської затоки з середньовічного укладу життя стрімко увірвалися в 21 століття.
На одній з вулиць Дубаю є 122-метровий флагшток, вкритий сусальним золотом. Ще 2 грудня 1971 року на цьому місці стояла хатина з пальмового гілля. У ній шейх Заїд бін Султан Аль Нахайян зібрав інших місцевих правителів і запропонував підписати договір про об’єднання навколишніх невеликих країн. Так виникли Об’єднані Арабські Емірати.
Всього еміратів є сім, і Дубай – один із них. Шейх Заїд став першим президентом ОАЕ, а сьогодні країною править його старший син – шейх Халіфа ібн Зайд. Саме на його честь була названа найвища будівля у світі – Бурдж Халіфа. Такий подарунок був зроблений президенту в 2010-му році до його 62-ліття.
Взагалі всі, хто народився у монаршій сім’ї, є шейхами. Сьогодні в країні близько шестисот шейхів. Місцева аристократія користується привілеями, але не за рахунок народу. Розповідають, що самого шейха Халіфа – одного з найбагатших людей світу за даними журналу Forbes – іноді бачать у дорожніх заторах. Його авто можна легко вирізнити з-поміж інших – він єдиний у всій країні має номерний знак з цифрою “1”.
Для своїх громадян влада створила справді райські умови життя. Освіта – безкоштовна, як і медицина, плата за комунальні послуги – відсутня, нема житла – держава допоможе. Це невеликий перелік привілеїв, які дає відмітка в паспорті. Хоча треба визнати, що громадянство має трохи більше десяти відсотків населення, а іноземцям його дають вкрай рідко.
Хто ж тоді складає інші майже дев’яносто відсотків? Як у біблійному Вавилоні – люди з різних країн і континентів. Багато є українців. Сюди приїжджають за мрією.
Дубай вражає інтернаціональністю. “Ми всі тут тимчасово”, – розповіла в одному з готелів адміністратор з України. Попри те, чимало залишається на багато років, приваблені блиском і шармом Дубаю.
Місто з книжок про майбутнє
В місцевих крамницях є безліч сувенірів для туристів з написами англійською на кшталт “Будьте спокійні. Нафта ще є”. Насправді сьогодні економіка еміратів будується значною мірою на фінансах, технологіях і туризмі, а не на “чорному золоті”. У Дубаї розміщені офіси найбільших компаній світу й понад 13 мільйонів туристів їдуть сюди щороку, аби побачити цей оазис у пустелі.
Коли б мене тепер попросили кількома словами розповісти, який він – Дубай, я б навіть не знала, що сказати. Місто з книжок про майбутнє і водночас з шанобливим ставленням до минулого. У цій мусульманській країні навіть туристки на вулицях прикривають плечі й коліна, а в рамадан, коли місцеві дотримують суворого посту впродовж дня, ніде не видно людей, які пили б звичайну воду. За публічне споживання їжі й напоїв у піст, до речі, можна отримати попередження від поліції, а якщо ти вже не вперше в країні – штраф і ув’язнення.
Еклектика тут – і на локальних рівнях: коли, наприклад, поміж двох велетів-хмарочосів притулилася вишукана старенька мечеть – ніби поважний мислитель, що йде неквапом біля двох “білих комірців”, які від поспіху збиваються з ніг.
Вище тільки Аллах
Хмарочоси, до речі, – окрема історія. Хмарочосом номер один є Бурдж Халіфа. Його висота – 828 метрів. Гігантську вежу зводили 6 років, у розпал будівництва над проектом працювало понад 12 тисяч людей.
Компанія-забудовник не називає точну кількість поверхів. Вгорі розташовані найдорожчі готелі й приватні апартаменти. Туристів довозять на 124 поверх, де на висоті 452 метрів розташований найвищий оглядовий майданчик в світі. Кабінки ліфтів рухаються зі швидкістю 18 метрів на секунду й стрімко несуть групи людей ближче до неба.
Що відчуваєш, коли стоїш на вершині з бетону й скла? Захоплення людським розумом і тишу в будівлі, за вікнами якої зі швидкістю 198 кілометрів у годину проноситься вітер.
Метро без водіїв і динозавр у супермаркеті
Будь-де тут можна купити сотню путівників чи сіті-гайдів, які нарадять вам мільйон речей, які не можна пропустити. Та кілька речей я затямила й без них.
Наприклад, обов’язково проїдьтеся в метро, яке йде найдовшою на планеті монорейковою дорогою на естакадах. Дубайський метрополітен повністю автоматизований, у потягах нема водіїв, а разом з тим, з поваги до традицій, у кожному є вагони лише для жінок.
Відправляйтеся в найбільший в світі розважальний парк під дахом IMG Worlds of Adventure. От де інженери й архітектори не обмежували найсміливіші фантазії. Він займає площу 28-ми футбольних полів. Здається, що відкрився портал – і ти в якійсь казці, де можна зайти в гості до супергероїв і покататися на запаморочливих атракціонах. Або відвідайте розважальний комплекс Dubai Parks and Resorts. Це місто в місті, тобто, якщо точно, три міста. Одне відчиняє двері в світ голлівудських мультиків, інше – відтворює атмосферу індійських фільмів. Є тут і ціла країна Лего, створена з 20-ти мільйонів деталей конструктора.
Зайдіть у Дубай Молл – велетенський торговий центр. Якщо закупитися не вдасться, то отримаєте естетичну насолоду. Бо де ще в супермаркеті побачиш викопного динозавра і шоу грандіозних фонтанів з підсвічуванням?
Якщо хочете відчути Дубай, сходіть ввечері в район Dubai Marina, де на березі найбільшої в світі штучної затоки тече комфортне, без податків і клопотів, життя, у якому існує прекрасний баланс між Сходом і Заходом. Ввечері хмаросяги виблискують різними кольорами, повітря охолоджується, і вони тонуть в димці – здається, ніби то привиди, які виростають з-під землі й стоять, наче вартові, над Перською затокою.
А ще Дубай – це штучний архіпелаг у вигляді пальми і найвишуканіші готелі світу, серед власників яких є й українці. Як виглядає номер за 25 тисяч доларів, як перемогти спеку і виростити оазис у пісках – про це в наступному номері “Нашого ДНЯ”.
Наразі Travel Professional Group пропонує відпочинок в більш ніж 100 країнах світу за понад 250 напрямками, а також послуги з організації ділових подорожей, корпоративних і тематичних заходів, бізнес-консалтингу за кордоном, організацію авіаперевезень будь-якого класу в усі країни світу, послуги VIP-класу по всьому світу.
З питань консультацій та організацій відпочинку будь-якого рівня можна звертатись за тел.: (044) 545-44-44, info@tpg.ua, www.tpg.ua