Освячення наріжного каменя під будівництво музею лемківської культури в рамках проекту «Lemko SVIT» відбулося 9 березня у Монастириську в урочищі «Бичова». На святиню і твердиню лемківської пам’яті спрямують більше 13 млн. грн. з державного та місцевого бюджетів.
На важливості максимального відтворення життя і побуту українців, які проживали на території Лемківщини наголосив голова Тернопільської обласної державної адміністрації Степан Барна. Він зазначив, що держава виділила 17 га землі на будівництво музею скансену у «Лемкіському селі» та ще 6 га – на облаштування стоянки для транспортних засобів під час фестивалю «Дзвони Лемківщини», який отримав статус міжнародного.
«У травні розпочинаємо наступний масштабний проект з відродження культури українського народу – будівництво музею лемківської культури. Наше завдання – передати той біль, який пережив український народ, втративши свою землю за Карпатами. Майже 160 тисяч українців, які були депортовані з територій Лемківщини, Холмщини, Надсяння, Любачівщини переселили саме на Монастирищину, яка сьогодні є центром лемківської культури», – наголосив Степан Барна.
Очільник області підкреслив, що в основу проекту будівництва музею закладено і міжнародний досвід, здобутий українськими делегаціями під час відвідин визначних музеїв світу.
Над розробкою проекту працювали архітектори Володимир Черкас та Роман Березюк, які є вихідцями з Лемківщини.
«Коли проектували музей емоції переповнювали, адже хотіли зробити його грандіозним та незабутнім. Будівля буде трирівнева і комфортна для усіх, зокрема і для маломобільних людей. Уся внутрішня площа продумана до найменших деталей, щоб експозиції розміщувалися навіть у кутках. Великий простір передбачили для дітей та молоді. Будуть і конференц-зали, де проводитимуться зустрічі і навіть справжні лемківські весілля! Це буде ще більшим стимулом відвідати даний музей!», – поділився Володимир Черкас.