Страховики в Україні – необхідний новий стандарт регулювання

Наскільки себе впевнено почувають компанії класичного страхового ринку? За даними регулятора, Національної комісії з фінансових послуг, в Україні понад 40 видів страхових продуктів є обов’язковими для фізичних і юридичних осіб. Такого різноманіття немає навіть в найрозвиненіших країнах. Однак отримати відшкодування за деякими страховками, практично неможливо. У 2018 році, найчастіший предмет скарг стосувався продукту ОСАГО. По ньому було отримано понад 6 тис. cкарг. В основному, вимоги зводилися до відмови від страхових виплат. Друга причина – компанії класичного страхового ринку часто займаються демпінгом. Занижують вартість продукту, успішно конкурують з лідерами ринку. Як тільки баланс виплат перевищує суму зібраних премій – компанії з примусу стають банкрутами і йдуть з ринку.

Перевірка компанії

Для порівняння, в 2017 році, з ринку пішло кілька десятків страховиків, з сукупною заборгованістю близько 12 млн. Доларів США. Зрозуміло, зобов’язання по виплатах переходить до моторного бюро. Платник податків сплачує за недосконалість закону про регулювання діяльності страховика. Це досить вигідний бізнес. Вкласти в створення компанії кілька десятків тисяч доларів, поповнити статутний капітал, зібрати премії – а потім через кілька років оголосити себе банкрутом. Прибутковість за такою схемою може перевищувати 100% річних. Порівняйте з кількома відсотками банківського депозиту. До того ж, страхування дає ще кілька можливостей успішно оптимізувати податкові виплати.

В Україні багато страхових компаній?

Щоб зрозуміти правоту вищевказаного твердження, звернемо увагу на кількість працюючих в Україні компаній. Їх більше 300. Валовий збір усіх премій генерує не більше 50 компаній. Їх частка становить майже 90%. Решта 250 компаній з проблемами збирають 10%. Такий дисбаланс не властивий цивілізованим ринкам – наприклад, Угорщини, Чехії або Франції. Ще більше можна здивуватися, якщо дізнатися, що майже 70 компаній, взагалі працюють без клієнтів. Такий нонсенс можливий завдяки тому, що вимоги регулятора дозволяють здачу звітів при нульових продажах. На користь версії податкової оптимізації страхового бізнесу, говорить ще факт постійного зростання сегмента перестрахування. Перші топ 8 компаній для перестрахування ризиків використовує 92% всіх зібраних премій. Це пряме свідчення зловживання та маніпулювання на ринку страхування. Юридичні особи виконують дії по уникненню оподаткування.

Необхідний новий регулятор

Динаміка зростання страхового ринку в Україні найбільш багатообіцяюча. Щороку страховики збирають більше на 20-25% премій. В Україні присутні практично всі міжнародні страхові групи. Але ігнорування вимог розвитку цивілізованого ринку, може призвести до того, що бізнес буде відчувати себе постійно в сірій зоні. Нові важелі для впливу на страхові компанії повинні бути надані регулятору.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *