Що ж то за реформи, що українці тікають від них світ за очі?

Що ж то за реформи,  що українці тікають від них світ за очі?

Чи заполонили б Тернопіль та й інші міста МАФи, кафе, піцерії, ресторани, якби не заробітчанські долари і євро? Мабуть, ні. А хто купує квартири в новобудовах? В Україні взагалі склалася парадоксальна ситуація. Після початку економічної кризи вартість житла падає, проте для більшості людей власна квартира стає все більш недосяжною мрією. Бо гаманець спустошують неадекватні ціни на продукти харчування, одяг, взуття, дорога комуналка, високі податки тощо. Експерти підрахували: при середній зарплаті збирати на квартиру доведеться приблизно років шістдесят з гаком. Вже й жити нема коли…

Політики і чиновники нарікають, що люди масово виїжджають закордон у пошуках праці. Але роблять це, швидше, для годиться. Бо заробітчанські гроші для їхнього бізнесу, мов благодатний дощ. Торік в Україну від заробітчан із-за кордону надійшло 2 мільярди 378 мільйонів доларів. У 2016 році – 2 мільярди 488 мільйонів «зелених». Позаторік дослідники заявляли: обсяг коштів, які українські мігранти переказали додому, перевищив усі інвестиції іноземних компаній та допомогу міжнародних донорів разом узятих. Ось таке у нас «зростання» економіки.

Міністерства, щоправда, звітують про «виконали», «покращили», «збільшили», «ощасливили» субсидіями та інше. А очільниця Нацбанку Валерія Гонтарєва, яка на довгі місяці застрягла у (не)законній відпустці, найбільшою своєю заслугою вважає закриття понад 80 вітчизняних банків.

Можливо, знецінення гривні також «досягнення»? Через «креативність» Гонтарєвої мільйони українців збідніли. Дорогий долар «закрив» ряд малих і середніх підприємств. І багатьом «спакував» валізи на заробітки. Офіційні українські дані стверджують, що країна втратила сім відсотків працездатного населення з 2015 року. Дані ж Міжнародної організації міграції говорять інше: 12 відсотків українців знайшли роботу за кордоном або планують це зробити.

Або, для прикладу, діяльність міністра інфраструктури Володимира Омеляна. Виглядає, наче він найбільше переймається ринком авіаперевезень. Мало не щодня новина про «Ryanair», «SkyUp», «Vueling». Це – закордонні лоукостери. А як, скажімо, щодо розвитку і осучаснення вітчизняних аеропортів? Яка доля очікує Тернопільський аеропорт? Де заявлені проекти, прожекти обіцянки? Цікаво, хто летовище буде вчергове «відновлювати» і «реконструйовати» напередодні майбутніх виборів.

І ще. Як українцям стати заможними, коли минулого року зростання ВВП в країні склало два відсотки, а інфляція сягнула аж 13 відсотків. У Європі, натомість, рівень інфляції становить приблизно один відсоток на рік, а зростання економіки – два відсотки. Отже, громадянин ЄС щороку стабільно стає багатшим на згаданий один відсоток. А українці торік збідніли на 11 відсотків.

З цього приводу гендиректор Української асоціації постачальників торгових мереж Олексій Дорошенко на телеканалі ZIK зазначив: не буває такого, щоб економіка не зростала, а середні зарплати і соціальні виплати збільшувалися. Усе взаємозалежне: спершу слід запустити економіку, а потім вирішувати соціальні питання. Але в Україні наразі все робиться аля «як вирішать Гройсман і Ко».

Світ не розуміє нашої «національної особливості» стосовно економіки й політики. Тому світова спільнота посунула Україну на задвірки. Про це заявив екс-президент Леонід Кучма на Балто-Чорноморському форумі. Леонід Данилович, звісно, не ангел. Саме при ньому розквітнув олігархат і обвалилися українські політичні активи на міжнародній арені, зокрема, через справу Гонгадзе. Але в даному випадку Кучма має рацію, коли сказав, що Україна на Мюнхенській конференції з безпеки, яка відбулася цього місяця, опинилася на задвірках. І це при тому, що у нас триває війна. «Якби не поїхав туди президент і не нагадав, що ми є на європейській карті, то, напевно, й забули б. Ось що страшно. Ми кажемо, що всі навколо винні. А ми? Що робимо в Україні?.. Давайте, подивимося на наш парламент, політичний бомонд. Ми самі себе з’їдаємо», – зазначив він. І додав: «Ми про життя всередині країни взагалі не говоримо, як ніби людей немає. Про економіку забули… 75 відсотків валового продукту – наші борги. Це жах».

Європа втомилася від України, бо за чотири роки нічого нового не почула. Про це свідчив напівпорожній зал під час виступу Петра Порошенка на Мюнхенській безпековій конференції. За словами військового експерта Дмитра Снєгирьова, західні політики, проігнорувавши виступ Порошенка, дали зрозуміти: як це так, США і ЄС продовжують та посилюють санкції, а між Україною і Росією – країною-окупантом – збільшується товарообіг (за даними Нацбанку, торік товарообіг України з РФ зріс більше, ніж із ЄС). Україні дали сигнал, що ми можемо втратити підтримку Заходу через відсутність прогресу в реформах і боротьбою з корупцією.

Тим часом Порошенко написав на своїй сторінці у Facebook, що вражений темпами реформ в Україні.

Чому ж від тих реформ тікають з країни люди?

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *