Територія неповаги

Територія неповаги

Так можна сказати про державу, розташовану у центрі Європи, про Україну тобто. Бо якби наші чиновники і депутати не демонстрували потяг до європейських цінностей, повага до законів та своїх співвітчизників у них відсутня.

верховна рада УкраїниУкраїнський парламент є одним із найбільш злісних порушників закону «Про доступ до публічної інформації». Як зазначає «Українська правда», громадяни не можуть офіційно дізнатися прізвища радників спікера і, фактично, жодного з помічників депутатів. Можливо тому, що багато з них є родичами нардепів, яким у такий спосіб забезпечується стаж державної служби.

Також виборці не можуть дізнатися, яким чином розподіляється мільярдний кошторис Верховної Ради. Секретною є інформація, кому з нардепів держава виділила квартири. Заборонено знати офіційні доходи депутата. Не можливо отримати навіть стенограму засідання парламентського комітету, особливо, якщо це стосується розподілу державних коштів.

І «слуги народу» блокують будь-які спроби розширити межі публічної інформації.

Наступний приклад. Верховна Рада відмовилася затвердити нарахування пенсій президенту, членам Кабміну і депутатам на загальнодержавних підставах. Відповідний законопроект, поданий опозиціонерами, підтримали тільки 198 парламентарів. Автори документа зазначили: на тлі багатомільярдного дефіциту бюджету Пенсійного фонду і держбюджету та принизливо низьких пенсій більшості пенсіонерів – цілі категорії громадян отримують пенсії на підставі окремих законів за пільговим принципом. Такий стан речей порушує фундаментальний принцип соціальної справедливості. У всіх громадян України, за незначними і обгрунтованими винятками, розмір пенсії повинен залежати від розміру зарплати і тривалості трудового стажу й визначатися за єдиним пенсійним законом. Але «слуги народу» такої «жахливої несправедливості» допустити не могли.

За словами заступника голови Комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та праці Павла Розенка (фракція «УДАР»), різниця між пенсією рядового українця і чиновника сягає 15 (!) разів. Подібна ситуація зумовлена тим, що в Україні існує 30 різних пенсійних систем, чого немає в жодній країні світу.

За статистикою Пенсійного фонду, середня пенсія у нашій державі – від 900 до 1200 гривень. Водночас, у суддів, прокурорів, митників, працівників Нацбанку пенсійне забезпечення складає від 6,5 до 8 тисяч гривень. Що вже казати про пенсії екс-нардепів і чиновників вищих рангів? Щомісячно вони отримують 15 тисяч!

На фоні країн ЄС, куди дуже хочемо нарешті дійти, українці зі своїми пенсіями виглядають, звиняйте, жебраками. У Німеччині, для прикладу, мінімальна пенсія складає 350 євро – це, якщо людина жодного дня не працювала. А середня – 800 євро на місяць. У Франції пенсійна «мінімалка» – 500 євро, у Великобританії – 760. В Україні середня пенсія приблизно 137 євро, мінімальна – 85.

Варто зазначити, у випадку, якщо уряд не знайде можливості наповнити держбюджет, українців до кінця року можуть очікувати затримки пенсій. І зарплат. Можуть виникнути й проблеми з опаленням у соцзакладах, освітленням і прибиранням у містах. Річ у тім, як повідомляє «Фокус», Держказначейство вже не перший місяць блокує гроші на рахунках місцевих бюджетів. Схожа ситуація виникає не вперше і практика перерозподілу грошей на рахунках застосовувалася раніше. Але цього разу проблема набула загрозливих масштабів – блокування коштів тягнеться ще з літа.

До речі, у держбюджеті-2013 передбачено зростання економіки на 2,5-3,5 відсотка, реально ж воно впало на 1,1 відсотка.

Незважаючи на такі невтішні реалії, народні обранці не шкодують бюджетних грошей на мандри до екзотичних країн, відпочинок на всесвітньо відомих курортах тощо. З держбюджету на оздоровлення нардепів виділяється близько 17 мільйонів гривень щороку. І ці кошти ніяке Держказначейство не блокує. Як можна? Це ж порушення…

Зокрема, за інформацією програми «Гроші», перший заступник бюджетного комітету, регіонал Владислав Лук’янов відпочивав після важких парламентських буднів на Мальдівах. Опозиціонер Юрій Стець насолоджувався краєвидами Іспанії. Віталій Хомутинник після праці над податковим кодексом медитував на узбережжі Франції. Регіонал Олег Царьов встиг оздоровитися в Криму і помилуватися красою закордонних гір. Політик зізнався, що часто дозволяє собі такі подорожі: «Ходили Австралією, Новою Зеландією з рюкзаками… У Памірські гори в Таджикистані, на Білуху – на Алтаї».

Комічно виглядає те, що деякі парламентарі, судячи з їхніх декларацій, ледве  кінці з кінцями зводять. Ні житла, ні авта… «Гроші» нарахували дванадцятеро таких нардепів-«жебраків». Правда ж – вражаюча. Наприклад, у декларації  «ударівця» Олександра Мочкова – порожньо. Але журналістське розслідування виявило у нього «скромний» маєток у 300 квадратних метрів у Ялті та дві солідні новобудови поряд.

Депутатка від «Батьківщини» Ірина Купречик торік задекларувала лише якихось шість тисяч гривень прибутку. Насправді ж її сім’я має аграрний бізнес. Фірма «Нива-Агротех», яку очолювала до депутатсва Купрейчик, за 2010 рік отримала 1,6 мільйона гривень чистого прибутку. Зрештою, «слуга народу» визнала: «Звичайно я – не найбіднішій депутат. У мене все є, я не скаржуся ні на що». Але ж офіційний документ – декларація – свідчить про протилежне.

А «найбіднішим» регіоналом у парламенті є Володимир Пєхов. У його декларації – нуль! Фірма на Житомирщині і благодійний фонд – зареєстровані на дружину. Також цього законотворця пов’язують з рейдерським захопленням у цьому році Коростинського щебеневого заводу.

Як з такою психологією українська еліта може інтегруватися в Європу – важко сказати. Коли б тамтешні депутати дозволили собі щось подібне, дорога у велику політику їм була б закрита надовго, якщо не назавжди. Звісно, західні політики і чиновники – не ангели. Скандали й там бувають. Але так, як добре і безвідповідально перед законом та суспільством живеться нашим «слугам народу» – європейським та північноамериканським навіть не снилося.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *