Місяць Персеїд: де на Тернопільщині можна «підгледіти» за зорями (ФОТО)

Місяць Персеїд: де на Тернопільщині можна «підгледіти» за зорями (ФОТО)

Астрономічні вечори запровадили в селі Лозовій недалеко обласного центру. Уже рік тут діє справжня обсерваторія, а подивитися на зорі запрошують усіх охочих

 

У ніч з 12 на 13 серпня більше сотні людей приїхали сюди спостерігати за серпневими Персеїдами

Місцеві любителі астрономії створили групу в фейсбуці «АстроТернопіль», де діляться новинами та публікують анонси зустрічей.

– Персеїди – це один із найпотужніших метеорних потоків. Його можна спостерігати щороку приблизно з 23 липня до 22 серпня. Період найбільшої активності – з 8 до 14 серпня, а пік був 12-13 серпня. Земля в цей час проходить через уламки комети Свіфта-Туттля, які створюють величезний шлейф. У довжину він сягає багатьох мільярдів кілометрів і складається з крихітного пилу. Комета наближається до Землі лише один раз на 133 роки, але через її хвіст Земля проходить щороку. Уламки породи, що вилетіли з ядра цієї комети, потрапляючи до атмосфери Землі, спалахують у ній, наче зірки, – розповідає Тетяна Свинарик-Іващенко.

Астрономічну обсерваторію в Лозовій відкрили у червні минулого року на території місцевої загальноосвітньої школи. На її облаштування залучили грантові кошти й кошти Байковецької об’єднаної територіальної громади, до якої належить село. Загальна вартість проекту – понад 1 мільйон гривень.

Створити в селі обсерваторію – ідея вчителя фізики та астрономії Михайла Шемелі, який передав лозівським школярам любов до зір. Своїми знаннями спершу ділився на астрономічному гуртку. Відкриття сучасної і потужної обсерваторії – це справжня мрія, яку вдалося втілити всією громадою. Адже під куполом обсерваторії розташований 375-міліметровий рефлектор Ньютона. Цей велетень – для фотографування і дослідження об’єктів глибокого космосу.

Астрономічні спостереження у Лозовій планують проводити у п’ятницю, з 21.00 по 4.00, за сприятливої погоди та ясного неба. Охочих приєднатися до спостережень попередньо просять уточнювати дату в обсерваторії. Також анонси наступних спостережень можна почитати на сторінці «АстроТернопіль».

Поспостерігати з телескопа за зоряним небом можна і в Тернополі, де триває сезон так званої тротуарної астрономії,. Астрономічні заходи безкоштовні. Проводять їх за сприятливої погоди у вихідні. Локації – мікрорайон «Дружба», на причалі поблизу «Маяка». Тут тротуарки проводить Юрій Стоянов. Хлопець працює в технічному університеті, цікавиться астрономією шість років.

– Вирішив проводити такі зустрічі, адже свого часу самому було надзвичайно цікаво побачити планети і туманності власними очима, – розповідає Юрій. – А потім захотілось поділитися таким класним видовищем з друзями і взагалі всіма охочими. Інколи збирається 5-6 людей, а буває і 20. Багато приходить матерів з дітьми – бувають відвідувачі від 5 до  50 років. Дивимось переважно на планети та Місяць. Інколи ще на туманності і зоряні скупчення.

Тротуарку на вулиці Київській на стадіоні поблизу 19 і 20 шкіл проводить Тетяна Свинарик-Іващенко. Вона придбала телескоп та зацікавилася астрономією завдяки сину. Купили телеском йому, але його інтерес з часом згас, а от  Тетяна знайшла для себе справжнє захоплення і тепер радо ділиться своїми знаннями з іншими. Точний розклад тротуарок можна дізнатися у фейсбук-спільноті «АстроТернопіль».

В усі часи всі поети й філософи світу за будь-яких незрозумілих або складних обставин радили дивитися на зорі. Тим паче, поки триває сезон серпневих Персеїд. Якщо спостерігати з поверхні Землі, здається, що епіцентр “падаючих зірок” зосередився в районі сузір’я Персея, тому потік і назвали на честь героя грецьких міфів. Астрологи вважають, що цей зорепад має величезну силу через свою високу інтенсивність. Тому сміливо загадуйте бажання, коли побачите падаючий метеор.

Тимофій Вигоняйло. 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *