Сучасні кровоспинні джгути для військових виготовляють у Тернополі за світовими стандартами.
Щоправда вітчизняний аналог значно дешевший від закордонних. Тож за кошти, зібрані на один натівський зразок, в середньому можна придбати п’ять тернопільських джгутів.
Турнікетний джгут НАТО вважають одним із кращих винаходів людства у минулому столітті. Українці відчули це, коли на Сході розпочалися бойові дії. Волонтери спершу почали закупляти джгути за кордоном. Якщо врахувати, що за всіма правилами вони одноразові, то лише на ці кровоспинні засоби доводилося витрачати значні кошти. Зважаючи на це, тернополянин Віталій Завірохін почав думати, як створити український аналог. Кілька місяців експериментував над формою та матеріалами і врешті виготовив джгут практично ідентичний закордонному. Назвали його «Спас» на честь старовинного бойового мистецтва та важливої місії – спасати людські життя.
– Ми хотіли долучитися до загальної справи і зробити щось для перемоги. – каже тернополянин. – Адже зараз не можна залишатися осторонь тих подій, що відбуваються в Україні – кожен повинен допомагати, як може.
У невеликому цеху кипить робота. Кілька працівників з’єднують деталі, аби створити такий необхідний нашій армії продукт. Брат Віталія зараз воює на Сході, тож чоловік про потреби бійців знає з перших уст.
– Згідно статистики, кровоспинний джгут – одна з найнеобхідніших речей у аптечці. Адже близько 70% смертей па полі бою трапляються саме через втрату крові, – каже Віталій Завірохін. – Ми багаторазово пробували накладати ці джгути на себе, експериментували з матеріалами, випробовували, щоб він був зручним і ефективним. Для пластмасових деталей розробили спеціальний, надзвичайно міцний сплав – який не ламається і не деформується від жодного фізичного впливу.
Практично всі деталі джгута – українського виробництва. Пластмасові деталі виливають у Тернополі, стрічки робить Гоголівська фабрика, лише «липучки» завозять з-за кордону, адже у нас їх просто не виготовляють. До джгута додається інструкція зі схемою накладання однією і двома руками.
– Ми безкоштовно надіслали наші вироби всім медикам та інструкторам, аби вони могли їх випробувати та протестувати, – додає Віталій. – Тепер вони нас радять. Кажуть, якість відповідна, а ціна втричі дешевша від китайського аналога і майже вп’ятеро від натівського. А для солдатів чи волонтерів – це значні кошти.
Тернопільський винахід вже випробували військові медики і задоволені його якістю.
– Турнікетний джгут дає можливість бійцю швидко і ефективно допомогти самому собі і зупинити кровотечу, – каже учасник громадського об’єднання «Медичний загін спецпризначення «Білі берети»» Олексій Андрійчук. – Такий джгут конструктивний, раціональний та зручний у накладанні. Наш підрозділ сповідує принцип, поки не попробуєш на собі, доти нічого нікому не розказуємо. Тернопільський джгут ми накладали один одному на руку, на ногу, перевіряли все. Думаю, він себе виправдає і в бойових умовах.
Позитивно відгукуються про «Спacа» і тернопільські волонтери.
– Хлопці дуже відповідально підійшли до виготовлення джутів і зробили їх на совість, адже усвідомлювали, що від цих речей залежить життя бійців, – каже Ліля Мусіхіна. – Ми віддали «Спаса» на тестування і нам відповіли, що це одне із найкращих, що зробила Україна у плані тактичної медицини. Дуже приємно, що виготовляють ці джгути у Тернополі. І дуже суттєвою є доступна ціна, тож ми їх можемо придбати значно більше, аніж закордонних.
Зараз «Спаса» досліджують у Харківському національному фармацевтичному університеті та визначають клас його безпеки. Сотні джгутів вже відправили на фронт, зокрема на передову. Поки отримують лише позитивні відгуки, тож тернопільські винахідники планують розширювати виробництво.
Юля ТОМЧИШИН.