Тернопільські архітектори про McDonald’s: “Не можна перетворювати історично привабливий Тернопіль у занедбане захолустя”

Тернопільські архітектори про McDonald’s: “Не можна перетворювати історично привабливий Тернопіль у занедбане захолустя”

У Європі міста забудовують спеціалісти, а у нас ті, хто має більше грошей

Проектування забудови історичного Загребелля стало справжнім шоком і для громадськості нашого міста, і для професіоналів, які вболівають за майбутнє обличчя Тернополя. У минулих публікаціях своїми думками з приводу спорудження на Майдані Перемоги закладу швидкого харчування McDonald’s вже поділилися відомий підприємець та меценат Михайло Ратушняк, авторитетні і визнані знавці своєї справи: Євген Пуцентало, Ярослав Головко, Ярослав Сокульський, Данило Чепіль, Ігор Гебура, Василь Будзик, Анатолій Водоп’ян, Михайло Нетреб’як, Олег Головчак. У сьогоднішній публікації тернопільських архітекторів підтримали їхні колеги, які також навели фахові аргументи проти запланованого знищення Майдану.

Олег Заліщук,
багаторічний начальник управління місто­будування та архітектури ТОДА, заслужений архітектор України:

– Місцева влада Тернополя мала би передусім дбати про вдосконалення міського середовища та забезпечення комфортного життя мешканців, та, на жаль, цим нехтують. У нашому місті не дотримуються принципів планувально-просторової організації забудов. Ніхто не зважає на співвідношення сусідства споруд, на необхідність збереження відкритого простору, на зв’язок забудов із природнім ландшафтом. Невігластво окремих осіб при владі та відсутність поваги до тернополян, брак елементарного розуміння містобудівних норм призводить до втрати містом привабливості. Упродовж останніх років розміщення майже кожного нового об’єкту будівництва у Тернополі погіршило вигляд вулиць. Наше місто перетворюється на занедбане захолустя. У Європі питанням містобудування займаються спеціалісти, а у нас — ті, хто має більше грошей. Архітектори, які поважають себе, не повинні іти на поводу у влади чи замовників скандальних забудов, не мають права створювати містобудівні проблеми на десятки чи сотні років. Прикро, що в Тернополі ситуація вкрай невтішна: на вулиці Живова – суцільна торговиця та затори, за «Збручем» звели два житлові будинки на території парку, спаскуджено Привокзальну площу… Нині знайшовся архітектор зі Львова, який виготовив проект забудови майдану Перемоги. Тернопільські архітектори зробили йому зауваження, але до нас не прислухаються. Якщо наводити лад на майдані Перемоги, то передусім потрібно зробити детальний план території з врахуванням довколишніх забудов, провести громадські обговорення, налагодити транспортну розв’язку, бо нинішня нікудишня. Вважаю, що на майдані Перемоги свідомо змінили структуру транспортної мережі, щоб потім забудувати цю ділянку. Однак цього чинити не можна! І тут не йде мова про боротьбу проти певного об’єкту, а про боротьбу за обличчя міста. Законодавство визначає порядок забудови населеного пункту, проте у нас, як не дивно, питання розміщення об’єктів вирішують нефахівці. Інспекція з держбудконтролю мала би притягати до відповідальності за порушення будівельних норм, але… Є чимало варіантів гідних об’єктів, які можна звести  на майдані Перемоги, але нам чомусь «просувають» скриню, яка замість гармоніювати з довколишніми будівлями буде створювати дисонанс.

Степан Дзюбінський,
колишній головний архітектор тернопільської філії проектного інституту «Діпроцивільпромбуд», колишній голова Тернопільської обласної спілки архітекторів:

– Упродовж останніх років Тернопільська міська рада взагалі відмовляється від порад місцевих архітекторів, усі рішення щодо забудов приймає самостійно. З приводу запланованої забудови майдану Перемоги, то є генеральний план міста, де вказано, що там не може бути забудова. Утім, якщо місцевій владі потрібно щось побудувати, викликають столичних архітекторів, домовляються з ними, а ті правдами і не правдами вносять зміни до генплану. Майдан перемоги – місце, де стояли пам’ятники, то як можна цю площу віддати під забудову? Це нонсенс! Тернопільські архітектори категорично проти цього. Нехтуючи думкою містобудівної ради, міська влада дала дозвіл на зведення на майдані капітальної будівлі. Дивує така позиція. Я – автор проектів більшості мікрорайонів Тернополя. Коли проходжу нині по тих мікрорайонах, жахаюсь, скільки всього «наліпили» на ділянках, які мають інше призначення. Я ніколи б не подумав, що хтось зважиться на місці, де свого часу стояв пам’ятник Богдану Хмельницькому, а згодом – танк, побудувати McDonald’s. За містобудівними нормами, майдан – це зона відпочинку. Нинішнє рішення щодо розміщення на майдані Перемоги закладу швидкого харчування – ганьба! Треба глобально сприймати місто, а не мислити ситуативно, та ще й з корисливою метою. Навіть не знаю, як пояснити міському голові, що майдан Перемоги треба зберегти. Хіба сказати, що там можна встановити йому пам’ятник (сміється – авт.). Жартую, звісно. У старі часи була дисципліна із забудовами. Останній із мерів, хто дотримувався норм, це був Анатолій Кучеренко, після нього все пішло шкереберть: кому як треба, так і робить. Але Тернопіль – наше рідне місто, і хто, як не ми, маємо відстояти його майбутнє.

Богдан Гром’як,
колишній головний архітектор проектів підприємства «Тернопільархпроект»:

– Майдан Перемоги не можна забудовувати! Таке рішення щодо тієї ділянки було передбачено ще нашими попередниками. Там вже сформований майдан, люди звикли до існуючого десятиліттями просторового вирішення. Максимум, що можна облаштувати, – стоянку та зону для відпочинку. Свого часу порушували питання про встановлення на тому місці пам’ятника гетьману Івану Мазепі, але так і не було втілено цей проект. Сподіваюся, у нинішнього молодого покоління тернополян вистачить здорового глузду, аби зберегти майдан із асоціативним наповненням поняттям «перемога». Там не місце під заклад харчування! Посеред дороги не може буде зведена капітальна споруда! Я би по руках надавав тим, хто дає добро на такі речі… Колишня генерація архітекторів ніколи би не пішла на таке безчинство. Треба хоч трохи любити наше місто! Я родом із Львівщини, але Тернопіль став для мене рідним, тому болить душа, що на майдані Перемоги невігласи хочуть щось… побудувати.

Автор
Схожі публікації

2 коментарі

 1. Avatar
  sniper

  Ви не можете заспокоїтись?? Якраз захолустя це там де нема макдональдса і судячи по тому що це вже 2 заказна сттатя про архітекторівЮ комусь він дуже муляє!! Тернополяни чекають цей заклад і він явно краще буде ніж пустир

  Відповісти
 2. Avatar
  Ігор

  Три пенсіонера,які все життя лизали задниці комуністам!!!,взялися куткудакати, йдіть бараболю садіть “архітектори”!!!!!!!!!!!!

  Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *