Ці економічно обґрунтовані тарифи, або ринкові, виглядають міфічно. Їх підвищують протягом усієї незалежності країни. І не видно кінця…
А коли в державі з’являться «економічно обґрунтовані» менеджери? Які будуть уміти заробляти гроші, а не набирати кредитів. Вигідно продавати за кордон вітчизняну продукцію, а не сировину. Впроваджувати нові технології, модернізувати виробництво. Займатися реальними реформами. І саме за це отримувати високі зарплати.
Бо зараз деякі «менеджери» заробляють щомісяця майже мільйон, а то й більше, а галузі, якими керують, збиткові. І щоб «ущипнути» додатковий гріш, женуть ціни. Тому обіцянки кандидатів у президенти ощасливити виборців нижчими тарифами найближчим часом – блеф. Економічно обґрунтовані вже закладені в бюджети.
Ось у «Нафтогазі» стверджують: ціна «блакитного палива» для населення на 20 відсотків нижча за ринкову, яке компанія закупила на лютий. А загалом, прогнозують, газ для українців дорожчатиме і цього року, і наступного, і в 2021-у… Зате «Нафтогаз» заплатив 1,22 мільйони гривень за дизайн і друк корпоративного настінного календаря.
Підвищить вартість квитків і «Укрзалізниця» – на 25 відсотків. А щоб зробити перевезення беззбитковими, ціни повинні вирости більше, ніж удвічі, кажуть у відомстві. Щодо тарифів на перевезення багажу, то вони повинні зрости, на думку керівництва «УЗ», майже у 3,5 разів. Нові ціни вже заклали в план. У компанії пояснили: «Залізничний транспорт несе значне соціальне навантаження через здійснення пасажирських перевезень за тарифами нижче економічно обґрунтованого рівня…».
І такими заявами «тішить» чи не кожна галузь.
У Верховній Раді обіцяють створити робочу групу з дослідження фактів можливого завищення вартості тарифів для громадян, повідомив спікер Андрій Парубій. Бо, за його словами, «спекуляція на цю тему і можливе завищення вартості тарифів б’є по найбільш незахищених громадянах України. Якщо такі факти є, вони повинні бути дослідженими парламентом і повинна бути дана оцінка».
Відрадно, що в Раді нарешті зрозуміли: ймовірно, тарифи таки зависокі. Але чи їх зменшать? Не факт.
І ще повертаючись до менеджерів-управлінців та різноманітних обіцяльників щасливого і заможного життя уже одразу після виборів. При нинішніх темпах зростання економіки Україні знадобиться 50-100 років для досягнення рівня доходів європейських країн. «При існуючих темпах економічного зростання, які ледве перевищують три відсотки в рік, для виходу на поточний рівень доходів Німеччини Україні знадобиться майже сто років. Щоб отримувати дохід як у Польщі, може знадобитися близько 50 років», – йдеться у дослідженні Світового банку.
Прискорити економічне зростання здатні реформи. Без них темпи залишаться мізерними. А життя коротке, щоб чекати розквіту країни 50-100 років…
Неабияким гальмом для розвитку економіки є олігархат. Статки трьох найбільших українських олігархів складають 6 відсотків ВВП. Це – втричі більше, ніж, приміром, у Польщі. Частка доходу найбагатших людей у ВВП майже не змінювалася із 2007 року. «Це обмежило доступ до економічних можливостей, здатних повністю розкрити потенціал людського капіталу», – заявив віце-спікер Світового банку, що займається країнами Європи та Центральної Азії, Сірілл Мюллер. І додав: при аналогічному дослідженні в США ця цифра дорівнює 1,4 відсотка від ВВП країни. Перегнали Америку…
Дуже складно проводити реформи, коли є такі потужні групи впливу.
Крім економічних менеджерів Україні потрібні й політичні. Але в нас хіт-парадом традиційно проходять «старі-нові» обличчя. А толку від такої «ботоксної» політики…