У ніч з 12 на 13 серпня більше сотні людей приїхали сюди спостерігати за серпневими Персеїдами
Місцеві любителі астрономії створили групу в фейсбуці «АстроТернопіль», де діляться новинами та публікують анонси зустрічей.
Астрономічну обсерваторію в Лозовій відкрили у червні минулого року на території місцевої загальноосвітньої школи. На її облаштування залучили грантові кошти й кошти Байковецької об’єднаної територіальної громади, до якої належить село. Загальна вартість проекту – понад 1 мільйон гривень.
Створити в селі обсерваторію – ідея вчителя фізики та астрономії Михайла Шемелі, який передав лозівським школярам любов до зір. Своїми знаннями спершу ділився на астрономічному гуртку. Відкриття сучасної і потужної обсерваторії – це справжня мрія, яку вдалося втілити всією громадою. Адже під куполом обсерваторії розташований 375-міліметровий рефлектор Ньютона. Цей велетень – для фотографування і дослідження об’єктів глибокого космосу.
Астрономічні спостереження у Лозовій планують проводити у п’ятницю, з 21.00 по 4.00, за сприятливої погоди та ясного неба. Охочих приєднатися до спостережень попередньо просять уточнювати дату в обсерваторії. Також анонси наступних спостережень можна почитати на сторінці «АстроТернопіль».
Поспостерігати з телескопа за зоряним небом можна і в Тернополі, де триває сезон так званої тротуарної астрономії,. Астрономічні заходи безкоштовні. Проводять їх за сприятливої погоди у вихідні. Локації – мікрорайон «Дружба», на причалі поблизу «Маяка». Тут тротуарки проводить Юрій Стоянов. Хлопець працює в технічному університеті, цікавиться астрономією шість років.
Тротуарку на вулиці Київській на стадіоні поблизу 19 і 20 шкіл проводить Тетяна Свинарик-Іващенко. Вона придбала телескоп та зацікавилася астрономією завдяки сину. Купили телеском йому, але його інтерес з часом згас, а от Тетяна знайшла для себе справжнє захоплення і тепер радо ділиться своїми знаннями з іншими. Точний розклад тротуарок можна дізнатися у фейсбук-спільноті «АстроТернопіль».
В усі часи всі поети й філософи світу за будь-яких незрозумілих або складних обставин радили дивитися на зорі. Тим паче, поки триває сезон серпневих Персеїд. Якщо спостерігати з поверхні Землі, здається, що епіцентр “падаючих зірок” зосередився в районі сузір’я Персея, тому потік і назвали на честь героя грецьких міфів. Астрологи вважають, що цей зорепад має величезну силу через свою високу інтенсивність. Тому сміливо загадуйте бажання, коли побачите падаючий метеор.
Тимофій Вигоняйло.