Ротарі – міжнародна організація, яка об’єднує понад 35 тисяч клубів, у які входять 1,2 мільйона членів у 200 країнах і географічних територіях. Незважаючи на розмір і географічне охоплення, Ротарі є близькою кожному члену завдяки клубам, які забезпечують можливість дружніх стосунків і партнерських мереж на місцевому рівні.
Гостем медіа-клубу «На власний погляд» став паст-президент Ротарі-клубу «Київ-Центр», член правління Громадської спілки «Об’єднання Ротарі клубів України» Ростислав ЛУКАЧ, який розповів про діяльність організації в Україні та світі. До речі, гість медіаклубу – із родини відомих одеських журналістів.
– Місія Ротарі – служіння понад власне «я». Ротарійців об’єднує можливість спілкування людей певного статусу та благодійні проекти. Ротарі Інтернешнл має право голосу в Організації Об’єднаних Націй нарівні з іншими країнами – як найбільша громадська організація зі 113-річною історією, на рахунку якої – мільйони добрих справ, – зазначила, представляючи гостя, президент медіа-клубу Людмила Ольховська, яка також є членом організації та обрана президентом одного з клубів.
Мережа Ротарі-клубів – чудовий приклад організації громадянського суспільства в Україні. Зараз рух розвивається високими темпами.
– Особисто для себе я відкрив Ротарі, коли був на стажуванні в США в 2004 році, – розповів Ростислав Лукач. – Пам’ятаю, близько 300 осіб зійшлися в ресторані найкращого готелю міста і збирали гроші на благодійні потреби. Тоді я зацікавився, чи є таке в Україні. Після повернення до Одеси знайшов невеликий клуб у своєму місті. Бізнесмени, підприємці, лікарі, викладачі, юристи, державні діячі збираються раз на тиждень, щоб обговорити важливі справи.
Ростислав Лукач пригадав випадок, коли клуб допомагав у влаштуванні на операцію в Україні хлопчика з Уганди. Дитині була потрібна термінова операція на серці. Але в останній момент головний лікар одеської клініки відмовився приймати іноземця, хоча було досягнуто домовленості та вже на руках були квитки.
– Завдяки нашим ротаріанцям вдалося домовитися про операцію в Центрі серця в Києві. Хлопчика прооперували, і він разом із рідною тіткою повернувся після реабілітації додому, – продемонстрував групову світлину гість медіаклубу.
Рух Ротарі народився в 1905 році в Чікаго завдяки чотирьом друзям. Першим проектом цього клубу став… громадський туалет у парку. Тоді ж було започатковано традицію ротації очільників клубу. Це робиться для того, щоб принести свіжий погляд, свіжі ідеї.
Ще одним корисним інструментом є ротарійський «тест чотирьох питань».
Коли ви берете участь у громадській роботі або опиняєтеся в складній ситуації, подивіться на цей тест. Перше питання: «Чи це є правдою?» Друге: «Чи це чесно стосовно всіх залучених?» Третє: «Чи приносить це щось краще, чи поліпшує дружбу?» І четверте питання: «Чи буде це вигідним, корисним для всіх залучених?»
Кожен клуб обирає власні пріоритети благодійної діяльності, виходячи з місцевих умов і потреб. Єдиним проектом, до якого залучені всі ротарійці, є проект боротьби з поліомієлітом. Цю страшну хворобу, від якої людина втрачає здатність пересуватися, можна вилікувати крапелькою вакцини. Вакцинація коштує зовсім недорого, близько 1 долара.
Наступного року виповниться 40 років із того часу, як Ротарі допомагає долати важкий недуг. Завдяки цьому кількість спалахів поліомієліту знизилася до лічених випадків.
Ще одним серйозним напрямом у діяльності всіх клубів є розвиток молодих лідерів.
– Хочеться передати свої знання і навички молоді, з одного боку. З іншого, молоді цікаво дізнаватися і пробувати щось нове. І такою організацією, яка це реалізує, є Ротаракт, – зазначив Ростислав Лукач.
– Як ви знаєте, в ООН є 17 глобальних цілей сталого розвитку людства. Україна приєдналася до цього процесу. У 6 із цих 17 напрямків працює світова спільнота Ротарі, – підкреслив гість медіаклубу.
У Ротарі-клубах є правило: в одному клубі не можуть бути членами представники однієї й тієї ж спеціальності. Це виключає конфліктність, додає продуктивності дискусії. Натомість, члени клубу вільно обмінюються знаннями і досвідом в абсолютно різних галузях.
Ротарі має свій благодійний фонд, який акумулює всі благодійні надходження. Із цього фонду фінансуються проекти організації. Є приклади, коли люди заповідають фонду всі свої заощадження, аби їх використали на благодійні цілі.
– Ротарієць може відвідати засідання іншого клубу в будь-якій країні, де він буває. У нас часто бувають іноземні ротарійці, коли вони відвідують Київ. В Україні клуби є майже в кожній області, поки за винятком деяких, наприклад, Хмельницької, Волинської та Чернігівської. Кількість клубів в одному місті не обмежена. Наприклад, у Харкові діють 5 клубів, у Львові – 6. В основі кожного з них – прагнення добрих людей об’єднатися заради добрих справ, – підсумував Ростислав Лукач.
Довідка «Нашого ДНЯ».
У світі налічується:
538 дистриктів Ротарі Інтернешнл
35 076 клубів
1 217 996 ротарійців
8 754 Ротаракт-клубів
201 342 членів Ротаракт-клубів
19 186 Інтеракт-клубів
441 278 членів Інтеракт-клубів
В Україні та Білорусі налічується:
52 Ротарі клуби
849 ротарійців
23 Ротаракт-клуби
330 членів Ротаракт-клубів
4 Інтеракт-клуби
50 членів Інтеракт-клубів