Квашена капуста підвищує імунітет, активізує обмін речовин, покращує роботу кишечника, знижує рівень холестерину. Цей продукт – відмінне джерело вітамінів та мікроелементів, у ньому багато клітковини, яка благотворно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, виводить токсини і покращує всмоктування мікроелементів, а також сприяє схудненню. Пропонуємо вам найрізноманітніші варіанти приготування квашеної капусти, які неодмінно стануть вам у пригоді цієї осені! Хай вам буде смачно!
Пікантна квашена капуста
Потрібно: 2 кг капусти білокачанної, 250 г моркви, 2,5 л води, 4 ст. л. солі, 2 ст. л. цукру , 7-9 горошин перцю запашного, 2-3 лаврових листки.
Приготування: у каструлю потрібно налити воду, додати сіль, цукор, лавровий лист, перець і закип’ятити. Після – зняти з вогню і дати охолонути. Капусту тонко нашаткувати. Потерти моркву і додати до капусти. Овочі потрібно добре перемішати і трохи притиснути руками, щоб вони пустили сік. У стерильні банки утрамбувати капусту з морквою до самого верху. Зверху залити остиглим (холодним) маринадом. Банки краще спочатку поставити в великі миски або каструлі, адже під час бродіння рідина буде переливатися через край. Капусту залишити в теплому місці на 3−4 дні. Час від часу її потрібно протикати ножем або дерев’яною паличкою, щоб давати вихід вуглекислого газу. Готову капусту зберігати потрібно в холодильнику або підвалі. Більшу частину маринаду краще злити, щоб капуста не набрала зайвої солі. Подавати краще з цибулею та олією.
Капуста квашена гостра
Інгредієнти: 3 кг капусти, 4-5 шт. моркви, 90 г солі, ½ ч. л. чорного меленого перцю, ½ ч. л. червоного пекучого меленого перцю, 4-5 зубчиків часнику.
Приготування: з дрібних капустинок видаліть верхні листки, виріжте качан і розріжте кожен на 4 частини. Моркву натріть на крупній тертці, часник вичавіть через прес. Змішайте моркву, часник, сіль і перець, ретельно розітріть і натріть цією масою кожен лист з усіх боків, намагаючись не розламувати четвертинки качанів, і притискаючи листя один до одного, щоб гостра суміш просочила весь обсяг. Потім щільно укладіть нафаршировані четвертинки в емальовану каструлю або відро, притисніть вантажем, щоб з’явився розсіл, і залиште на добу. Через 3-4 дні гостра закуска буде готова.
Квашена капуста «Швидка»
Потрібно: 4 кг капусти, 300-500 г моркви, ½ скл. цукру. Розсіл: 1 л. кип’яченої води, 1,5 ст. л. солі.
Приготування: посічену капусту змішати разом із натертою морквою, перетерти руками, щоб капуста дала сік, і щільно укласти в банки. Залити розсолом доверху. Шийку банки обв’язати марлею. Банки з капустою поставити в тазик, оскільки при бродінні з них буде виливатися сік. Через 3 дні злити весь сік, розчинити у ньому цукор і знову влити в банки з капустою. Через 3-4 години капусту вже можна їсти. Зберігати в холодильнику.
Квашена капуста «Оригінальна»
Потрібно: 10 кг капусти, 500 г моркви, 2 стручки гіркого перцю, 4 головки часнику, 800 г цукру, 400 г солі, 9 л води, насіння кропу або кмину – за смаком, зелень селери або петрушки.
Приготування: капусту нарізати великими шматками, видалити качани. Скласти в ємність для квашення і залити розсолом із води і солі. Притиснути гнітом і залишити на 4 дні. Потім капусту подрібнити і покласти назад в ємність, пересипаючи натертою морквою, подрібненим часником і гірким перцем і невеликою кількістю насіння кропу або кмину. Зелень також додати за смаком. Розсіл, у якому квасилась капуста, злити, процідити, закип’ятити, остудити і залити капусту. Залишити під гнітом ще на 2 дні, після чого перемішати з цукром і розфасувати в 3-літрові банки. Зберігати в холоді.
Квашена капуста з яблуками
Потрібно: 3 кг капусти, 800 г яблук, 500 г моркви, 3 ст. л. кухонної кам’яної солі,1 ст. л. цукру.
Приготування: спочатку пошаткувати капусту. Робити це необхідно порціями, оскільки потім її потрібно буде перетирати з сіллю. Отже, взяти порцію капусти і моркви, натертої на крупній тертці. Посолити, додати цукор і щільно укласти в бідон. Між капустяними шарами викласти шар яблук, порізаних на половинки або четвертинки. Необхідно утрамбувати капусту, інакше вона буде м’якою і не дасть соку. Зверху покласти щось важке. Тепер залишити капусту кваситися на кілька днів. Строк залежить від самої капусти і температури навколишнього середовища. Вона обов’язково має випустити сік. Інакше продукти зіпсуються, а не заквасяться. Капусту з яблуками періодично треба протикати дерев’яною ложкою, щоб випустити газ. Регулярно знімати піну на поверхні і перевіряти, чи немає нальоту. Коли капуста закваситься (вона повинна мати кислий смак і бути хрусткою), перекласти її в банки, не сильно віджавши. Накрити капроновою кришкою і винести на холод.
Квашена капуста в банках на зиму з часником і селерою
Потрібно: 5 кг капусти, 100 г моркви, 150 г часнику, 500 г коренів селери, 10 горошин чорного перцю, 120 г солі.
Приготування: капусту нашаткувати і викласти в емальований тазик. Очищені коріння селери і моркву натерти на крупну тертку, очищений часник дрібно порубати. Додати овочі, прянощі і сіль у миску з капустою, ретельно перемішати. Щільно викласти в стерилізовані банки, зверху покласти гніт і винести у холодне місце.
Квашена капуста з червоним буряком
Потрібно: капуста білокачанна – 3 кг, буряк – 1 кг, вода кип’ячена – 1 л, сіль – 2 ст. л., перець чорний горошок – 7 шт., перець духмяний – 5 шт., оцет столовий – 1 склянка, цукор – 1 склянка, лавровий лист – 3 шт.
Приготування: капусту очистити, зняти зелені та пошкоджені листи, вимити та порізати навпіл, кожну половинку розрізати на 4-5 частин по довжині, а потім упоперек, щоб вийшли квадратики. Буряк нарізати тонкими пластинками. Змішати капусту з буряком.
Зварити маринад: 1 л води довести до кипіння, додати перець чорний, перець духмяний, сіль, цукор і лавровий лист, а потім кип’ятити на слабкому вогні 10 хвилин, далі додати оцет і кип’ятити ще 1 хв. Залити приготований маринад у капусту з буряком. Після цього все покласти в 3-літрову банку і залишити в теплому місці на 3-4 дні.
Квашена з тмином
Потрібно: 9 кг капусти, 3 морквини, 4 л води, 200 г цукру, 100 г солі, 2-3 ст. л. тмину.
Приготування: капусту посікти. Моркву натерти на крупну тертку. У велику емальовану каструлю шарами викладати капусту, моркву і тмин, втрамбовуючи руками. Приготувати розсіл: воду закип’ятити і охолодити до кімнатної температури. Розвести у воді сіль з цукром і залити капусту. Зверху покласти листя капустяне і придушити гнітом. Протягом 3-4 днів, поки капуста буде активно кваситись, тримати її в теплому місці, час від часу протикаючи до дна, щоб вивільнилась гіркота. Готову капусту розкласти у банки і поставити у прохолодне місце. Вихід готової капусти – три 3-літрові банки.
Квашена капуста з грибами
Потрібно: 5 кг капусти, 1 кг моркви, 500 г цибулі, 1 кг опеньок, 150 г солі та 1,5 ст. л. цукру.
Приготування: нашаткувати капусту, натерти моркву і нарізати цибулю. Капусту змішати з цибулею і морквою, посолити і злегка перетерти руками. Скласти в бочку чи каструлю з 1 кг опеньків. Вони цупкі, тримають форму й поєднуються з овочами. Перед тим, як засолювати, гриби проварити у підсоленій воді, доки не впадуть на дно. Промити холодною водою і злегка обсмажити. Присмачити чорним меленим перцем, додати сіль і цукор. Накрити гнітом і залишити заквашуватися у прохолодному місці. Через два тижні капуста буде готова.
Квашені овочеві голубчики
Потрібно: качан капусти, 2-3 морквини, 6-8 зубців часнику. Для розсолу: 1 л води, 1 ст. л. солі, 1,5 ст. л. цукру, кілька горошин чорного і запашного перцю.
Приготування: приготувати овочеві голубці: свіжу моркву натерти на тертці для корейської моркви, додати подрібнений часник, сіль за смаком. Можна додати гострий червоний перець. Відварити у підсоленій воді капустяне листя, обрізати потовщення, загорнути в нього моркву, укласти в миску або банки і залити перекип’яченим гарячим розсолом. Через 2 дні голубці готові. Найшвидший спосіб відокремити капустяне листя – за допомогою мікрохвильовки: 10 хв достатньо, щоб листя легко знялося.
Лайфхаки для любителів квашеної капусти
- На 1 кг капусти в середньому потрібно дати 1 ст. л. солі.
- Використовуйте пізні тверді сорти капусти.
- Заквашуйте у скляному або емальованому посуді.
- Під час квашення на капусту треба покласти гранітний камінь або посудину з водою.
- Зберігайте готову квашену капусту при температурі від 0 до 2 градусів.
- Під час зберігання капуста має бути повністю залита розсолом, щоб не зіпсувалася.
- Упродовж перших 2-3 днів бродіння занурюйте в капусту дерев’яну паличку. Так вуглекислий газ буде виходити, а смак стане більш хрумким.
- Для квашення капусти підійде кінець вересня, жовтень і листопад. Найкраще це робити в п’ятий і шостий місячні дні. Та є застереження: не варто квасити капусту під час повні і коли Місяць спадає.
- За народними віруваннями, найкраще квасити капусту у «чоловічі» дні: понеділок, вівторок, четвер. Найсприятливіший четвер!