Країна-потвора, що зруйнувала основи світового устрою, крихкого балансу, який після Другої світової війни будували довго і тяжко. Злодійка, що краде чужі землі, мир, людські життя. Журналісти – інформаційні кілери, снайпери з відкритим обличчям. Це – сучасна Росія.
Офіційна Москва корчить ображену міну: чому збунтувалась уся планета? Ніхто не визнає результатів превдореферендуму в Криму. За що санкції?
На жаль, світова спільнота запізнилася з покаранням для Росії. Чечня, Молдова, Грузія. Світ реагував? Ні, лише констатував факти. Інтервенція в Україну змінила психологію не лише Заходу – світу. У діях Росії побачили агресора, серйозну загрозу, подібну фашистській Німеччині. А до третьої світової війни ніхто не готувався…
А тепер про санкції. Глави МЗС країн ЄС почали обговорювати питання, як у довгостроковій перспективі знизити залежність від поставок енергоносіїв з Росії. Також оголосили про введення санкцій проти низки російських офіційних осіб у зв’язку з подіями в Криму. Міністр закордонних справ Великобританії Вільям Хейг підкреслив: надалі цей список може бути розширений.
Додаткові санкції проти «режиму Путіна» та інших, хто ставить під загрозу суверенітет України, запроваджує уряд Канади. За словами прем’єр-міністра Стівена Гарпера, дії «режиму» президента Росії не можна терпіти і сприйняти. У списку канадського уряду, що вже не вперше вводить санкції, ще десятеро осіб, яких стосуватимуться заборони на в’їзд і замороження активів: двоє фактичних кримських керівників, а також низка чільних російських посадовців, радників Путіна і провідних парламентарів.
Вашингтон оголосив про введення санкцій стосовно семи російських посадовців, у тому числі радника Путіна – Сергія Глазьєва, спікера Ради Федерації Валентини Матвієнко, віце-прем’єра Дмитра Рогозіна, самопроголошених керівників Криму, Януковича і Медведчука.
Адміністрація президента США може вдатися до додаткових кроків щодо Росії, йдеться в прес-релізі Білого дому. Майбутні дії Штати обіцяють спрямувати на «запровадження політичних і економічних обмежень».
Російські чиновники, проти яких вели санкції, відразу ж заговорили про демократію. Санкції США «погано співвідносяться з принципом демократії», заявив Сергій Глазьєв. «Це дуже дивно з точки зору демократичних цінностей», – сказав він. А красти Крим – гуманно? За словами Глазьєва, «на відміну від президента США Барака Обами, я народився і виріс в Україні». Сентиментами Штати не пройняти. Та й випадок не той.
А ще Росії перекрили одне з головних джерел прибутку – ринок озброєнь. Країна, фактично, заблокована на ринку озброєнь. Ці кроки зроблені з боку США та європейської спільноти.
Росія може втратити й інші ринки. «Ключовою фразою, до якої треба відноситися, як до санкцій – це фраза, сказана президентом США Обамою і Держсекретарем Керрі, що «Росія заплатить велику ціну за свої кроки», якщо не буде зроблено відповідних висновків і не буде повернуто до статус-кво на період початку конфлікту. У цивілізованому світі за такими словами стоїть майже повне економічне ембарго», – наголосив громадський діяч Роман Безсмертний.
17 березня один із найбільших світових інвестиційних банків UBS знизив прогнози вартості провідних російських акцій. Таким чином, акції «Газпрому» впали на 28 відсотків, «Сбербанку» – на 15. А саме на них припадає найбільша частка операцій на російському фондовому ринку. Обидві компанії фактично належать державі і є найбільшими акціонерними корпораціями в РФ. «Прогнози відображають побоювання з приводу ризиків, яким піддається російський бізнес у зв’язку введенням санкцій», – коментує «Інформаційний спротив».
За повідомленням «Bloomberg», уряд РФ офіційно заявляє про кризу в економіці, навіть не враховуючи наслідків санкцій. На думку заступника міністра економічного розвитку РФ Сергія Бєлякова та аналітиків, економіка Росії впадає в рецесію.
Ще одним сильним ударом по економіці Росії може стати зняття ембарго з іранської нафти. Оскільки Іран дозволив провести експертизу досліджень у сфері атомної енергетики, США зняли ембарго на іранську нафту для Японії і десяти країн ЄС. Штати переглянули заборону на іранську нафту для Японії, Бельгії, Британії, Німеччини, Греції, Іспанії, Італії, Нідерландів, Польщі, Франції та Чехії, які раніше повинні були підтримувати економічні санкції США щодо Ірану, повідомляє «Associated Press». Послаблення санкцій щодо закупівлі згаданими країнами іранської нафти стане позитивним фактором для експорту Ірану. Тегеран із збільшенням обсягів експорту зможе нарощувати обсяги видобутку сировини, що може чинити тиск на світові нафтові котирування. Це означає: ціни на «чорне золото» впадуть. За підрахунками фахівців, іранська нафта здатна обвалити ціни на нафту до 50-60 доларів за барель, що для закладених у російський дефіцитний бюджет 102 долари означає повний крах.
А ще Росію вигнали із G8. Міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус минулого вівторка повідомив про рішення «аеликлї вісімки» призупинити членство РФ в цій організації.
…Чи не посягне на інші українські території? Хочеться вірити у мирне завтра, післязавтра… Але Криму не пробачимо. Україна вистоїть разом з усім цивілізованим світом, який чи не вперше взявся серйозно нам допомогати. Україна друзів знайшла. Росія їх розгубила. І стала ворогом мало не всього світу. А фінансова розвідка США добре знає про активи Путіна, його оточення, російських та українських олігархів. ЄС це відомо також. То ж санкції, ймовірно, будуть стосуватимуться і нових фігурантів.
Своєрідною «санкцією» для Росії може стати й Крим. Для фінансування півострова потрібні шалені витрати.
І ще важливий нюанс. Росіяни, які живуть в Україні, є діаспорою, а не корінним народом, який має право на самовизначення. Як повідомив директор департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс, Росія, аргументуючи законність кримського референдуму, акцентує на право народів на самовизначення. Міжнародно-правові документи щодо цього права стосуються саме корінних (!) народів. В Україні проживає чотири корінних народи, етногенез яких пов’язаний з територією нашої держави – це українці, кримські татари, караїми, кримчаки. Останні три походять з території Криму, а інші є діаспорою народів, що мають свої етнічні батьківщини за межами України. Крапка.
Ольга ЧОРНА.