Північна Америка. Льодовиковий період

Північна Америка. Льодовиковий період

Для американців повідомлення про погоду видалися цієї зими одними з найпопулярніших новин. Ще б пак, у США наступив справжній «льодовиковий період». Природа натворила таких див, що Голлівуд відпочиває: озеро Мічиган, деякі міста, Ніагарський водоспад перетворилися на декорації для фантастичних фільмів.

1901-2013-13

Такої зими я ще не бачила. Виходиш на вулицю – і холод вмить проймає до кісток. На «десерт» до апокаліптичних морозів – холоднючий північний вітер, сильні снігопади, крижані дощі й ожеледиця…

1901-2013-15

Аляска виглядала надто привітною: температура сягала мінус 20 градусів. Натомість, значу частину США взяли в полон сибірські морози.

1901-2013-14

Найбільше дісталося центральній і північній території Сполучених Штатів. Льодовиковий період настав тут у кінці грудня. Уперше за двадцять років на цих територіях встановилися аномально низькі температури. Зокрема, у штатах Монтана, Північна і Південна Дакота, Міннесота, Айова, Вісконсин, Мічиган та Небраска температура опустилася на 11-20 градусів нижче норми. У деяких містах мороз сягав 40 градусів. Подекуди, наприклад у Міннесоті, стовпчики термометрів опускалися до мінус 55 (нижче, ніж в Антарктиці). У Центральному парку Нью-Йорка зафіксували мінус 16 градусів – такий холод востаннє тут спостерігався у 1896 році.

1901-2013-12

Мінусова температура була зареєстрована у всіх 50 штатах Америки, включаючи завжди теплі Гаваї, Флориду, Техас, Каліфорнію. Зокрема, Маямі, Гаваї і Каліфорнію тероризував 10-градусний мороз. Неймовірно!

1901-2013-11

Причиною таких лютих холодів став небажаний гість з Північного полюса – «полярний вихор». Зазвичай, він «господарює» на території Канади і навідує Штати украй рідко. «Невже так виглядає «глобальне потепління»? – іронічно запитували американські журналісти, підраховуючи мільярдні витрати на вивчення цього природнього явища.

1901-2013-10

Щодня на телебаченні пояснювали, як правильно одягатись, аби не втрачати дорогоцінне тепло: побільше шарів одягу і не залишати жодної шпаринки. У деяких штатах людей просили не залишати будинків без крайньої необхідності. А екстрені служби розсилали sms-попередження не перевантажувати електромережі обігрівачами.
Фантастично виглядало озеро Мічиган (штат Іллінойс) і Чикаго на фоні нього. Під час шторму хвилі біля набережної внаслідок низької температури замерзали прямо на ходу, чи то на льоту. Утворилися величезні крижані химери. А бурульки, точніше, борулі, сягнули більше метра.

1901-2013-9

Місто вітрів – Чикаго – стало схоже, завдяки «полярному вихору», на кадри з фільму-катастрофи «Післязавтра». Суть стрічки у тому, що Землі загрожує глобальне потепління. Однак, танення льодовиків призводить до того, що температура Світового океану починає різко знижуватись. І, за прогнозом вченого Джека Холла, наближається масштабна кліматична катастрофа – льодовиковий період. У це ніхто не йме віри, вважаючи, що на Землі ставатиме тепліше. Але територію США накривають проливні дощі, які переходять у снігопад, температура швидко опускається значно нижче нуля і… Респект режисеру! Природа також сотворила щось подібне.

1901-2013-8

А якщо серйозно, то арктичний циклон обійшовся Штатам, за повідомленням місцевих ЗМІ, приблизно у п’ять мільярдів доларів. Авіакомпанії скасовували щодня від двох до чотирьох тисяч рейсів. Рух на деяких автошляхах був паралізований. Перешкоджав мороз і роботі залізниці. Не працювали тисячі шкіл. У деяких штатах були закриті державні установи. Жертвами аномальних морозів стало, щонайменше, 23 осіб. Загалом, метеорологи підрахували: холоди зачепили близько 200 мільйонів людей із більш, ніж 300-мільйонного населення Сполучених Штатів.

1901-2013-7

Проте, не зважаючи на екстренну ситуацію, серйозних пошкоджень інфраструктури відзначено не було. Американські служби діяли мобільно і якісно.

1901-2013-6

Через аномально низькі температури та холодний вітер навіть частково замерз Ніагарський водоспад на кордоні США і Канади. Такого дива тут не спостерігали більше сотні літ – з 1911 року. 28-градусний мороз «зупинив» воду, перетворивши потоки у химерні гігантські льодові фігури. Просто, мистецькі шедеври!

1901-2013-5

Не зважаючи на холод, фантастична, скута кригою Ніагара, приваблює туристів. Хтозна, коли ще можна буде побачити замерзлим один із найбільших, найунікальніших і найпопулярніших водоспадів у світі.

1901-2013-4

…«Полярний вихор» вгомонився. Тепер, після потепління, на хвилях озера Мічиган скачуть величезні крижані кулі. Вага деяких «льодових м’ячів» сягає 34 кілограмів. За інформацією «The Huffington Post», такі кулі формуються під час розривів масивних крижаних пластів. Хвилі ж доводять шматки льоду до кулеподібної форми. Природа продовжує дивувати…

1901-2013-3

1901-2013-2

1901-2013-1

Ольга ЧОРНА.     

Фото: Reuters і Associated Press.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *