Тернопільський меценат Сергій Бачинський: «Боротьба за здоров’я сина спонукала мене зайнятися благодійністю»

Тернопільський меценат Сергій Бачинський: «Боротьба за здоров’я сина спонукала мене зайнятися благодійністю»
Сергій Бачинський відомий як керівник та автор благодійного проекту «Людина року – Меценат року» не лише на Тернопільщині, а й в Україні. За його ініціативи та підтримки небайдужих людей отримують допомогу родини, у яких важкохворі діти. У свій час відомий політик та громадський діяч Бенджамін Франклін зазначав, коли ви робите добро іншим, ви в першу чергу робите добро собі. Утім, про те, чи легко знайти сьогодні меценатів, про сам благодійний проект, його діяльність та плани на майбутнє, розмовляємо з Сергієм Бачинським.

– Як розпочинався благодійний проект «Меценат року»?

– Публічний проект «Людина року. Меценат року» стартував у 2012 році. Тоді ця благодійна діяльність розпочиналася в рамках фестивалю популярної музики «Зустрічі друзів». З 1993 року разом зі своїми колегами я займався організацією різних культурно-мистецьких проектів, які реалізовувалися, зокрема, і за фінансової підтримки великої кількості меценатів. За чверть століття зібралася своєрідна спільнота небайдужих до вирішення суспільних проблем людей з числа підприємців нової генерації. Їхній вклад у справу розвитку культури та мистецтва вартував відзначення, хотілося привселюдно сказати цим людям велике спасибі за їхній вклад у важливу громадську справу.

Паралельно з культурно-мистецькими проектами почали з’являтися перші паростки благодійної діяльності. Поштовхом до їх започаткування стали проблеми, які виникли у моїй сім’ї. У 2011 році в мене народився важкохворий син і лише за перший рік свого життя він переніс чотири операції, пролежавши в реанімації загалом одинадцять місяців. Боротьба за здоров’я сина відкрила мені очі на цілу низку складних проблем, які пов’язані з  лікуванням важкохворих дітей. Відтоді я почав грунтовно вивчати ці проблеми. Спілкувався з головним лікарем Тернопільської обласної дитячої лікарні Григорієм Івановичем Корицьким, який розповів мені про нагальні проблеми їхнього закладу, обумовлені відсутністю  належного фінансування.

– І ви не змогли залишитися осторонь чужої біди…

– Мова йшла не про збір і передачу якихось коштів невідомо на що. Від початку задуму допомога мала бути адресною – конкретній дитині для лікування її хвороби згідно з діагнозом лікаря. Розуміючи, що ми не в силі допомогти всім хворим дітям, спочатку в рамках «Зустрічі друзів», а через два роки, створюючи вже благодійну громадську організацію, ми чітко визначили і прописали в статуті напрямок діяльності – допомога дітям із онкологічними та кардіологічними захворюваннями та важкими патологіями віком до 12-ти років.

– Тобто, сформувалася певна ідеологічна основа благодійної діяльності вашої громадської організації.

– Так, від 2012-го. А з 2014 року – в рамках створеної ГО «Людина року. Меценат року» вже офіційно існує два напрямки діяльності. По-перше, ми відзначаємо меценатів та благодійників, які внесли свій вклад  у ті чи інші соціально значимі проекти та справи. По-друге, ми збираємо кошти на лікування важкохворих дітей із сімей, які самотужки не здатні фінансувати їхнє лікування та реабілітацію.

– Скільком дітям допомогла ваша організація з часу свого існування?

– Від 2012 року фінансову допомогу отримали 17 родин. При цьому, в окремих випадках лікування однієї дитини ми фінансуємо кілька разів, зокрема, якщо потрібно провести не одну, а кілька складних операцій. З цього числа – 16 дітей вдалося вирвати з обіймів смерті і тільки одну дитинку не вдалося врятувати.

– На що витрачаються зібрані вами кошти?

– Оскільки до нас звертаються у вкрай критичних випадках, ми фінансуємо головним чином проведення складних операцій. Щороку ми реалізуємо чотири-п’ять благодійних програм, під які збираємо кошти. При цьому  одна програма – це іноді дві родини, які потребують нашої допомоги на лікування дитини. Але суттєво збільшити кількість програм в даний час ми просто не спроможні.

– Чи розширюється цей рух з часу створення вашої організації?

– Від 2009 року в Україні діє громадська організація «Клуб меценатів», яка створена для сприяння відродженню та збереженню національних культурних традицій, а також розвитку українського мистецтва. У рамках діяльності Клубу реалізуються різноманітні благодійні проекти, перший і наймасштабніший з них – щорічний спортивно-благодійний проект «Пробіг під каштанами». Кошти, зібрані в рамках цього проекту, спрямовуються на придбання необхідного обладнання та витратних матеріалів для Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України. За роки проведення Пробігу вдалося зібрати для хворих на пороки серця діток понад півмільйона доларів. Саме «Пробіг під каштанами» започаткував національну традицію благодійності.

Наша громадська організація на засадах партнерства була включена в «Клуб Меценатів». Завдяки такій співпраці ми отримуємо від Клубу відзнаки для нагородження меценатів та благодійників у нашій області. Відзначаючи кращих, ми, таким чином, поширюємо інформацію про меценатство та благодійність і сприяємо розширенню цього руху серед успішних людей, які спроможні допомогти потребуючим.

На базі Тернопільського державного медичного університету ми проводили круглий стіл, у роботі якого взяли участь лікарі, політичні та громадські діячі, священики, журналісти. Під час засідання вдалося докладно розповісти присутнім про суть нашої благодійної справи, а також про ті проблеми в справі лікування важкохворих дітей, вирішення яких потребує якнайширшої суспільної підтримки. Тільки спільними зусиллями можна вирішувати проблеми окремих малозабезпечених родин, які мають важкохворих дітей і потребують значних коштів на їхнє лікування.

У ці та інші способи меценатський і благодійний рух на Тернопільщині та за її межами щороку зростає і, незважаючи та складну соціально-політичну та економічну ситуацію в країні, коло жертводавців розширюється. Свідчення тому – поширення нашого проекту «Людина року. Меценат року» в Івано-Франківській, Хмельницькій, Вінницькій та Житомирській областях.

– Хто вони і скільки їх, цих жертводавців, які вносять свою лепту в справу лікування важкохворих дітей?

– Сьогодні нам активно допомагають понад 60 приватних  підприємств та організацій, які щороку жертвують чималі кошти на лікування дітей. Завдяки цілковитій прозорості та звітності за кожну пожертвувану гривню, ці люди нам  довіряють, бо переконалися, що їхні гроші дійсно йдуть на благородну справу.

– Організація благодійної справи, про яку ви розповідаєте, потребує багато часу і зусиль. Одній людині з таким об’ємом роботи не впоратися. Хто вам допомагає?

– У мене є команда – це працівники обласного відділення Федерації фестивалів і конкурсів України, які організовують та реалізують різноманітні програми впродовж року. Благодійні проекти включені в загальний список фестивальних та конкурсних програм. На проведення благодійної програми нам виділяють мінімальну кількість коштів для організаційних видатків. Водночас, зібрані під час реалізації благодійної програми гроші повністю передаються на лікування дітей.

Благодійні програми – це важлива частка великої кількості інших різноманітних  проектів, які ми реалізуємо щороку в нашій області – це Дні міст, фестивалі в замках  Тернопілля, святкування річниць та пам’ятних дат тощо. Тільки в нашій області щороку ми проводимо близько двох-трьох десятків концертів.

Звичайно, наші благодійні програми – це тільки «крапля в морі» потребуючих невідкладної допомоги на лікування важкохворих дітей. Із загального числа хворих на онкологічні та кардіологічні патології дітей в нашій області, ми надаємо допомогу приблизно тільки 5 відсоткам потребуючих. Тому до цієї справи потрібно залучати якомога більше людей, підприємств та установ. Сподіваюся, що діяльність нашої організації «Людина року. Меценат року» стане прикладом для наслідування тим, хто ще не брав участі в благодійних програмах та проектах. Ми готові до співпраці і, разом із родинами важкохворих малюків, з вдячністю приймемо будь-яку допомогу, щоб спільними зусиллями врятувати дітям життя та повернути їм здоров’я.

Спілкувався Володимир УРУСЬКИЙ.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *