Сьогодні: П’ятниця. 20.06.2025

У заповіднику на Тернопільщині квітне цікава орхідея, позбавлена яскравих кольорів своїх «родичів»

У заповіднику на Тернопільщині квітне цікава орхідея, позбавлена яскравих кольорів своїх «родичів»

Гніздівка звичайна (Neottia nidus-avis) – трав’яниста рослина родини орхідні (Orchidaceae).

Росте в тінистих листяних, мішаних, рідше соснових лісах, переважно в місцях з розрідженим трав’яним покривом, на ґрунтах як бідних, так і багатих, з різним рівнем зволоженості, переважно багатими на вапно.

Її особливість в тому, що тривалий час гніздівка формує під землею потужне кореневище, вкрите видовженими потовщеними корінцями, які розходяться на всі боки – справжнє гніздо. Саме воно дало назву рослині. З-під землі з’являється наземний квітконосний пагін тільки на 9-10 рік.

Ця незвичайна рослина має жовтуватий колір, бо вона повністю позбавлена хлорофілу. Поживні речовини гніздівка отримує в співжитті з грибами. Наземний квітконосний пагін, жити якому близько двох місяців, здіймається на 20-45 см над землею. Стебло вкрите буруватими лусками — це все, що лишилося від листя. Квітки жовтувато-бурі, з медовим запахом, досить великі, зібрані у довге китицеподібне суцвіття. За кольором вони не відрізняються від стебла.

Гніздівка здатна розмножуватися як насінням, так і за допомогою кореневищ, проте перший спосіб у природі спостерігається частіше. Іноді рослина квітує і навіть плодоносить просто під землею.

Орхідея, занесена до Червоної книги України. Природоохоронний статус виду: неоцінений.

У природному заповіднику «Медобори» зустрічається спорадично у всіх лісових масивах.

Фото Галини Оліяр.

Автор

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *