На Тернопільщині планують збільшити мережу закладів, де невиліковно хворі люди зможуть отримати паліативну допомогу

На Тернопільщині планують збільшити мережу закладів, де невиліковно хворі люди зможуть отримати паліативну допомогу
«У нас різні пацієнти: і з онкозахворюваннями на четвертій стадії, і з важкими ускладненнями після інсульту…»

Проблема допомоги тяжкохворим людям актуальна майже для кожної родини. В Україні щорічно до мільйона осіб щороку закінчує життя, страждаючи на онкологічні, серцево-судинні, інфекційні захворювання.

Паліативна допомога – це підхід, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів та їхніх сімей, які зіткнулися з проблемами смертельного захворювання. Хоспісна допомога – частина паліативу. Хоспіс – це філософія допомоги людям, але в Україні та інших країнах так також називається заклад, у якому надається така допомога. Одне із завдань, по-перше, захистити від фізичного болю. Але також дати людині змогу прожити той час, що їй лишився, достойно і спокійно.

Паліум – так називали плащ давньогрецьких філософів. У хоспісі наче огортають хворих таким плащем. Під ним уже не боляче й не страшно.  Мережа паліативних закладів в Україні лише розвивається. На Тернопільщині у 2016 році було створено перший – і наразі єдиний такий заклад – Тернопільська обласна лікарня «Хоспіс» Тернопільської обласної ради. Діє хоспіс у селі Плотича. У цьому закладі невиліковні хворі отримують і медичну допомогу, й інший необхідний догляд. Розрахований заклад на 30 місць.

Днями голова правління Всеукраїнської громадської організації «Українська ліга розвитку паліативної допомоги» Василь Князевич із робочим візитом відвідав Тернопільську область з метою перевірки стану паліативної допомоги у регіоні.

Він побував у хоспісі в Плотичі, зустрівся з персоналом, пацієнтами, керівництвом та священником, який займається опікою хворих. Василь Князевич відзначив, що  крок за кроком лікарня перетворюється у повноцінний центр паліативної допомоги із стаціонарною та виїзною службами.

– У хоспіс скеровують, як правило, сімейні лікарі, а також за зверненням родин пацієнтів, – розповів головний лікар закладу, голова Тернопільського осередку ВГО «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги» Андрій Паламарчук. – У нас різні пацієнти: і з онкозахворюваннями на четвертій стадії, і з важкими ускладненнями після інсульту, без навичок самообслуговування та іншими недугами. Протипокази до перебування – пацієнти з інфекційними захворюваннями та психічними розладами.

Як розповів Андрій Паламарчук, уже півроку впроваджено ще один з видів допомоги – працює виїзна бригада для надання паліативної допомоги, у складі якої є лікар, медсестра, психолог. За потреби на виклик виїжджають соціальний працівник та священник. Вони здійснюють виїзд до хворих як у Тернополі, так і в районі. Вивчають потреби людини, надають медичну допомогу, якщо необхідно – засоби реабілітації.

Заклад працює наразі на обласному бюджеті, з квітня 2020 року послуги має оплачувати Національна служба здоров’я України, окрім комунальних і витрат, пов’язаних із закупівлею обладнання та ремонтом. За словами Андрія Паламарчука, закладу допомагають благодійники. Завдяки цьому, зокрема, поступово оновлюється матеріально-технічна база.

Як відзначив Василь Князевич, невдовзі заплановано розширення мережі хоспісної допомоги на Тернопільщині та введення паліативних хворих у відповідний єдиний реєстр таких пацієнтів. Зокрема, на запрошення головного лікаря психоневрологічної лікарні Володимира Шкробота він ознайомився з намірами відкрити паліативне відділення у закладі для надання допомоги психіатричним хворим.

Відбулася також робоча зустріч із головою обласної ради Віктором Овчаруком, заступником міського голови Тернополя Леонідом Бицюрою, начальником Тернопільського міського відділу охорони здоров’я Василем Даньчаком,  головою обласної організації Національної спілки журналістів України Василем Тракалом та іншими посадовцями. Під час робочого візиту Василь Князевич відвідав інші спеціалізовані заклади області – Петриківський дитячий будинок­-інтернат, Петриківський обласний геріатричний пансіонат, Тернопільський обласний спеціалізований будинок дитини, а також Національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського.

– За результатами зустрічей, – прокоментував Василь Князевич, – ­ вирішили написати листи­звернення до керівництва області та міста з конкретними пропозиціями щодо інтенсифікації роботи у цьому напрямку. Паліативна допомога згідно із законом гарантується державою. У випадку неготовності цієї системи до надання послуг найбільш знедолені жителі Тернопільщини не зможуть їх отримувати, а це буде провиною конкретних виконавців. Наша організація бере на себе місію не лише допомагати, а й контролювати виконання цього закону.

До речі, за даними на жовтень 2018 року в Україні у системі охорони здоров’я діяли 19 хоспісів (567 ліжок) і 68 відділень паліативного догляду у закладах різного профілю (1626 ліжок). Це 64,3% від потреби.

В Україні наразі працюють 3 виїзні хоспісні бригади, включно з тією, яка працює на базі хоспісу в Плотичі.

Уляна ДМИТРУК.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *