Ревінь або румбамбар – рослина невибаглива. На жаль, українські господині нечасто використовують її для приготування різноманітних страв. Хоча ревінь є справжньою скарбницею вітамінів. Молоді стебла ревеню містять білок, пектини, клітковину, органічні кислоти, вітаміни С, Е, групи В, каротин, калій, натрій, фосфор і залізо.
У нашій країні до ревінь вважають фруктом і використовують в основному для приготування компотів, киселів і пирогів. У Європі і Сполучених Штатах, крім пирогів і десертів, готують з ревеню найрізноманітніші страви: салати, гарніри до м’яса та риби, заготовляють у вигляді пряних соусів – чатні і реліша.
Сезон ревеню триває з травня до липня. Купуючи його, вибирайте міцні, пружні, ламкі стебла не більше 2.5 см в діаметрі. Перед використанням ревінь потрібно промити і зрізати знизу 2-3 см. Якщо при цьому потягнуться волокна, обов’язково видаліть їх ножем. У стравах ревінь відмінно поєднується з яблуками, полуницею, персиками, грушами, ягодами, імбиром.
Пропонуємо вам цікаву добірку оригінальних і традиційних рецептів страв з ревенем.
Курка з ревенем
Потрібно: 8 курячих ніжок, 2-3 стебла ревеню, 3 ст. л. оливкової олії, 1-2 ст. л. бальзамічного оцту, 5 ст. л. соєвого соусу, 3-5 зубців часнику, 100 мл води або бульйону, свіжий імбир, тим’ян, чорний перець.
Приготування: курячі ніжки помити, обсушити, за бажанням -зняти шкірку. Викласти у форму для запікання. Ревінь нарізати кубиками і більшу частину добавити до курки. Збризнути оливковою олією і добавити воду або бульйон. Розігріти духовку до 190 градусів і запікати 20 хвилин. Дістати з духовки, збризнути бальзамічним оцтом і соєвим соусом. Додати часник, тим’ян, натертий імбир, мелений перець, випікати ще 20-30 хв. За 10 хв. до готовності добавити решту ревеню. За потреби доповнити смак страви медом, оцтом або соєвим соусом.
Свинина з ревенем
Потрібно: 1 кг свинини (можна грудинку), 4-5 стебел ревеню, невеликий корінь імбиру, гострий перець, 5 зубчиків часнику, 1-2 ст. л. меду, 4 ст. л. соєвого соусу.
Приготування: всі інгредієнти, окрім свинини, збити блендером. М’ясо промити, обсушити і нарізати на невеликі шматочки, викласти у форму, зверху викласти пасту з ревеню і спецій. Долити 250 мл води. Накрити кришкою або фольгою. Запікати в розігрітій до 180 градусів духовці 1,5 год. Протягом цього часу м’ясо можна кілька разів перевернути.
Солоний пиріг з куркою і ревенем
Потрібно: курка – 1.5 кг, 1 скл. нарізаного кубиками ревеню, 3 см. кореню імбиру, 3 зубчики часнику, 200 г вершкового масла, 1.5 скл. борошна, ¼ ч.л. солі, ½ ч.л. цукру, 1/3 скл. газованої води. Для начинки – ще 2 ч. л. червоного перцю, 1 ч. л. солі, 1 ст. л. борошна.
Приготування: з’єднати борошно, сіль і цукор, додати порізане на кубики вершкове масло та воду. Можна приготувати тісто у кухонному комбайні. Замісити, загорнути у плівку і покласти в холодильник.
Для приготування начинки відділити м’ясо від кісток і шкірки. Нарізати кубиками завбільшки 1.5 см. Почистити ревінь і нарізати кубиками завдовжки 1 см. Все перемішати. Напередодні запекти імбир у духовці при температурі 180С. Потім потерти його на тертці і додати до ревеню і курки. Туди ж подрібнити часник, додати 2 ч. л. червоного перцю і 1 ч. л. солі, 1 ст. л. борошна.
Тісто розділити на дві частини у співвідношенні 1:2. Розкачати більшу. Вистелити нею форму. Викласти начинку. Другу частину розкачати і накрити нею пиріг. Посередині вирізати тевеличку дірку. Випікати у духовці 1 год. Смакує як гарячим, так і холодним.
Панакота з ревенем і кардамоном
Потрібно: 300 мл вершків 30%, 300 мл молока, 14 г желатину, 70 г цукру, 1 ч.л. цілих коробочок кардамону.
Для соусу: 300 г ревеню, сік та цедра апельсина, 50 г цукру, 2 ст.л. апельсинового лікеру.
Приготування: желатин помістити в невеликий посуд. Додати 2 ст.л. води. Відставити в сторону. Кардамон розчавити. Молоко, вершки, цукор і кардамон помістити в сотейник і довести до кипіння, час від часу помішуючи, щоб розчинився цукор. Зняти з вогню і відставити на 4-5 хвилин. Коли молочна маса трохи охолоне, влити желатин, помішуючи до повного його розчинення. Процідити через дрібне сито. Панакоту розлити у сервірувальні скляночки, поставити в холодильник для застигання на 2-3 години. Ревінь почистити, обережно знімаючи ножем верхні волокна і відрізаючи край стебла. Порізати на невеликі шматочки. Ревінь, цукор, сік і цедру помістити в невеликий сотейник і томити на середньому вогні до м’якості ревеню, приблизно 15 хвилин. Зняти з вогню, повністю остудити і додати лікер. Перемішати і розкласти у склянки із застиглим желе. Якщо збираєтеся подавати панакоту на наступний день, то соус краще розкладати тоді ж.
Латвійський пиріг
Потрібно: тісто – дріжджі свіжі – 30 г, молоко тепле – 1 скл, цукор – 100 г, жовток – 2 шт., ванільний цукор – 1 пач., маргарин – 100 г, 0,5 ч.л. солі, мука – 500 г і більше.
Начинка: ревінь – 500 г, яйце – 1 шт. сметана – 100 г, цукор – 100 г, цукор ванільний – 1 п., печиво – 5 шт. (солодке “До кави” )
Приготування: дріжджі розвести в теплому молоці, додати всі інгрідієнти. Замісити тісто і поставити на 40 хв. в тепле місце, щоб підійшло. Ревінь помити, почистити. Порізати кубиками 1 см, засипати цукром і залишити на 30 хв. Тісто розкачати товщиною в 1 см, зробити бортики. Посипати крихтами печива, викласти ревінь без соку. Сік змішати з яйцем, сметаною і ванільним цукром. Залити ревінь і зверху посипати крихтами печива. Покласти в розігріту до 170С духовку на 35 хв.
Пиріг із ревенем
Потрібно: 3 скл. борошна, 250 г маргарину, дрібка солі, 2 ч. ложки розпушувача, 2 яйця, 1 білок (жовток – для змащування), 2/3 скл. цукру.
Приготування: Борошно перетерти з маргарином, додати решту складників (яйця з цукром розмішати, не збивати в піну). Домісити руками, покласти на 30 хв. у холодильник.
Тісто розділити на дві частини. Першу розкачати за розмірами форми для випікання, викласти начинку, посипати цукром, накрити другою частиною тіста, змастити верх жовтком, посипати цукром.
Для начинки помити стебла ревеню, порізати їх кубиками.
Шарлотка
Потрібно: 3 яйця збити з 1 скл. цукру, додати 0,5 скл. сметани, 0,5 ч. ложки питної соди (погашеної лимонною кислотою з 1 ч. ложкою сметани), 1,5-2 скл. борошна.
Приготування: тісто має бути як домашня густа сметана. У форму, змащену маргарином та присипану борошном, вилити 1/3 тіста, викласти шар ревеню, порізаного невеликими кубиками, зверху – решту тіста.
Якщо є родзинки, горішки, то можна посипати зверху. Поставити у розігріту духовку на 30-40 хв. – до появи рум’яної скоринки.
Морозиво з ревеню
Потрібно: 250 г ревеню, 250 г цукру, ванільний цукор – 1 п., 4 яєчних жовтки, 250 мл вершків.
Приготування: ревінь помити, почистити і нарізати кубиками. Викласти в каструльку, додати 150 г цукру і залишити на годину, щоб вийшов сік. Після цього закип’ятити, додати ванілін і варити ще 5-6 хв. на маленькому вогні. Міксером зробити з ревеню пюре і остудити. Жовтки збити із 100 г цукру, додати в пюре. Вершки збити і додати в суміш, перемішати і поставити в морозилку на 10 годин.
Квас із ревеню
Потрібно: на 5 л води – 1 кг ревеню, 400 г цукру, 10 г дріжджів.
Приготування: стебла ревеню промити, порізати шматочками 2–3 см, покласти в киплячу воду і проварити 5 хв. Процідити, остудити, заправити цукром і дріжджами, поставити в тепле місце. Через 8–10 годин квас готовий до вживання.
Варення з ревеню і яблук
Потрібно: 2 кг ревеню, 4 зелених яблука сорту Симиренка, 2 лимони, 1 апельсин, 5 гілочок м’яти, 2 кг цукру.
Потрібно: стебла ревеню очистити і нарізати кубиками. Яблука почистити, видалити серцевину і нарізати кубиками. З лимона і апельсина зняти тонкий шар цедри і видавити сік. Дві гілочки м’яти дрібно нарізати. На дно каструлі налити трішки води, висипати цукор, полити його соком цитрусових, змішаним із склянкою води. Сироп варити на середньому вогні, знімаючи піну, 10 хв.
Покласти в сироп ревінь і яблука. Додати м’яту і цедру. На найбільшому вогні довести до кипіння. Потім зменшити його до мінімального і варити 3 хв, знімаючи піну. Виключити вогонь і остудити. Потім знову довести до кипіння, варити три хвилини і охолодити. І так – три рази. Готове гаряче варення розлити в банки і закрутити.