– Цієї весни вперше ми навчаємо не лише писанкарству, а організували своєрідну школу ремесел, – розповідає керівник обласного товариства «Просвіта» Святослав Абрам’юк. – Ми вже провели майстер-клас із ткацтва, навчаємо виготовляти великодні листівки, ляльки, іграшки з фетру. Ну і, звичайно ж, навчаємо розписувати писанки: традиційні, гуцульські, драпанки. Залучаємо багато цікавих майстрів.
Минулих вихідних у Тернополі стартував проект «Великодня веселка». До нього долучилося тридцять троє членів товариства «Просвіта» та «Пласту» з Борщівського, Чортківського, Зборівського, Збаразького, Теребовлянського та інших куточків області. Вони вчилися розмальовувати писанки, водити гаївки, аби ділитися цими вміннями у своїх селах і містечках, де вони живуть. Майстер-клас із писанкарства провела народна майстриня зі Скали-Подільської Ірина Харатін. До проекту долучилися люди різного віку – і студенти, і пенсіонери. Учасників поділили на дві групи, і протягом дня тривало навчання.
– Основна мета проекту – підготувати людей, які будуть інших навчати писанкарству і великоднім традиціям, – зазначає голова «Просвіти» Святослав Абрам’юк. – Сьогодні це дуже важливо, адже у багатьох населених пунктах втрачені народні звичаї відзначання таких свят, як Великдень, Різдво. Тому дуже важливо їх відроджувати. Учасники проекту опанували дві техніки – лемківське і традиційне писанкарство. Також ми їх навчали водити гаївки і подарували набори для майстер-класів і тематичні буклети з писанкарства, підбірки гаївок та ігор.
Керівник гуртків бісероплетіння і мистецтва нашого народу у Збаразькому будинку дитячої і юнацької творчості Галина Михальська, зізнається, навчилася багато цікавого завдяки проекту «Великодня веселка».
– Приємно, що Україна маленькими кроками повертається до своїх традицій, – каже пані Галина. – Я пам’ятаю, коли була маленькою, ми водили гаївки біля церкви – це було так цікаво і весело. Під час майстер-класу я пригадала своє дитинство. Також нас навчали не тільки, як створювати писанки, але і як ділитися своїми вміннями з іншими, бути інструкторами. Нам показали, як писати лемківську писанку. Мій дідусь був переселений з Лемківщини, і він нас навчав розмальовувати яйця писачком, виготовленим із палички і цвяшка. Тепер я передаватиму ці знання своїм вихованцям.
Також у «Просвіті» зібрали колекцію із 100 оригінальних гуцульських писанок. Щороку їх виставляють у приміщенні організації.
– Цього року плануємо їх показати для більшої кількості людей, – додає Святослав. – Зараз шукаємо галерейне приміщення, куди тернополяни могли б прийти протягом тижня, оглянути писанки і навіть змалювати візерунки.
На Великдень просвітяни планують на другий день свят водити гаївки біля Катедри та організувати веселі ігри для молоді. Якщо збереться багато людей, то будуть вести кривий танець від катедри до козацького острівка.
Майстер-класи з писанкарства триватимуть аж до травня. У «Просвіті» чекають всіх охочих.
Всеукраїнський конкурс журналістських матеріалів “Поспішай творити добро!”, ініційований благодійним фондом Олександра Шевченка та Українським журналістським фондом