Минув найтрагічніший рік часів Незалежності. Майдан, війна, теракти… Ніхто не може назвати точної дати, коли в Україну повернеться мир. Розпалити війну набагато легше, ніж загасити її полум’я. Бо це війна, а не АТО. У світі антитерористичні операції проводять спецслужби, а не армія і добровольчі батальйони.
Фальшиве «перемир’я» забирає життя українських вояків, волонтерів, цивільних громадян. Загалом упродовж неоголошеної війни, за підрахунками ООН, в Україні загинула щонайменше 4771 особа і 10360 – поранено. Влада виправдовує смерті, яких могло б не бути. І не поспішає шукати й покарати винних. Як і за ростріл Майдану. Багатьом злочинцям дали утекти.
Дехто з прибічників сепаратизму, покровителів «тітушок», розкрадачів державного майна і коштів, отримавши депутатські мандати, і далі залишаються в політиці. Інші успішно займаються бізнесом. Комфортно живеться олігархам.
А зневірений народ подумує про новий Майдан. Політексперти застерігають: Україна третього Майдану не переживе.
Доброю новиною стало те, що найближчим часом має бути підписано протокол намірів про повне припинення вогню на Донбасі. Про це домовилися представники ОБСЄ, України, Росії та бойовиків ДНР під час зустрічі 29 грудня в Донецьку, повідомляє ТСН з посиланням на в. о. начальника прес-центру Генштабу Владислава Селезньова. Хоча, як свідчить нова військова доктрина Путіна, оприлюднена наприкінці року, Росія навряд чи має намір відмовлятися від імперських забаганок.
Де москаль – там проблема
Ворог скористався так званим режимом «тиші» з боку наших військ для передислокації важкої техніки з Росії. На українську територію заїхало понад 250 танків, 400 броньованих машин, тисячі вантажівок із боєприпасами та бійцями, а також п’ять ракет «Точка У».
Путін може пройтися маршем чужими територіями, особливо сусідськими, для розширення земель і утвердження «русского міра». Бо в новій військовій доктрині РФ є стаття, яка дозволяє країні напасти на будь-яку державу, де живуть росіяни. Йдеться, зокрема про 22 статтю: «Російська Федерація вважає правомірним застосування збройних сил, інших військ і органів для забезпечення захисту своїх громадян, які перебувають за межами РФ».
«Для російських громадян, які живуть за кордоном, Путін створив величезні проблеми. На них будуть дивитися, як на джерело постійної військової загрози», – прокоментував документ російський опозиціонер Борис Нємцов. Ради справедливості слід зазначити: серед вихідців з Росії, які живуть в інших країнах, є такі, котрі вважають: «Рассєя там, гдє я». Вони схвалюють політику Путіна, негативно ставляться до країн, в яких проживають і працюють. Проте ніхто з них не прагне повертатися на «родіну». Як, у випадку з Україною. Або з країнами Балтії, де російськомовні кричать про утиски «язика». Дехто з росіян, проживши десять, двадцять і більше років у Штатах, щиро не любить «капіталістічєскую Амєріку».
Цивілізований світ повинен усерйоз поставитися до нової військової доктрини РФ. І бути пильним із російськомовними людьми на своїх територіях. А то хтось заволає: «Путін, пріді, памагі», і може виникнути проблема.
Україна ж має бути готова відбити атаку ворога будь-якої миті і вдосконалювати обороноздатність. Щоправда, коштуватиме це державі не дешево.
Бюджетні пологи посеред ночі
Наприкінці року Рада «народила» головний фінансовий документ країни. Його можна вважати бюджетом воєнного часу. Бо ключова мета документа – фінансування національної безпеки і оборони, заявив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Загальні витрати на ці сфери складуть 90 мільярдів гривень. Таких грошей вітчизняна оборонка ще не бачила.
Доходи у бюджеті встановлені у розмірі 475,2 мільярда гривень, видатки – 527,2 мільярда. Але ці показники зміняться, наголосив прем’єр.
За словами Яценюка, фінансовий документ «далекий від досконалості». Тимчасовий. У нього вноситимуть зміни до 15 лютого. Тоді буде, по суті, новий бюджет. Адже парламент прийняв його без точних цифр. Кінцевого тексту документа ніхто не бачив. Дехто з нардепів охрестив бюджет «повітрям», «кулею в лоб», «порожнім листком». Частина позафракційних назвала голосування за бюджет кінцем українського парламентаризму. Експерти ж кажуть: прийняття документа було необхідно для отримання фінансової допомоги від МВФ.
Проект бюджету розробляли, виходячи з курсу 17 гривень за долар. Однак фінансисти припускають: «зелений» у новому році може коштувати значно дорожче через економічний спад, війну і відсутність реформ.
Президент заспокоює: одразу після підписання угоди з МВФ курс нацвалюти зміцниться. Про це він заявив на прес-конференції. «Я вважаю, що курс 17, 18, 19 гривень не відображає реального стану співвідношення купівельної спроможності національної валюти. Значна складова тут – паніка. Вона буде зупинена одразу після угоди з МВФ», – сказав він.
МВФ приїде в Україну 8 січня і працюватиме до кінця місяця.
Народ терпіти довго не буде
Підвищення зарплат і пенсій у 2015-у не передбачається. Натомість, вартість продуктів харчування і послуг зростатиме. Ціни на харчі повзтимуть вгору тому, що більшість продуктів, навіть українського виробництва, прив’язана до імпортної сировини. Ймовірно змінюватимуться цінники у бік підвищення на одяг, взуття, побутову техніку. Не обмине українців, кажуть фахівці, й подорожчання вартості проїзду в громадському транспорті.
Крім того, Кабмін розраховує у цьому році на триразове зниження дотацій «Нафтогазу» – до 32 мільярда гривень, якщо будуть підвищені ціни на «голубе паливо» для населення до ринкового рівня – приблизно учетверо більше за теперішні тарифи. За словами Яценюка, зростання вартості газу на 40 відсотків передбачено з 1 травня. Після цього субсидії знадобляться 15-20 (!) мільйонам українців.
За даними соцопитування фонду «Демініціативи» та Центру Разумкова, народ довго не терпітиме зниження рівня життя. Потерпіти лише рік готова третина українців. А 48 відсотків не готові терпіти.
У «Блоці Петра Порошенка» визнали: в Україні не ідеальна влада. Таку думку в ефірі TBi висловив нардеп від фракції «БПП» Віктор Чумак. «Ми отримали абсолютно нову державу й нове суспільство», – сказав він. І водночас підкреслив: українці наразі не мають тієї влади, про яку мріяли на Майдані. «Всеодно залишається несправедливий суд, корупція, непрофесійна міліція й прокуратура», – наголосив депутат.
Що ж заважає владі позбутися цих суспільних недуг?
Ольга ЧОРНА.
Слухайте, громадянко Чорна, ви що зовс1м з глузду з”1хали. таку ф1гню писати. Та вас першу треба запроторити за грати за таку писанину.